Státní zámek Rájec nad Svitavou

Rokoko + klasicizmus v plné parádě a sbírka kamélií navrch, to je zámek Rájec nad Svitavou.

více informací do oblíbených



Rokokově klasicistní zámek z 18. století vás zaujme architekturou, tak rozdílnou od barokní kulatosti a pompéznosti. Na Moravě je to ojedinělá zámecká stavba. Vevnitř váš prvotní dojem umocní přepychově vybavené interiéry knížecí rodiny Salmů. Sbírky jsou bohaté a nejvíc vyniká rozsáhlá kolekce orientálního porcelánu.

A pak místní proslulá zámecká knihovna... Slavný spisovatel Umberto Eco, autor Jména růže, měl ve své soukromé knihovně 30 tisíc knih. Ale kam se hrabe na místní zámeckou knihovnu, ta jich má 60 tisíc! Nejstarší rukopisy jsou ze 14. století (to určitě neměl ani knihomol Eco).

Tradici zámeckého zahradnictví dělá čest rozlehlý anglický park. Každý rok probíhají tematické výstavy květin v historických sálech zámku. Možná jste už slyšeli o rajeckých kaméliích. Pod parkem najdete zámecké zahradnictví a v ní jedinečnou sbírku těchto květinových careven. Dnes hraje smetánka golf, v 19. století se šlechta i zástupci jiných majetných vrstev bavili sbíráním kamélií. Stavěli si pro ně extra skleníky. Jako právě šlechta v Rájci. Jestli vás zahradničení bere, vypravte se sem nejlépe koncem února, začátkem března.

A pokud nerozeznáte kamélii od tulipánu, zajděte na noční prohlídku zámku. Na výběr máte ze čtyř tras. Ve volně přístupném zámeckém areálu se posílíte v restauraci u Kata. V galerii Kruh možná koupíte nějaký kousek do své soukromé sbírky na jedné z prodejních výstav předních výtvarníků. Zámecký park je volně přístupný od 06:00 do 20:00 hodin.

Máme extra tip navíc - v nedalekém zámku Blansko najdete podobně skvostné interiéry a navíc Muzeum Blanenska. Věnují se tu Moravskému krasu, umělecké litině i dobrodružným výpravám do pravěku. Nesmíte minout!

Bezbariérový přístup

Mrkněte na všechny výlety, kam se můžete snadno rozjet!

Přílohy ke stažení

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Vranovský zámek je ukázkové světské baroko. I proto je kulisou mnoha filmů a pohádek.

prohlédnout

Státní hrad Bítov

Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?

prohlédnout

Státní hrad Veveří

Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.

prohlédnout

Zřícenina hradu Cornštejn

Jedno z nejromantičtějších míst na jižní Moravě. Odložte červenou knihovnu a jeďte ji prožít na hrad Cornštejn.

prohlédnout

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Kde zažít přehlídku krasových hitů na jediném místě? No tady! Nejdelší jeskynní systém u nás nabízí výběr 3 okruhů. Který si vyberete?

prohlédnout

Město Znojmo

Kromě metra nebo Legolandu najdete v královském městě vše – od podzemního labyrintu přes národní park po víno lahodné jako nebeský nektar.

prohlédnout

ZOO Hodonín

Malá, atraktivní a v krásné přírodě. Užijte si kontakt se zvířaty naplno – hodonínská zoo je útulná a bezprostřední.

prohlédnout

Aqualand Moravia

Největší koupačka široko daleko, navíc ve vodě z termálního vrtu plné blahodárných minerálů, k tomu panorama Pálavy.

prohlédnout

Dům přírody Moravského krasu

Stalaktity, stalagmity, stalagnáty… pletou se vám jeskyňářské pojmy a dojmy? Navštivte Dům přírody a krasovou tematiku budete mít v malíku.

prohlédnout

Vranovská přehrada

Není to moře ani alpské pleso… no a? Hlavní je příjemně teplá voda, fantastické okolí Národního parku Podyjí a hrady a zámky na dosah i dohled.

prohlédnout

Státní zámek Buchlovice

Co takhle piknik v jedné z nejkrásnějších zámeckých zahrad České republiky?

prohlédnout

Zámek Strážnice

Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.

prohlédnout