Znojemsko a Podyjí – školní výlet do královského města

Zveme vás na jednodenní i vícedenní školní výlet do kraje, kde je pro dětské i pubertální kolektivy tak bohatý výběr aktivit, že i na týdenní škole v přírodě nebudete vědět co dřív. Klíčová slova zní: příroda národního parku Podyjí, pohádkově krásný zámek Vranov nad Dyjí, secesní fenomén Alfons Mucha. A přihodíme tipy jako pohodovou městskou plovárnu pro tělocvikáře nebo památník železné opony pro dějepisáře!

více informací do oblíbených


Lesní terapie aneb Jediný moravský národní park

Chcete pro školní výlet zvolit přesný opak sezení v lavicích? Protáhněte je přírodním terénem! NP Podyjí dodá nejkrásnější kulisy. Srázné stěny střídají pohodové meandry a nivní louky podél Dyje, o kus dál prosluněné lesostepi… možná uvidíte chráněného mloka nebo kriticky ohroženou ještěrku zelenou. Se staršími dětmi z 2. stupně a středoškoláky můžete zkusit výšlap na horských/trekingových kolech. (Žluté směrovky self-service vás navedou k místům technické pomoci.) Jen se držte po značených stezkách, tady jste na chráněném území. Po NP Podyjí je rozeseto více než 20 vyhlídek, my doporučujeme rozhodně Sealsfieldův kámen vysoko nad zákrutem řeky. Doputujete sem po zelené okružní trase (začíná i končí na červené magistrále Podyjím mezi Konicemi a Popicemi). A dětem předem zadejte úkol, ať vygůglí, kdo že to byl ten tajemný Sealsfield… Skutečnost pak můžete porovnat v jeho muzeu - rodném domě v Popicích. 

Královská nabídka zážitků královského města Znojma

V tomhle krásném historickém městě seznámíte děti snadno se všemi historickými slohy od románského po modernu, ale taky se způsobem života ve středověku. Tohle je ochutnávka, co s dětmi můžete ve Znojmě podniknout.

Už jsme zmínili mloka skvrnitého. I pro menší děti je parádní Naučná stezka S mlokem Gránickým údolím dlouhá něco přes 2 kilometry. Průvodcem je mlok Hugo, sledujte jeho směrovky a hlavně po cestě povedené dřevěné sochy zvířat v nadživotní velikosti (šplhání za účelem zábavy nebo focení povoleno, ba doporučeno!). 

Stezka navíc navazuje na historické centrum Znojma a kousek od ní je zastávka turistického vláčku, který vás přes nejhezčí starou část města doveze až do Louckého kláštera. Národní kulturní památka stojí přes 800 let, kdysi hostila Strahovskou knihovnu, dnes je to pokladnice vinařství. Děti na prohlídce uvidí ukázky hlavních uměleckých slohů (včetně románských prvků), také s nimi můžete probrat bleskosvod, protože ten vynalezl a sestrojil Prokop Diviš, který zde působil. V rámci prohlídky uvidíte s dětmi jednu raritu – kompletní Muchovu epopej v podobě puzzle z neuvěřitelných 163 tisíc dílků! 

Po kulturní a dějepisné výpravě odměňte děti koupačkou hned vedle na pohodové plovárně Louce. Několik nerezových bazénů má vyhřívanou vodu, nechybí vodní radovánky od skluzavek po vířivky, ani restaurace. Bonus? Luxusní výhled na klášter Louka! 

Už jsme zmínili turistický vláček, tak doplníme ještě zážitkový autobus Znojmáček – hodí se hlavně pro menší děti, které toho tolik neuťapou. Můžete si domluvit program pro děti, kde na zábavné projížďce Znojmem pomocí her a kvízů pochopí, jak fungovalo středověké město. Uvidíte cenné historické památky, ochutnáte lokální dobroty. 

Parádní nabídku pro školy od mateřských po střední chystá průběžně Jihomoravské muzeum ve Znojmě – Minoritský klášter. Jejich heslo zní MUZEUM HROU. Vyberte si z přednášek a exkurzí nebo edukačních programů. Na webu v sekci pro učitele si stáhnete podle věku dětí nebo předmětů pracovní listy.

Zaručený tahák na dobrou náladu je historické Znojemské podzemí. Je to netradiční zážitek pro děti malé i velké (ano, i pro středoškoláky!). Spletitý středověký labyrint nabízí kilometrovou prohlídkovou trasu. Uvidíte alchymistickou dílnu, oživlé skály, skřety, ukázku vězeňských kobek, chudáka v kleci... A pak tu mají 4 adrenalinové trasy! (Jen pozor, ty jsou přístupné až od 18 let, respektive od 15 se zákonným zástupcem.) Vyberte si podle stupně obtížnosti od snadné po obtížnou. Úzkými chodbami, vodou, přes hrbolaté schody, místy po čtyřech… No, nuda nehrozí, jen počítejte s tím, že oblečení nezůstane bez poskvrnky. Nevěřili byste, jak i puberťáci zapomenou, že mají být otrávení. 

Kolem Znojma za filmovými rekvizitami, mlynářstvím i železnou oponou

Chcete dětem naředit všechnu tu prastarou historii a klidnou přírodu moderní zábavou? ExcaliburCity v Hatích u Znojma má pro menší děti Merlinův svět (200 atrakcí uvnitř i venku – na zemi, ve vzduchu i na vodě) a muzeum Terra Technica pro větší, kde uvidí opravdové Batmanovo auto a další rekvizity z filmů, jukeboxy a další věcičky stvořené pro zábavu a herní fandy od roku 1880 po dnešek. Nabízí i komentovanou prohlídku. 

Přímo v centru Znojma je Infinity Laser Game - aktuálně nejmodernější laser game aréna a virutální realita v Česku! 

Necelých 20 kilometrů odtud ukážete dětem technickou památku, která je zároveň užitečná a krásná. Vodní mlýn ve Slupi vysvětluje mlynářství od pravěku po dnešek. Pozoruhodný renesanční mlýn má 4 funkční vodní kola a uvidíte i mlýnský náhon. Mlýn má ve správě Technické muzeum v Brně a připravilo uvnitř krásnou expozici Vývoj mlynářství. Ostatně za ni získalo 1. místo v soutěži Gloria musaealis.

Jiná důležitá témata, která na jižní Moravě zpracovali realisticky a poutavě, najdete v Muzeu československého opevnění 1938 ve Slupi a v Památníku železné opony Čížov. Děti tu přímo „na místě činu“ pochopí zásadní historická období a momenty 20. století v naší zemi.

Nálož zámků na Znojemsku + koupačka s pískovou pláží

Po Znojemsku jsou roztroušené hrady a zámky, všechny jsou originály každým coulem. Pokud jedete s dětmi na týdenní školu v přírodě, určitě aspoň jeden zařaďte:

  • Zámek Uherčice – tohle je nejlepší učebnice slohů in natura! Restaurátoři zámku vrací luxusní podobu. Už dnes ukážete dětem renesanci, baroko, klasicizmus. 
  • Starý zámek Jevišovice – Právě na tomto zámku skonal proslulý vojevůdce Raduit de Souches, který během třicetileté války uhájil Brno před Švédy
  • Zámek Moravský Krumlovopět po letech hostí Muchovu Slovanskou epopej! S dětmi tak budete moct probrat i historii Slovanů a hlavně některé zásadní momenty našich předků. Udělejte si ještě procházku k poutní kapli sv. Floriána a v zámecké zahradě si s dětmi zahrajte discgolf! Bude z toho parádní celodenní školní výlet i očima dětí. 
  • Zámek Miroslav - ten byl vystavěn na skále, vyznačuje se nepravidelným tvarem a díky tomu klenby stropů v sálech připomínají mistrovské origami. Malé objevitele by mohla nalákat návštěva dobově zařízeného bytu žalářníka i s přilehlým vězením. Pro školy zde připravují speciální programy. 
  • Hrad Bítov – najdete ho v  krásném přírodním koutu na skalním ostrohu vysoko nad řekou Dyjí. Jeden z hradních pánů miloval zvířata a na hradě vybudoval dokonce akvaria a teraria, žil tu mravenečník… a dnes na prohlídce uvidíte 50 vycpaných psů, dosud asi největší taková sbírka na světě. Baron své psy velmi miloval, proto je nechával vycpat v poloze, kterou měli za svého života nejraději.
  • Zámek Vranov nad Dyjí – děti ho možná budou znát z nějaké pohádky nebo filmu, které se tu natáčely. Jedna z nejpozoruhodnějších světských staveb středoevropského baroka navíc leží jen kousek od přehrady, kde se dá koupat.

Vranovská přehrada v dosahu zámku Vranov nad Dyjí, hradu Bítov i nádherné zříceniny Cornštejn má příjemně teplou a čistou vodu. Děti si můžou půjčit vodní šlapadla, surf, je tu lanový park a zábavní V´RUN OFF´ PARK … a ve zdejším kempu oceňovaném pravidelně coby jednom z nej v zemi, můžete v případě vícedenního výletu nebo školy v přírodě přespat. 

VÍMe, že se vám bude hodit parťák na organizaci

Nevíte si rady s ubytováním pro školní výlet? A co jídlo na dvoudenní školní výlet? Jak zajistit program na třídenní výpravu nebo týdenní školu v přírodě? Se vším pomůže VIM, Vzdělávací institut pro Moravu. Připraví exkurzi, výukové programy, zpestří program na škole v přírodě nebo během lyžáku a v malíku mají také adaptační kurzy, aby ve třídě zavládla správná týmová atmosféra. Každý výlet řeší VIM individuálně po konzultaci s vámi.

VIM


Nášup blogových článků


Adrenalinové hity - od jeskyní po obří houpačku

Připravte se na výlet, při kterém objevíte oblast plnou jeskyní a lesů severně od Brna a sluncem zalité Znojemsko. S důrazem na dobrodružství a aktivní vyžití. Vyrážíme!

5 minut čtení

Prázdninová inspirace: příměstské tábory

Jarní prázdniny se kvapem blíží a ani u těch letních se nevyplácí s výběrem tábora pro ratolesti příliš otálet. Místa v tradičních pobytových i v příměstských táborech mizí rychlostí blesku.

5 minut čtení

Chmelové výlety po jižní Moravě

Máme pro vás dokonalá místa pro výlety, kde vás po cestě kromě turistických perel potěší pivní klenoty. Čepují je pivovary a pivnice zastoupené v průvodci Gourmet jižní Moravy!

5 minut čtení