Jihomoravské výlety s přívlastkem

Jižní Morava proslula vínem, proto párujeme výletní objekty v tomto článku s degustačními zastávkami po cestě. Všechny figurují také v gastro průvodci Gourmet jižní Moravy!

více informací do oblíbených


Mikulovsko, mekka výletů i vína

Vinný bar & bistro Korek je vinotéka Spolku vinařů Dunajovských kopců. Lokální vína snoubí s jídlem v dokonalý zážitek. Interiér je krásný, letní terasa vás určitě zláká k dlouhému spočinutí. Nohy si poté protáhnete na červené turistické trase cestou k blízké jeskyni Na Turoldu (1 km). Prohlídka kolem podzemního smaragdového jezera s průvodcem stojí za to. 

Na mikulovském zámku zajděte na expozici Víno napříč staletími a pak na ochutnávku do Vican Wine (4 km). Prostředí rodinného vinařství vás nabije pozitivní energií. V jejich vínech ochutnáte pálavské slunce v tekuté podobě, milovníci přírodních vín bez síry si tu dávají kvevri vína. 

Dvorek jako víno v Bulharech má dokonale trefný název! Je to kavárna, vinotéka i penzion v jednom, personál je rozmazlující. Ochutnáte výsledky práce pálavských vinařů i úžasné dezerty a slané chuťovky. Dvorek leží na strategické cyklostezce, navíc můžete přenocovat. A kam (nejen na kole) dál? K nejsevernější stavbě Lednicko-valtického areálu jménem Obelisk – památníku a oboře s daňky a další zvířenou. 

O kus dál si ve vinařství Sonberk užijete z terasy ten nejkrásnější výhled na Pálavu. Samozřejmě se sklenkou přívlastkového vína v ruce, tady neodolá nikdo. Jen 4 kilometry vás dělí od Novomlýnských nádrží. Vydejte se na kole či pěšky kolem vody a pozorujte ptactvo, půjčte si loďku nebo šlapadlo...

Pohodové Hodonínsko

V tomto krásném kraji doporučujeme Vrbasovo muzeum na zámku ve Ždánicích. Tisíce sběratelských předmětů jako věžní hodiny nebo pohyblivé modely mlýnů, sbírky jako petrografická či napoleonská… Asi je jasné, že tohle muzeum není standard! Blízký vinařský cíl má hravé jméno Spielberg. Ekologické vinařství vykouzlilo v Archlebově přátelské zázemí v toskánském stylu. Velkolepá terasa, Degustário a Křišťálový sál jsou dechberoucí. 

Ve Strážnici nabízíme muzeum z jiného soudku. Skanzen ukazuje živý folklor, expozice seznamují nejen se způsobem života lidu na Slovácku. Blízké vinařství Botur je specialista na červená vína. Ochutnáte tradiční odrůdy i nevšední kávové víno Kavernet. V katakombách dlouhých stovky metrů vás rádi provedou, i když budete jen v páru.


 

Trio proslulých vinařských vsí s rozhlednami za bukem

Baraque Wine Gallery ve Velkých Pavlovicích je další rodinné vinařství, kde do degustace zapojují všechny smysly. Se sklenkou vína si vychutnáte výhled na viniční trať, pohodu i vůni výběrové kávy. Na kole přijeďte třeba po cyklotrase LVA – Slavkovské bojiště, cyklisté jsou tu vítaní. Kilometr odtud objevte rozhlednu Slunečnou. I ta je spojená s vinařskou tematikou, má tvar keře vinné révy. 

Rodinné vinařství Škrobák v Čejkovicích snoubí vína s domácím jídlem v designovém bistru s rodinnou atmosférou. Na jejich dezerty se vzpomíná dlouho. I tady vám doporučíme v okolí „vinařskou rozhlednu“. Stezka nad vinohrady na Kobylím vrchu je extra. Nemá jediný schod a zdoláte ji klidně s kočárkem. Kruhová rampa symbolizuje životní cyklus přírody. 

Rodinné vinařství Válka v Nosislavi hospodaří v bio režimu na svazích přírodního parku Výhon. Nechali jsme ho na závěr záměrně. Na jejich Vinařském dvoře se budete cítit bez nadsázky jako u maminky. Užijete si organická vína, zakousnete lokální dobroty. Válkovi navíc vyhráli v Gourmetu jižní Moravy v kategorii vinařství! A na jakou rozhlednu vás pošleme tady? 5 kilometrů (pěšky nebo na kole) vás dělí od Akátové věže na kopci Výhon, dokonalé tečky výletu.

Šťastnou cestu a dobrou chuť!

 

Nášup blogových článků


Nová sezóna - kam v dubnu na jižní Moravě

Jaro už se bez všech pochybností přihlásilo o slovo. Květena pučí a teplejší počasí nás táhne ven. Památky se probouzejí ze zimního spánku a kulturní kalendáře se plní zajímavými akcemi.

5 minut čtení

Na Slovácko za nej vínem a architekturou

Slovácko je kraj stále živých lidových tradic a místní si je hýčkají. Čekáte proto jeden malovaný sklípek s barevnými ornamenty vedle druhého? Ty tu samozřejmě jsou. Ale teď bude řeč o vinařstvích v moderním pojetí od strohé severské jednoduchosti po mlýn, který (už) vůbec mlýn není.

10 minut čtení

Kouzlo letních nocí aneb kam v srpnu na jižní Moravě

Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Kam zamířit v teplých srpnových dnech a co ještě v létě stihnout na jižní Moravě?

10 minut čtení