Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...
Mohyla míru je historicky ojedinělý válečný památník s mírovým vzkazem. Není věnován ani hrdinným vítězům, ani statečným poraženým. Ztělesňuje pietu za veškeré životy ztracené ve válce. Stojí na bojišti jako prostor pro světlo, jako memento válek a na počest všech obětí prosincové bitvy u Slavkova roku 1805.
S myšlenkou vybudovat památník přišel kněz a pedagog Alois Slovák, realizoval ji významný architekt Josef Fanta. Štíhlá stavba s rozšířenou základnou je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. Každý rok tu na přelomu listopadu a prosince probíhá vzpomínkový akt k uctění padlých.
Pojďte se podívat také na multimediální expozici „Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805“ do renovovaného muzea v sousedství mohyly. Nebojte se tradiční přehlídky dat a faktů, čeká vás silný nevšední zážitek!
Bitvu bitev připomíná i Santon u Slavkova u Brna – pahorek západně od obce Tvarožná, který si pro umístění dělostřelectva vybral sám stratég Napoleon.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.
Samozřejmě je to místo konání té slavné bitvy tří císařů. Ale Slavkov vás osloví také úctyhodným zámkem s rozsáhlým podzemím nebo si tu zahrajete golf.
Hluboké listnaté lesy, kde kdysi řádili loupežníci. Dnes plné vzácných rostlin, domov mnoha zvířat. Místo, které vábí na procházku a nalezení harmonie.
Rozhledna na kopci Výhon je unikátně konstrukčně řešené dílo z roku 2009. Kombinuje beton, kov a dřevo. Jak jinak – akátové.
Na pohodový výlet zamiřte do Rajhradu. Místní Památník písemnictví na Moravě vás dostane, i když nejste knihomol.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...
Jeden z mála větrných mlýnů v České republice, který má plně funkční vnitřní vybavení v bezvadném stavu.
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Továrna v jeskyni? Přesvědčte se, jaké divadlo se dá v jeskyni rozehrát...
Perla jižní Moravy, která se před vámi vyloupne a majestátní krásou vám vyrazí dech po cestě z Brna do Křtin