Pálava a Lednicko-valtický areál – školní výlety nejen na místa oceněná UNESCO

Tahle oblast jižní Moravy je živá učebnice historie. S dětmi tu zábavnou formou s krásnými kulisami pálavské přírody a památek UNESCO promrskáte zásadní témata jako lovce mamutů, Římskou říši, Velkou Moravu nebo význam Lichtenštejnů pro českou kotlinu. A k tomu si s dětmi promasírujete chodidla na stezce bosou nohou nebo je necháte vyřádit v lanovém parku.

více informací do oblíbených


Pravěk v moderním hávu a kus Říma na Moravě

Začneme nejstarší dobou. A tu dětem nejlépe přiblíží Archeopark Pavlov. Už zvenčí zaujmou bílé kostky vykukující z masy kopce jak futuristický dům ze sci-fi filmu. Za architekturu ostatně získal Archeopark několik cen. Interiér rozhodně nezůstává pozadu. Archeologická naleziště ve zdejších svazích skrývají celé sídelní areály evropského Homo sapiens z doby před 30 000 lety. Do jednoho z nich vejdete přes prosklenou stěnu, za níž panuje speciální klima. Projekce nasvěcuje archeologické poklady z doby paleolitu. Okoukněte s dětmi originální nástroje pro lov i každodenní život, pohřbívání i magii. Vyberte si podle věku žáků/studentů edukační program od MŠ po SŠ (ale zamluvte si termín hodně dopředu, o programy je obří zájem). 

Nedaleko odtud se v Mušově seznámíte se starými Římany. Návštěvnické centrum Brána do Římské říše najdete na strategickém místě, které se zalíbilo římským vojákům rozpínavého císaře Marka Aurelia natolik, že si tu ve druhé pol. 2. století postavili centrálu. A to ve velkém stylu! Nechyběly lázně, bazény, podlahové vytápění... V poutavé expozici si dnes prohlédnete části zbroje, šperky, keramiku. Nemusíte si nic chystat – zajímavé detaily o životě Římanů se s dětmi dozvíte multimediální formou. Doporučujeme procházku naučnou stezkou na návrší Hradisko s odkrytým archeologickým nalezištěm. Pro školy má centrum v repertoáru opět krásné edukační programy od předškolních dětí po středoškoláky. 

Po dějepisných zážitcích možná budete chtít nechat děti vyřádit fyzicky. Pěšky dojdete kolem Nových Mlýnů k blízkému kempu Merkur. Půjčují sportovní vybavení, mají minigolf, šlapadla atd. Je to trochu jako mini Disneyland. Ubytovací kapacita je velká, proto se nabízí i škola v přírodě. Po vodě se můžete vydat na okružní plavbu výletní lodí, nebo si kolem nádrže zajít na okružní pěší výlet. 

CHKO Pálava, nejhezčí trek po ruce

Vybrali jste tuhle lokalitu pro týdenní školu v přírodě? Nebudete vědět co dřív. Samozřejmě i pro jednodenní nebo dvoudenní školní výlet je to dokonalé místo. Barevně nezaměnitelné skály poznáte už z velké dálky. CHKO Pálava je ojedinělou biosférickou rezervací, kde žijí vzácné rostliny a živočichové. Pro pěší výlety je nejlepší výchozí bod Pavlov nebo Mikulov. Zvolte třeba oblíbenou hřebenovku po červené turistické značce. Po cestě si odškrtáte objekty jako hradní zříceninu Děvičky. Některé z dětí ji možná budou znát jako Dívčí hradek. U Klentnice vás čeká další zřícenina – Sirotčí hrádek, pak ještě Kozí hrádek. (Ideální příležitost zadat dětem předem úkol: „vyhledat legendy, které se k místním zříceninám pojí“.) Z jiného soudku je jeskyně Na Turoldu. Sedmipatrová jeskyně má naprosto výjimečnou výzdobu a u smaragdového jezera si člověk připadá jako na dně korálového útesu. Můžete zařadit přírodopisnou vsuvku, protože tu mimo sezónu hnízdí vzácné druhy netopýrů. Právě tady mají jedno z největších zimovišť u nás! Nabízí se opět i téma pravěk, protože tak parádní jeskyně neunikla pozornosti lidí ze starší doby kamenné i poté. Před vstupem do jeskyně projděte s dětmi ještě geopark, který je poučí o horninách. 

Jen 1,5 kilometru to máte z jeskyně na mikulovské náměstí. V Mikulově na vás čekají lichtenštejnské a židovské památky. Na mikulovském zámku si vyberete z několika expozic nebo edukačních programů, předem si můžete na jejich webu stáhnout moc povedené pracovní listy.

Lednicko-valtickým areálem nejen za starými Slovany

Lednicko-valtický areál by vydal za samostatný článek. Jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů naší země je zároveň nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě! Proto figuruje na seznamu UNESCO. Vznikal na panství Lichtenštejnů po několik století. Osu tvoří zámky Valtice a Lednice. Tyhle zámky ale děti většinou už znají. Proto můžete vynechat prohlídky interiérů a zařadit jen krátkou exkurzi zámeckého skleníku Lednice. Pak se vydejte po nekonečném parku, kde můžete jít po drobných stavbách. Objevte s dětmi islámský minaret, Lovecký zámeček, Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Nový dvůr, Hraniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Janův hrad, Obelisk, Kolonádu na Reistně nebo Rendez-vous

Extra prostor věnujeme v Lednicko-valtickém areálu zámečku Pohansko. Empírová stavba je zajímavá nejen stylovou čistotou, také hostí archeologickou expozici o slovanském hradišti z 9. století. Na reliéfech se štukovými výjevy možná děti odhalí některé příběhy antických hrdinů. Na dohled od zámečku Pohansko čeká na prozkoumání ještě archeoskanzen s replikou kultovního místa. Uvidíte dřevěné idoly pohanských božstev a polozemnice se studnou z 9. století.

Terén Lednicko-valtického areálu je vstřícný bez velkých kopců, můžete proto areál objevovat i na kolech. Nebo projeďte zámeckým areálem po řece Dyji! Pořádají tu přímo plavby pro školy.

Valtice kromě zámku nabízí pro dětské kolektivy prima aktivity. Doporučujeme Stezku bosou nohou. Startuje nad Valticemi (u již zmíněné Reistny) a na několika kilometrech si s dětmi krásně aktivujete a promasírujete chodidla! Stezkou vás provede na cedulích bosý Bertík. Na každém stanovišti vyzkoušejí bosé nohy jiný podklad od šišek po kamení, čeká vás chůze po vratkém mostě a tak dále. Bosky ale projdete samozřejmě celou cestu. Je to zážitek pro menší děti i puberťáky. 

Menší děti potěší ve Valticích Svět pohádek, největší expozice národních pohádkových postav a strašidel v zemi. Určitě i dospělý doprovod rád zavzpomíná na pohádky z dětství... 

Jako přídavek zážitek z jiného soudku

Kam na zábavnou hodinu literatury? V Divákách znovuotevřeli Památník bratří Mrštíků. V rodném domě č. 57 napsali svá nejznámější díla. Dnes vás tu díky audiovizuální technice provedou přímo Alois a Vilém! Na verandě je nainstalovaná vesnická malotřídka, která ukazuje, jak to mohlo vypadat v Aloisově škole. Prohlídku pro tu svou si objednejte předem.

V Muzeu obce Kobylí uvidíte s dětmi překrásné lidové kroje i další předměty, které postupně mizí z běžného života. Dokonce uslyšíte veselou nahrávku se starodávným žádáním o ruku nevěsty. Větrný mlýn Klobouky u Brna je jedním z mála větrných mlýnů u nás s plně funkčním vybavením. Prohlídku si objednejte opět ideálně předem (sezóna trvá od května do září). 

Nebo chcete děti zabavit neortodoxně? Na to jsou machři v Hájence Břeclav. Lanové centrum a H-park uprostřed zeleně nabízí lukostřelbu, chůdy... a hlavně košatou nabídku programů pro školy. Zabaví malé děti i studenty. Pro MŠ a ZŠ třeba harrypotterovský program, pro SŠ mají největší výběr jako „Lichtenštejnovu pomstu“, pro všechny věkové kategorie oblíbenou Pevnost Boyard. Kromě toho pořádají adaptační programy jak pro nové kolektivy, tak pro ty stávající.

VÍMe, že se vám bude hodit parťák na organizaci

Nevíte si rady s ubytováním pro školní výlet? A co jídlo na dvoudenní školní výlet? Jak zajistit program na třídenní výpravu nebo týdenní školu v přírodě? Se vším pomůže VIM, Vzdělávací institut pro Moravu. Připraví exkurzi, výukové programy, zpestří program na škole v přírodě nebo během lyžáku a v malíku mají také adaptační kurzy, aby ve třídě zavládla správná týmová atmosféra. Každý výlet řeší VIM individuálně po konzultaci s vámi.

VIM


Nášup blogových článků


Fašank jako živá tradice na jižní Moravě

Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Odkud tato tradice pochází a kde se s ní na jižní Moravě můžeme setkat?

5 minut čtení

Napoleonské války před děním na jižní Moravě

V červnu 1791 se v revoluční Francii král Ludvík XVI. pokusil v přestrojení prchnout s rodinou z Francie do tzv. Rakouského Nizozemí. Ve městě Varennes ho zadrželi, odvezli zpět do Paříže a v podstatě internovali.

5 minut čtení

Jaro v rozpuku - kam v březnu na jižní Moravě

Březen, za kamna vlezem? Ale to by byla škoda! V březnu se totiž na jižní Moravě začínají dít věci! Kulturní památky se probouzejí ze zimního spánku a kalendáře se nám začínají plnit neodolatelnými událostmi.

5 minut čtení