Tipy na jarní prázdniny aneb kam v únoru na jižní Moravě

Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.

více informací do oblíbených


Jarní prázdniny

Děti z jižní Moravy si letos užijí prázdniny hned první týden v únoru. Kam s nimi vyrazit? Poutavý program pro děti z 1. - 7. tříd připravili v Moravském zemském muzeu v Brně. VIDA! má pro malé zvědavce od ledna do března v nabídce dílničky s pokusy na téma Jako led. O víkendech i o pololetních prázdninách. Jihomoravské muzeum ve Znojmě zve na výstavu Fascinující svět zvířat. Ještě do 16. února máte šanci vidět skvělou interaktivní výstavu Leonardo v Břeclavi a oblíbení Megabrouci na brněnském výstavišti prodlužují až do konce března! Jarní prázdniny na hvězdárně můžete zažít ve Vyškově. Aktivity pro děti chystají také v ZOO Hodonín a speciálně během jarních prázdnin otevře Permoniště v areálu Permonia u Oslavan. Celý týden bude děti bavit Merlinův kouzelný svět, navíc o víkendu 2.- 4. 2. dostanou za vysvědčení odměnu. 

V Miroslavi pro malé dobrodruhy na 10. 2. připravili noční šipkovanou. Zavede vás na cestu s úkoly a mezi tajemné bytosti. Jen pro odvážné – začíná se u hřbitova v 18 hodin! 18. února jsou děti zvány do Znojemské besedy na pohádku o Sněhurce. Mikulov naváže Opravářskou pohádkou 23. 2. 

Nemůžete se dočkat léta a koupání? Vodní radovánky v teple a pod střechou vyzkoušejte třeba ve Wellness Kuřim nebo v novém Aqua v parku v Kyjově. 

K únoru patří také maškarní plesy. Dětský karneval pořádá téměř každá obec, pozveme vás tedy alespoň na ten v ZOO Brno (zvířecí maska značka ideál!) a na mikulovský s podtitulem Pojďte s námi do pohádky

Masopustní veselice

Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Více o tom, odkud tato tradice pochází, se dočtete v tomto článku. My se pojďme podívat, kde letos masopustní veselí zažít na vlastní oči. 

V Brně si přijďte užít průvod masek a tradiční pochoutky na Špilberk 10. února. Ve stejný den propukne večerní zábava v Pasohlávkách a zvaní jste také na Bzenecký fašaňk. Při příležitosti fašanku v Pavlově dokonce během zimy výjimečně otevře brány i Archeopark

Fašaňková ochůzka v Kyjově bude letos v neděli 11. února. Ve stejný den chystají fašank s dechovou hudbou a průvodem masek, do kterého se může přidat každý, i ve Velkých Bílovicích

V Hustopečích se masopustní veselí spustí 17. 2., tento rok pod novým názvem Hustopečské ostatky. V tu stejnou sobotu projde průvod v maskách s muzikanty i obcí Vrbovec na Znojemsku. Bohatý na masky i zábavu bývá Poštorenský fašank. Ten si nenechejte ujít v neděli 18. 2., pochůzka začíná ve 14 hodin u poštorenského kostela. 

Pokud patříte mezi příznivce zabijačkových pochoutek, zastavte se 3. 2. ve Znojemském pivovaru, 10. 2. v Němčičkách nebo v Horních Věstonicích, či 24. 2. navštivte zámeckou zabijačku v Letovicích. A pro milovníky masa přidáme ještě jeden tip. Hrad Veveří bude o posledním únorovém víkendu hostit Slavnosti moravského uzeného, pravděpodobně největší uzenářsko-vinařskou akci na světě. 

Valtice představují nejlepší vína 2024

Vinaři na jižní Moravě nespí nikdy. Ale únor je pro vinařskou turistiku pomyslným hvizdem na startovní čáře. 1. února totiž Salon vín otevírá a představuje expozici pro letošní rok. V tento den můžete poprvé ochutnat novou kolekci 100 vín oceněných Zlatou medailí Salon vín České republiky 2024. Zlatá stovka vzešla z 2629 přihlášených vín na začátku soutěže a vy budete mít možnost je postupně během celého roku ochutnat v krásných sklepních prostorách pod valtickým zámkem. 

3. 2. s cimbálkou zahájí sezónu také ve Valtickém podzemí. Na výstavu vín zvou 11. 2. Velké Němčice. 17. 2. se koná košt vín bukovanských vinařů v areálu Bukovanského mlýna a výstava vín v Hrušovanech u Brna. Ve stejný den se můžete projít po Popicích se sklenkou v ruce a heslem Tour de Sklep. V Hustopečích pořádají Vinařské čtvrtky, kde svá vína vždy prezentuje některý z vinařů z blízkého okolí. Podívejte se na program

Hudební pozvánky

1.2. odpálí svoji show na prknech Mahenova divadla The Cello boys. V Boskovicích 7. února zahrají Willie and The Bandits. Ve Znojmě již šestnáctým rokem pokračuje JazzFest Znojmo. Na přelomu ledna a února startuje také brněnský JazzFest, který v průběhu února nabídne dva koncerty. V brněnském Besedním domě zahraje 28. 2. Christian Sands Trio a poslední únorový večer vystoupí Filharmonie Brno s pořadem Bedřich Smetana 200 ku příležitosti skladatelova dvousetletého výročí narození. 


Valentýn

Na závěr jsme si nechali romantiku. Na Valentýnské rande vyrazte v Boskovicích, v Brně vystoupejte na Romatickou věž. V únoru mimořádně otevřou skleníky s oranžerií na zámku Lysice a romantickou podívanou slibují i skleníky zámku Rájec nad Svitavou, obzvlášť v době květu kamélií. Od poloviny února budou mít otevřeno vždy od středy do soboty. V únoru už o víkendech otevírá i zámek Lednice, který se loni stal nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu. Užijte si prohlídku a zimní procházku zámeckým parkem bez davů turistů. 

Valentýnské menu připravuje mnoho restaurací. Vychutnejte si krásný večer například v Pivovaru Lednice, v hotelu Amande nebo v Chateau Petit. Pro více tipů na romantickou večeři sledujte novinky Gourmet Jižní Morava nebo facebook Tasty Moravia, kde brzy přihodíme nášup inspirace. 

Tipy na další akce jako vždy najdete v kalendáři akcí

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Secese v Brně

Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.

prohlédnout

Za nejkrásnější jeskyní Moravského krasu

Chtěli jste zamířit k Macoše? Ta je sice nejznámější, ale vězte, že největší parádnicí Moravského krasu je jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy. Bludiště pod Balcarovou skálou vyniká mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou.

prohlédnout

Objev Znojmo!

Královské město s královskými výhledy na Dyji v úchvatné zeleni národního parku Podyjí. Historické centrum je naprostý klenot a víno, pivo i kávu tu servírují famózní!

prohlédnout

Nášup blogových článků


Podzimní ladění aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Nebývale slunečné a teplé počasí nás provázelo celým zářím. Jak to bude v říjnu? Užijeme si ještě venkovních akcí? A budeme se mít kam schovat, když přijde ten pravý podzim? S našimi tipy vás nic nepřekvapí.

5 minut čtení

Modrotisk

Barvení lnu a později bavlny indigem je prastará technika původem z Asie. Na jižní Moravě kdysi vykvetl modrotisk do krásy jako chrpová louka uprostřed léta. A kvete dodnes! Vydejte se do modrotiskové dílny...

5 minut čtení

Máj, výletníků ráj aneb květen na jižní Moravě

Zdál se vám letošní březen a duben poněkud rozmarný? Přichází květen a s ním snad i stabilnější počasí, na jaké jsme v této části roku v našich podnebných šířkách zvyklí. Kam vyrazit na výlet, ať už je hezky nebo prší, to vám poradíme v následujícím článku.

10 minut čtení