Rozkvetlý máj aneb kam v květnu na jižní Moravě

Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?

více informací do oblíbených


Vínu zaslíbená

A proč nezačít rovnou vínem? To u nás opravdu nemůže chybět v žádné roční době. 

Na prvního máje zavítejte do Moravské Nové Vsi. Na náměstí bude připravena nejen přehlídka Neoveských vín, ale také open-air akce Den řemesel pro malé i velké. Dne 5. - 6. května se centrem vína stane nově zrekonstruovaná jízdárna valtického zámku. Propukne tam “Wimbledon mezi výstavami vín” - již 56. ročník Valtických vinných trhů.  Zúčastnit se může každý a věřte nám, stojí to za to! V sobotu 6. května zvou na májové otevřené sklepy Velké Pavlovice a na Svatogothardské vinařské slavnosti Dolní Kounice. V Kounicích nevynechejte návštěvu kláštera Rosa Coeli. V květnu je veřejnosti přístupný pátek - neděle (plus svátky) od 10 do 18 hodin. 

Další víkend bude Mikulov svítit růžově! 13. května tam totiž zamíří všichni milovníci frizzante a růžových vín. Tedy rozhodně by měli. Na příjemnou procházku mezi sklepy, bez preference barvy vína, se vydejte do Březí a Dolních Dunajovic nebo do Hovoran

18. května začínají přímo v Brně, konkrétně v Otevřené zahradě pod Špilberkem, letní degustační večery festivalu Víno z blízka. Jako první se představí vinaři z VOC Znojmo. Přímo na Znojemsku se třetí květnovou sobotu pro návštěvníky otevřou šaldorfské sklepy. Stejný den bude připravena také stezka mezi vinohrady v kraji malebného Moravského Toskánska. Samozřejmě se sklenkou v ruce! A třetici vinařských akcí pro tento víkend uzavřeme tipem na putování po blatnických búdách v Blatnici pod Svatým Antonínkem.  

Chystáte se na jižní Moravu až na konci května? Otevřené sklepy budou v pohotovosti v Bořeticích nebo třeba ve Vrbovci. Kompletní přehled vinařských událostí si snadno vyfiltrujete v našem Kalendáři akcí

Od divadla k ohňostrojům

Pojďme se posunout od vína o kousek dál. Naše májová nabídka je totiž pestrá jako rozkvetlá louka. 

Nejdřív otevřeme kulturní okénko s malou odbočkou k architektuře. 5. května ve Znojmě, 6. května v Brně. Co to? Každoroční studentská oslava - tradiční Majáles. Divadelní svět Brno představí to nejlepší z divadelní tvorby ve střední Evropě. Poslední květnový víkend také v Brně startuje světová soutěž ohňostrojů - Ignis Brunensis

A teď ta architektonická třešnička. Open House Brno ukáže 13. - 14. 5. jihomoravskou metropoli, jak ji ještě neznáte. O tuto akci otevřených staveb, které jsou běžně nepřístupné, je velký zájem. Proto si pohlídejte datum rezervací, ať vám ta vaše vyhlédnutá budova neproklouzne mezi prsty! 

Sezóna v rozpuku

Baťův kanál slavnostně zahajuje plavební sezónu 1. května. Už jste plavbu romantickou slováckou krajinou někdy vyzkoušeli? Šup s ní na letošní bucket list! 

Brány otevírá voňavá bylinková zahrádka ve Valticích, turistickou sezónu velkolepě zahájí také Kemp Merkur v Pasohlávkách a návštěvníky od května zve i Skanzen Strážnice.

Slavnosti, festivaly a noc v muzeu

Od 9. do 13. května zpomalte, až poběžíte v Brně přes náměstí Svobody. Slavnosti dobrého jídla jsou pro zastávku docela dobrý důvod, co myslíte? 

Nakoupit řemeslné výrobky nebo jen načerpat inspiraci vyrazte 6. května na Májový Flerjarmark na Zámek Slavkov. Třetí květnový víkend do bude žít v Lednici. Naplánujte si výlet a spojte ho s bohatým hudebním i gastro programem.

Že vás na víno moc neužije? A co tak strávit noc v muzeu? K oblíbené akci se letos přidává Znojmo, Mikulov i Brno. Program mají nachystaný také v Archeoparku a ožije i hrad Boskovice

Květen patří chřestu

Gurmánským zlatým hřebem měsíce května jsou tradičně ivančické Slavnosti chřestu a vína. Bohatý program ve městě Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka propuká v pátek 19. 5. a na hlavním náměstí bude živo až do neděle. Těšte se na nespočet koncertů s headlinerem Michalem Hrůzou, na kuchařské show známých šéfkuchařů a na doprovodné výstavy. Zkrátka nepřijdou ani děti, je pro ně připravena speciální sekce se spoustou muziky, divadla a tvoření.   

Tak s kým se u nás v květnu uvidíme? 


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Kounicko a Ivančicko - víno, chřest a rozmarné léto

Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.

prohlédnout

Po stopách lidového umění Slovácka a ještě dál

Gastrozážitky z kulinárního nebe. Nádherná příroda. Muzeum s lidovými kroji, až oči přecházejí. Lidové umění Slovácka rozhodně není nuda!

prohlédnout

Za magickou krajinou Moravského Toskánska

Pěší výlet za neskutečnými vyhlídkami Moravského Toskánska – navrch působivé kroje a víno jak med. A vy ještě váháte?

prohlédnout

Nášup blogových článků


Kouzlo letních nocí aneb kam v srpnu na jižní Moravě

Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Kam zamířit v teplých srpnových dnech a co ještě v létě stihnout na jižní Moravě?

10 minut čtení

Fašank jako živá tradice na jižní Moravě

Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Odkud tato tradice pochází a kde se s ní na jižní Moravě můžeme setkat?

5 minut čtení

TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení