Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...
Mohyla míru je historicky ojedinělý válečný památník s mírovým vzkazem. Není věnován ani hrdinným vítězům, ani statečným poraženým. Ztělesňuje pietu za veškeré životy ztracené ve válce. Stojí na bojišti jako prostor pro světlo, jako memento válek a na počest všech obětí prosincové bitvy u Slavkova roku 1805.
S myšlenkou vybudovat památník přišel kněz a pedagog Alois Slovák, realizoval ji významný architekt Josef Fanta. Štíhlá stavba s rozšířenou základnou je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Každý rok tu na přelomu listopadu a prosince probíhá vzpomínkový akt k uctění padlých, ale mohyla je veřejnosti přístupná celoročně v rámci prohlídek zdejšího památníku.
V sousedství mohyly si můžete dát cappuccino v místní kavárně, ale hlavně zaskočte do muzea na multimediální expozici „Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805“. Nebojte se tradiční přehlídky dat a faktů, čeká vás silný nevšední zážitek!
Bezbariérový přístup
Mrkněte na všechny výlety, kam se můžete snadno rozjet!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Kde jinde se dozvědět o historii nás Slovanů v lokalitě proslulé Velké Moravy než v jednom z jejích největších sídel?
Sběratelé všech zemí, zbystřete! V tomhle zámku uvidíte na jednom místě přes 6 tisíc exponátů.
Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.
Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.
Kromě metra nebo Legolandu najdete v královském městě vše – od podzemního labyrintu přes národní park po víno lahodné jako nebeský nektar.
Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?
Na pohodový výlet zamiřte do Rajhradu. Místní Památník písemnictví na Moravě vás dostane, i když nejste knihomol.
Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Půvabné šlechtické sídlo s bohatou historií i dnes kulturně žije na max. Přijďte na kostýmovanou prohlídku nebo svatební veletrh.