Tak nádherně bílomodré jako sklípky Plže jsou snad jen stavby na řeckém ostrově Santorini...
Vítejte v nejkrásnějším areálu vinných sklepů Moravy, souboru původních vinných sklepů Plže. Až to tu uvidíte, pochopíte, proč místo vyhlásili památkovou rezervací lidové architektury. Při procházce malebnými uličkami každý obdivuje nečekané modré zdobení sklepů, které je unikátní a jinde ho neuvidíte.
Sklepy Plže najdete 4 km na jihovýchod od Strážnice a 14 km od Hodonína. V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy stavěli sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Turisté to tu milují, takže vinařská turistika zde jen kvete.
Přijeďte kdykoli po celý rok. Vinaři drží službu, přes léto je otevřeno vždy několik kouzelných sklepů. Za letních měsíců zde probíhá spousta kulturních akcí, protože tak krásné kulisy jen tak někde nevytvoříte.
A proč to nezvyklé jméno? Protože se to tu hemží hlemýždi!Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Není to moře ani alpské pleso… no a? Hlavní je příjemně teplá voda, fantastické okolí Národního parku Podyjí a hrady a zámky na dosah i dohled.
Na vrchol po křížové cestě, poté Mikulov jako na dlani. A potom za odměnu dolů na něco dobrého.
Ve kterém labyrintu vám našenkují dobré víno? V tom valtickém ano, navíc po celý rok.
Zámek Milotice má přívlastek perla jihovýchodní Moravy. Unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury vás pohladí po duši.
Kde si vychutnáte výhled na královské Znojmo i sklenku vína ze znojemské oblasti dohromady?
Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.
Procházky okolo vinic, políček nebo klikatých meandrů podél řeky Dyje. Jestli se někde hodíte do pohody, pak tady.
Místa na konci vesnice, kde lišky dávají dobrou noc… ale hlavně tu vinaři nalévají z koštýřů lahodný mok. Pojďte degustovat!
Původní domov Strahovské knihovny, dnes pokladnice vinařství na Znojemsku. Necháte se přemluvit i na degustaci?
Jsou zámky, kde vám nabídnou rytířský souboj. Na tom valtickém vám nalijí nejlepší vína z celé republiky.
Lednicko-valtický areál, zahrada Evropy! Jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů České republiky… ale také nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě.
Jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic leží v srdci národního parku Podyjí, pěkně v meandru řeky Dyje.