Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
29.4 km
2:00 hodin
220 m
Napoleonova cesta vás neomylně povede z nádraží ve Šlapanicích do Ponětovic. Odsud je Pracký kopec kousek. Na památku všech obětí bitvy u Slavkova na něm vyrostla Mohyla míru - první mírový památník v Evropě. Muzeum v sousedství Mohyly nabízí multimediální expozice „Bitva tří císařů“ a “Fenomén Austerlitz”. Nebojte se tradiční přehlídky dat a faktů, čeká vás silný nevšední zážitek! Celý objekt je střediskem mnoha vzpomínkových aktivit, nachází se totiž přibližně uprostřed někdejšího bojiště.
Cyklotrasa 5097 vede z Prace krajinou dalekých výhledů až ke kopci Zlatá hora. K míru mezi všemi vyzývá prastarý smírčí kříž i Krchůvek - místo posledního odpočinku tisíců padlých vojáků. V Křenovicích pak mají sochu maršála Kutuzova - to on byl ruským protivníkem Napoleona.
Trasa vás zavede do Slavkova. Doplňte energii! Ve Slavkovském pivovaru, kde se pivo vaří před zraky hostů v srdci restaurace nebo v cukrárně U tří císařů, kde se labužníkům sbíhají sliny nad domácími zákusky. Už na vás čeká barokní krasavec - zámek Slavkov využili k přenocování roku 1805 postupně všichni tři vojevůdci. Kromě skvostných interiérů budete obdivovat i volně přístupné rozlehlé zahrady pařížského střihu. Dětem stáhněte hrací kartu o antických bozích - Příběhy do kamene tesané vtáhnou velké i malé mezi sochy v zámeckém parku.
Stejně jako Slavkov prožívají každoročně svou minulost i nedaleké Bučovice - zámek uhájila v roce 1645 hrstka měšťanů proti švédským vojskům. Tady se dovíte více.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.
Tento okružní cyklovýlet začíná v centru Slavkova, který je synonymem slavné bitvy Tří císařů z roku 1805. Celkem našlapete 31 km a vystoupáte 376 m. Vzhůru do pedálů!
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.