Fašank jako živá tradice na jižní Moravě

Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Odkud tato tradice pochází a kde se s ní na jižní Moravě můžeme setkat?

více informací do oblíbených


Fašank, masopust nebo ostatky. Různé názvy pro období vymezené svátkem Tří králů a Popeleční středou. Tou potom startuje postní období, trvající přesně 40 dnů před Velikonocemi. 

Masopust má zřejmě kořeny v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Příroda odpočívala a lidé se bavili. Je to tradičně čas zabijaček, svateb a plesů. Společným veselím a utužováním vesnické pospolitosti začínala příprava na nový hospodářský rok. 

Do lidového prostředí se tento svátek masově rozšířil v 19. století. V některých oblastech jižní Moravy přetrval po celou dobu, v jiných dochází k jeho postupnému oživování v posledních letech.

Mečové tance

Na Moravě jsou pro masopust typické obchůzky. Průvod v maskách, mezi kterými by neměl chybět medvěd, kobyla, bába, slaměnák, kominík či smrt, obchází celou vesnici. Muži a chlapci při zastávkách tančí mečový tanec zvaný “Pod šable”.

Mečový tanec je fenoménem, který patří k nejstarším projevům lidové taneční kultury na moravsko-slovenském pomezí. V několika obcích na Uherskobrodsku byl nově zapsaný do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.


Pochování basy

Den plný fašankového veselí vrcholí pochováním basy. Je to symbolický obřad, při kterém za slavnostního proslovu končí čas slavností a hojnosti a nastává doba půstu.

Kde letos zažít fašank?

V Novosedlech propukne fašankové veselí už 27. ledna. V Brně si přijďte užít průvod masek a tradiční pochoutky na Špilberk 10. února. Ve stejný den propukne večerní zábava v Pasohlávkách a zvaní jste také na Bzenecký fašaňk. Brány ještě před propuknutím sezóny výjimečně otevře během fašanku i pavlovský Archeopark
Fašaňková ochůzka v Kyjově bude letos v neděli 11. února. Ve stejný den chystají fašank s dechovou hudbou a průvodem masek, do kterého se může přidat každý, i ve Velkých Bílovicích

V Hustopečích se masopustní veselí spustí 17. 2., tento rok pod novým názvem Hustopečské ostatky. Tu stejnou sobotu projde průvod v maskách s muzikanty i obcí Vrbovec na Znojemsku. Bohatý na masky i zábavu bývá Poštorenský fašank. Ten si nenechejte ujít v neděli 18. 2., pochůzka začíná ve 14 hodin u poštorenského kostela. 

Nahlédnutí pod pokličku fašankovým a velikonočním zvyklostem slibuje také program Fašanky, fašanky, Velká noc ide ve Strážnickém skanzenu 23.-24. března. 

Ať už v masce nebo bez, vyrazte se bavit, hodovat a zažít tradice jižní Moravy!


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Po stopách lidového umění Slovácka a ještě dál

Gastrozážitky z kulinárního nebe. Nádherná příroda. Muzeum s lidovými kroji, až oči přecházejí. Lidové umění Slovácka rozhodně není nuda!

prohlédnout

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Za kamennými stavbami na Horňácku

Zavítejte do nejvýchodnější části našeho regionu, do kraje živých tradic. Tady o lidové dědictví pečují a předávají jeho krásu svým dětem, aby nezanikla a mohla okouzlit i vás.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Slovácko – tipy na školní výlety za tradicemi i Velkou Moravou

Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!

10 minut čtení

Slovácký verbuňk

Co si představíte, když se řekne mužský tanec? To nám se vybaví slovácký verbuňk, vyšívané kroje a lidové písně! Nohy pěkně od podlahy, hudba pěkně od srdce... No, ne náhodou figuruje verbuňk na seznamu UNESCO.

5 minut čtení

Kouzlo letních nocí aneb kam v srpnu na jižní Moravě

Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Kam zamířit v teplých srpnových dnech a co ještě v létě stihnout na jižní Moravě?

10 minut čtení