Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.
32 km
2:15 hodin
366 m
Tento okružní výlet začíná v centru Tvarožné, odkud vyjíždíte po cyklostezce směrem na jih kolem kostela Sv. Mikuláše, který zaujme zdobnou novogotickou architekturou. Těsně před obcí Blažovice po levé straně minete plastiku Setkání od autora Daniela Klose.
V domě č.p. 19 dřív bývala kovárna a francouzští vojáci si zde nechávali okovávat koně. Dům přes silnici (č.p. 41) má ve fasádě zazděné dělové koule z bitvy. V blízkosti nedalekého kříže “v Úlehlích” je jeden z řady neoznačených hromadných hrobů z bitvy.
Na zvonici z let 1831-1832 si všimněte dvou pamětních desek francouzským vojákům a jejich velitelům. Jedna je věnována veliteli francouzského 13. lehkého pluku Pierru Castexovi, druhá veliteli gardových jízdních myslivců plukovníku Jeanu Pierru Morlandovi.
Staré vinohrady
Vrch, který budete mít po levé straně při cestě z Blažovic na Prace, byl místem klíčových bojů bitvy. Střetla se zde ruská a francouzská císařská garda.
Z obce Prace vás čeká stoupání na Pracký kopec, kde se už od roku 1912 tyčí Mohyla míru.
Mírové memento dominuje prateckému návrší, které se stalo symbolem Napoleonova triumfu. Byl to právě tento kopec, kde se rozhodlo o vítězi bitvy a kde se svedly nejkrvavější boje s největšími ztrátami všech armád.
Jde o historicky ojedinělý válečný památník s mírovým posláním. Mohyla v podobě čtyřbokého jehlanu není věnována ani hrdinným vítězům ani statečným poraženým, nýbrž byla postavena na počest všech obětí legendární bitvy. Ve středu secesní památky se nachází unikátní kaple s ossariem - kostnicí, kam se dodnes ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti.
V sousedním muzeu shlédněte multimediální expozici “Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805”. Kavárna je bohužel momentálně v rekonstrukci.
Od Mohyly míru trasa pokračuje jihozápadním směrem až do obce Žatčany, kde se stáčí severním směrem do Telnice. Kolem kostela sv. Jana Křtitele byla soustředěna obrana francouzských vojsk v Telnici. Ve zdi kolem kostela jsou znatelné pozice děl a ve věži jsou zazděny dělové koule. Na farním úřadě před bitvou přespal Napoleon.
Po dvou a půl kilometrech se ocitnete u sokolnickému zámku. O ten probíhaly úporné boje a během bitvy vyhořel. V roce 1848 byl přestavěn v novorenesančním stylu a dnes slouží jako domov pro seniory. Podél zámeckého parku a bažantnice přijedete do další obce - Kobylnice. Projeďte vesnicí a pokračujte na severovýchod do Ponětovic, odkud už je to jen další dva kilometry do centra Šlapanic. Neměli byste minout šlapanické muzeum v budově bývalé klášterní scholasterie, kde v určitou dobu bitvy pobýval jak štáb spojenecké armády, tak později i štáb francouzského IV. armádního sboru maršála Soulta. V původně gotickém, později barokně přestavěném, kostele Nanebevzetí Panny Marie byli po bitvě shromážděni zajatí spojenečtí vojáci.
Na rohu ulic Brněnské a Riegrovy si všimněte pomníku Jeanu Dominigue Larreyovi, vrchnímu chirurgovi francouzské armády a všem lékařům ošetřujícím zraněné v bitvě.
Budova původního zámku, dnes gymnázium, sloužila počas bitvy jako francouzská polní nemocnice.
Při návratu do Tvarožné uvidíte po pravé straně návrší s kapličkou - Santon. Původně se kopci říkalo Padělek. Nové jméno mu dali francouzští vojáci v roce 1805. Připomínal jim patrně podobná návrší v Egyptě, jimž se tak říkalo. Coby skvělou obrannou pozici levého křídla si ho několik dní před bitvou vybral sám Napoleon. Na poli pod Santonem mezi kopcem a příjezdovou silnicí od Brna se každoročně začátkem prosince pořádá rekonstrukce části bitvy.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Připravte se na nenáročný cyklovýlet plný historie! Tento okruh zvládnou i méně zdatní cyklisté. Čeká vás 20 km a celkové stoupání 257 m.
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.