Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.
Rezidenci slavného rodu Kouniců vystavěli na přelomu 17. a 18. století. Součástí areálu byl už tenkrát parádní park v módním stylu francouzských barokních zahrad. Však také dodnes patří k nejvýznamnějším ukázkám historické zeleně na Moravě. Dnes tu najdete i veřejné šestijamkové golfové hřiště.
Zámecké interiéry jsou plné šik fresek, štuk, umělecké sochařiny a obrazů. První místa v soutěži interiérové krásy vyhrávají sál Předků, Rubensův sál a kaple sv. Kříže. Zcela výjimečný je centrální oválný Historický sál, v němž památného 6. prosince 1805 uzavřeli příměří mezi Francií a Rakouskem. Pikantním detailem této maxi místnosti je akustika. Při výstavbě sálu mysleli na to, aby při důležitých politických jednáních nebylo navzájem slyšet, co si říkají jednotlivé skupinky debatujících.
Před slavkovskou bitvou na zámku pobývali spojenci rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I., po bitvě naopak francouzský císař Napoleon I. Holt každý chvilku tahá pilku. Toto období připomíná rozsáhlá expozice Historického muzea v jednom ze zámeckých křídel.
Budova zámku k tomu doslova vybízí – v průběhu sezony zaplní vzdušné prostory výstavy skla, keramiky, květin, obrazů, šperků, paličkované krajky, vánoční nebo vinné výstavy.
V horkém létě se zchlaďte v podzemí ve dvou patrech zámeckých sklepů. Projdete spojovací chodby, schodiště, pekárnu, mučírnu… a pozůstatky středověké tvrze řádu německých rytířů.
Malé historiky baví dětská trasa, kdy se můžou navléct do dobových kostýmů a projít se v nich zámkem! Během prohlídky se zapojí do příběhu a postupně odhalují tajemství ztracené zámecké koruny. V zahradách děti zabaví poznávací hledačka Hra s antickými bohy.
Mrkněte na všechny výlety, kam se můžete snadno rozjet!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...
Zřícenina neznamená automaticky ruina! O zřícenině hradu v Boskovicích to platí trojnásob.
Jsou zámky, kde vám nabídnou rytířský souboj. Na tom valtickém vám nalijí nejlepší vína z celé republiky.
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.
Hrad ve městě, s výhledem do údolí Dyje, až se tají dech… a pár kroků odtud rotunda a ještě můžete degustovat víno. Třeba to znojemské.
Byl zde pohřben český král Přemysl Otakar II. Dnes je to muzeum, kde při tvorbě expozic myslí i na děti.
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Rozhlédněte se po vinohradech z nezvyklé rozhledny bez jediného schodu. Na její vrcholek dojedete třeba i s kočárkem!
Tváří se jako zřícenina, ale vás neošálí – Janohrad ukrytý v lužních lesích prostě drnká na romantickou strunu.
Největší koupačka široko daleko, navíc ve vodě z termálního vrtu plné blahodárných minerálů, k tomu panorama Pálavy.