Na kopci jej uvidíte už z velké dálky. Majestátní hrad vám ukáže gotiku, renesanci i baroko.
Hrad Buchlov asi 3 km na severozápad od Buchlovic zažil už 13. století. Král ho nechal vystavět jako strategicky obrannou pevnost a jako středisko se soudní pravomocí s tak zvaným loveckým právem. Uvidíte v něm vývoj interiérového designu od 15. do 19. století. Poněkud pikantním faktem je, že i když hrad Buchlov nechal postavit sám český král a v trvalém majetku panovníka zůstal až do 16. století, často ho dával do zástavy šlechtickým rodům… Poté už byl v soukromém vlastnictví různých rodů.
Na prohlídce uvidíte gotické, renesanční i barokní místnosti – zbrojnici, knihovnu, černou kuchyni, cestovatelské sbírky pánů šlechticů (dokonce egyptskou mumii). Prohlídka finišuje na rozhledně, ale můžete ji prodloužit o hrobku v nedaleké kapli sv. Barbory. Je fajn, že na Buchlově si můžete vybrat z mnoha prohlídkových tras.
S malými dětmi byste si výklad asi neužili, tak je vemte na prohlídku areálu bez průvodce. Větší děti už zvládnou trasu s průvodcem a doprovodem "S pastelkami po hradu Buchlov". Naopak ti, kteří se hluboce zajímají o středověkou architekturu a chtějí sofistikovaný výklad, ocení okruh Buchlovská spirála. Provede vás odborník z Národního památkového ústavu.
A když budete mít čas a chuť dát si po hradu jako třešničku zámek, vydejte se na zámek Buchlovice.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.
Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...
Perla jižní Moravy, jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi, skvost UNESCO. A kolem kopa dalších výletnických lákadel.
Rokoko + klasicizmus v plné parádě a sbírka kamélií navrch, to je zámek Rájec nad Svitavou.
Hrad ve městě, s výhledem do údolí Dyje, až se tají dech… a pár kroků odtud rotunda a ještě můžete degustovat víno. Třeba to znojemské.
V Čechách mají Karlštejn, na Moravě máme Pernštejn. Fotogeničtější hrad aby pohledal!
Kromě metra nebo Legolandu najdete v královském městě vše – od podzemního labyrintu přes národní park po víno lahodné jako nebeský nektar.
Pravá italská noblesa. Vznešené oblouky arkádového nádvoří trylkují jako noty v operetě, fontána zpívá romantickou árii. Bella, bella!
Sběratelé všech zemí, zbystřete! V tomhle zámku uvidíte na jednom místě přes 6 tisíc exponátů.
Původní domov Strahovské knihovny, dnes pokladnice vinařství na Znojemsku. Necháte se přemluvit i na degustaci?
Chtěli byste vlastnit zámek? A uměli byste ho opravit? Tady se to soukromému majiteli povedlo dokonale.
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.