Jihomoravské výlety s přívlastkem

Jižní Morava proslula vínem, proto párujeme výletní objekty v tomto článku s degustačními zastávkami po cestě. Všechny figurují také v gastro průvodci Gourmet jižní Moravy!

více informací do oblíbených


Mikulovsko, mekka výletů i vína

Vinný bar & bistro Korek je vinotéka Spolku vinařů Dunajovských kopců. Lokální vína snoubí s jídlem v dokonalý zážitek. Interiér je krásný, letní terasa vás určitě zláká k dlouhému spočinutí. Nohy si poté protáhnete na červené turistické trase cestou k blízké jeskyni Na Turoldu (1 km). Prohlídka kolem podzemního smaragdového jezera s průvodcem stojí za to. 

Na mikulovském zámku zajděte na expozici Víno napříč staletími a pak na ochutnávku do Vican Wine (4 km). Prostředí rodinného vinařství vás nabije pozitivní energií. V jejich vínech ochutnáte pálavské slunce v tekuté podobě, milovníci přírodních vín bez síry si tu dávají kvevri vína. 

Dvorek jako víno v Bulharech má dokonale trefný název! Je to kavárna, vinotéka i penzion v jednom, personál je rozmazlující. Ochutnáte výsledky práce pálavských vinařů i úžasné dezerty a slané chuťovky. Dvorek leží na strategické cyklostezce, navíc můžete přenocovat. A kam (nejen na kole) dál? K nejsevernější stavbě Lednicko-valtického areálu jménem Obelisk – památníku a oboře s daňky a další zvířenou. 

O kus dál si ve vinařství Sonberk užijete z terasy ten nejkrásnější výhled na Pálavu. Samozřejmě se sklenkou přívlastkového vína v ruce, tady neodolá nikdo. Jen 4 kilometry vás dělí od Novomlýnských nádrží. Vydejte se na kole či pěšky kolem vody a pozorujte ptactvo, půjčte si loďku nebo šlapadlo...

Pohodové Hodonínsko

V tomto krásném kraji doporučujeme Vrbasovo muzeum na zámku ve Ždánicích. Tisíce sběratelských předmětů jako věžní hodiny nebo pohyblivé modely mlýnů, sbírky jako petrografická či napoleonská… Asi je jasné, že tohle muzeum není standard! Blízký vinařský cíl má hravé jméno Spielberg. Ekologické vinařství vykouzlilo v Archlebově přátelské zázemí v toskánském stylu. Velkolepá terasa, Degustário a Křišťálový sál jsou dechberoucí. 

Ve Strážnici nabízíme muzeum z jiného soudku. Skanzen ukazuje živý folklor, expozice seznamují nejen se způsobem života lidu na Slovácku. Blízké vinařství Botur je specialista na červená vína. Ochutnáte tradiční odrůdy i nevšední kávové víno Kavernet. V katakombách dlouhých stovky metrů vás rádi provedou, i když budete jen v páru.


 

Trio proslulých vinařských vsí s rozhlednami za bukem

Baraque Wine Gallery ve Velkých Pavlovicích je další rodinné vinařství, kde do degustace zapojují všechny smysly. Se sklenkou vína si vychutnáte výhled na viniční trať, pohodu i vůni výběrové kávy. Na kole přijeďte třeba po cyklotrase LVA – Slavkovské bojiště, cyklisté jsou tu vítaní. Kilometr odtud objevte rozhlednu Slunečnou. I ta je spojená s vinařskou tematikou, má tvar keře vinné révy. 

Rodinné vinařství Škrobák v Čejkovicích snoubí vína s domácím jídlem v designovém bistru s rodinnou atmosférou. Na jejich dezerty se vzpomíná dlouho. I tady vám doporučíme v okolí „vinařskou rozhlednu“. Stezka nad vinohrady na Kobylím vrchu je extra. Nemá jediný schod a zdoláte ji klidně s kočárkem. Kruhová rampa symbolizuje životní cyklus přírody. 

Rodinné vinařství Válka v Nosislavi hospodaří v bio režimu na svazích přírodního parku Výhon. Nechali jsme ho na závěr záměrně. Na jejich Vinařském dvoře se budete cítit bez nadsázky jako u maminky. Užijete si organická vína, zakousnete lokální dobroty. Válkovi navíc vyhráli v Gourmetu jižní Moravy v kategorii vinařství! A na jakou rozhlednu vás pošleme tady? 5 kilometrů (pěšky nebo na kole) vás dělí od Akátové věže na kopci Výhon, dokonalé tečky výletu.

Šťastnou cestu a dobrou chuť!

 

Nášup blogových článků


Pískem vysypávané ornamenty

Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!

5 minut čtení

Znojemsko a Podyjí – školní výlet do královského města, za vojenskými bunkry, koupáním…

Zveme vás na jednodenní i vícedenní školní výlet do kraje, kde je pro dětské i pubertální kolektivy tak bohatý výběr aktivit, že i na týdenní škole v přírodě nebudete vědět co dřív. Klíčová slova zní: příroda národního parku Podyjí, pohádkově krásný zámek Vranov nad Dyjí, secesní fenomén Alfons Mucha. A přihodíme tipy jako pohodovou městskou plovárnu pro tělocvikáře nebo památník železné opony pro dějepisáře!

10 minut čtení

Brno a okolí – školní výlety a exkurze pohodovou metropolí s pestrým programem za humny

Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.

10 minut čtení