Vranovský zámek je ukázkové světské baroko. I proto je kulisou mnoha filmů a pohádek.
Hrady a často i pozdější zámky shlížely na kraj ze strategických vršků. Přepychový Vranov nad Dyjí má polohu rozhodně skvostnou. Navíc stojí v překrásné krajině Národního parku Podyjí. A ano, původně to byl hrad postavený strategicky na strmé skále 80 metrů nad řekou Dyjí, aby případní dobyvatelé neměli šanci. Po ničivém požáru z něj ale hrabata z rodu Althannů nechala vytvořit jednu z nejpozoruhodnějších světských staveb středoevropského baroka. Impozantní Sál předků, kaple Nejsvětější Trojice, švihácká zámecká zahrada a tak dále. Pozdější majitelé přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu porcelánu. I ten zde uvidíte.
Pokud máte rádi prohlídky zámeckých interiérů, tak víte, že ty barokní bývají všechno, jen ne skromné. Vranovský zámek je typický reprezentant. Možná i proto si ho volí filmaři jako kulisu do pohádek i ke snímkům, kde akce střídá akci. Možná znáte Troškovu pohádku Andělská tvář nebo film xXx s hollywoodským akčním hrdinou Vinem Dieselem.
A jestli máte stejně rádi hrady, tak o kus dál běžte na Bítov, který je na stavbu starou tisíc let v dokonalé kondici. Už roky pořádá o adventu jedny z nej vánočních prohlídek. Prohlídka interiérů vás ale nezklame ani během letní sezóny.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Chtěli byste vlastnit zámek? A uměli byste ho opravit? Tady se to soukromému majiteli povedlo dokonale.
Co takhle piknik v jedné z nejkrásnějších zámeckých zahrad České republiky?
Empírový lovecký zámeček nechcete na svém putování po Lednicko-valtickém areálu minout!
Renesanční krasavec s bohatou historií. Ten, co prošel mnoha změnami. Navštivte Starý zámek nad řekou Jevišovkou.
Barokní krasavec vás zve do luxusních opulentních interiérů, na procházku do zámecké zahrady a nejspíš neodoláte vinné degustaci.
V Čechách mají Karlštejn, na Moravě máme Pernštejn. Fotogeničtější hrad aby pohledal!
Půvabné šlechtické sídlo s bohatou historií i dnes kulturně žije na max. Přijďte na kostýmovanou prohlídku nebo svatební veletrh.
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.
Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Zámek Milotice má přívlastek perla jihovýchodní Moravy. Unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury vás pohladí po duši.
Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...