TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

více informací do oblíbených


Historie organicky propojená s modernou

Staré slohy tu organicky doplňují moderní architektonické projekty, mnohdy se s nimi dokonce prolínají a kontrast starého a nového tvoří nečekanou, působivou souhru. Jako Enotéka, kterou najdete pár metrů od rotundy sv. Kateřiny a hradu

Za Enotékou znojemských vín stojí proslulé architektonické studio Chybík+Krištof z Brna. V New Yorku obdrželo jedno z 10 ocenění Design Vanguard 2019 pro nejlepší mladé architektonické studio na světě. Cenu získali jako první Češi a Slováci za vizionářský přístup. Ten v případě Enotéky uplatnili na 100 %. Vznikla v areálu pivovaru z 19. století z technických budov z doby socialismu. Enotéka nese stopy původních staveb a připomíná historicko-politické souvislosti – proto architekti do rekonstrukce částečně zakomponovali i ošklivou dostavbu z komunistických sedmdesátek. Enotéka je zkrátka pokračováním architektonického příběhu města.  

Nevzhlednou budovu vedle citlivě zrenovovaného pivovaru pojali Chybík+Krištof experimentálně. Zachovali jen vnější zdi a do sněhobíle strohého interiéru zakomponovali v několika výškových úrovních posezení z tmavého dřeva. Určitě vyšlápněte do nejvyššího „boxu“ a podívejte se na cvrkot prostoru s barem pod sebou! Z asymetricky rozmístěných oken Enotéky vychutnáváte kromě vín a kávy výhledy na gotický chrám sv. Mikuláše starý přes 800 let. Při degustaci ve vedlejší místnosti nic nerozptyluje vaše smysly. Se samoobslužným systémem by the glass si užijete ochutnávání vín Znojemské vinařské podoblasti v malých degustačních dávkách podle své volby a sil (vzorků je hodně přes sto!). 

Na víno i letní kino do dobšického Lahoferu

Chybík+Krištof se ujali také reprezentativního sídla vinařství Lahofer u blízkých Dobšic. Vítězná Stavba roku 2020 neotřele zapadá do okolní krajiny – zrcadlí zvlněný terén, kolonáda klenutých žeber vychází z rytmu okolních vinných řádků a tím vinařský motiv vnáší do interiéru. Obří betonová vlna propojuje v jedné zvednuté části výrobnu a ve druhé degustační sál, v u-rampě mezi nimi vznikl venkovní amfiteátr pro kulturní akce. Stavte se do LAHOtéky na degustaci nebo si v kulturním kalendáři vyberte třeba koncert pod širým nebem. 

Do vinařství dvou kamarádů na víno i humor

I pěšky dojdete z Dobšic nebo Znojma do vinařství Piálek a Jäger v Novém Šaldorfu. Tady pojímají velmi osobně nejen výrobu vína. Tváří vinařství jsou od začátku oba spřátelení vinaři, do loga se dostal rodinný erb Piálků starý stovky let a novou podobu degustačního sklepa tvořili s architekty v zádech sami. Kamil Piálek prý „tak trochu maluje“ a většinu interiéru navrhoval právě on. Prim hrají dřevo a čisté materiály jako sklo, žula, mramor nebo beton přiznaný na stropech. K němu určitě zvedněte hlavu. Proč nemá hladkou strukturu…? Stavařům během lití betonu napadaly do díla listy a krásně se otiskly. Mysleli, že sklidí kritiku, ale u Piálka a Jägera sklidili nadšení. Tohle je příroda! A přesně o tu v tomhle vinařském projektu jde od začátku.

Oba vinaři přistupují k tradičnímu vinařskému řemeslu moderně, a to platí i pro tuto stavbu. S tradicí v podobě sedlové střechy nebo tradičního portálu se potkává moderna reprezentovaná „rezavým“ corten plechem nebo skleněnými dveřmi. V interiéru nepřehlédnete motiv kruhu – inspirací je kulička vína. Je všude od stropu po podlahu. Skleněnými kruhy v podlaze vidíte z baru dolů do sklepa a naopak, aby zůstávali všichni pospolu, i když v oddělených místnostech. Žádné ostré rohy, i bar je do půlkruhu. Pobyt tady je pohoda, žádné vyhrocení. To pochopíte po pár větách – oba vinaři jsou veselé kopy a rozesmějí každého. Zato jejich víno k smíchu není, však se také nalévá i v podnicích s michelinskou hvězdou!

300letý pískovcový sklep v Konicích

Do vinařství Konitz se vydejte za gastronomickým zážitkem a degustací i méně známých odrůd. Oddali se tu snoubení vína a jídla. Přespěte klidně na místě ve vinařském penzionu. Rekonstrukce studia Tomáš Dvořák architekti se povedla tak, že získala Brick Award 2016 za nejlepší stavbu roku i ocenění Big See Tourism Award jako top projekt ČR v kategorii turistické architektury 2019

Strohý exteriér bílé stavby na kamenné podezdívce působí luxusně i díky velkorysým oknům. Interiér korunuje horní chrámové osvětlení oknem pod střechou s viditelným průhledem do konstrukce krovu. Návrh použil všude, kde to jen trochu šlo, původní materiály a technologie (jako cihly z okolních bouraných staveb). Citlivou práci s moderními akcenty podtrhují přírodní materiály kámen, dřevo, kov – jako luxusní umyvadlo z tmavého kamene s působivou kresbou. Aby architekti neporušili historický pískovcový sklep, jsou nové prvky vysoce decentní a odehrávají se spíš na zemi, o působivou atmosféru se stará hlavně promyšlené nasvícení prostoru. Nosnou ideou byla reinkarnace ducha starých objektů v moderní podobě.

Na dohled vstupní brány národního parku Podyjí

Na kraji obce Havraníky vyhledejte vinařství Thaya. Jméno mu dala nedaleká řeka Dyje, německy Thaya. Sebevědomou podobu dalo areálu studio Jakub Cígler architekti. Srdcem je bývalá sýpka, kterou obklopují další objekty – celek evokuje klasickou moravskou vesnici. Střechy hal připomínají zvlněním hladinu Dyje i okolní kopce. Každý detail tu vyjadřuje soudržnost. Rakouské dřevo i české cihly bobrovky.

Na zvlněnou střechu plynule navazuje umělé návrší nad degustačními sklípky a apartmány. Rekreační dvůr odkazuje na dávnou tradici franckých dvorů, kde ve středověku zpracovávali víno. V restauraci Apri si vychutnáte místní vína se skvělým jídlem. Kuchyni zakládají na lokálních surovinách a tradičních receptech, jen v modernějším pojetí. Zkuste zvěřinu z místních lesů nebo lokální rybu, vše okořeněné bylinkami pěstovanými v areálu vinařství. A jaké víno vás tu čeká? Enolog vinařství říká: „Víno vychováváme jako dítě. Neformujeme ho striktně a přísně, ale vedeme ho za ruku, aby dozrálo k dokonalosti.“

Kde se po cestě najíst

Při výletě po NP Podyjí a na nejproslulejší místní vinici Šobes se zastavte v restauraci Vyhlídka ve Vinici Hnanice. Ve Znojmě zaskočte na snack i výbornou kávu do Balance coffee & Wine, na fantastický brunch do půlnapůl, na vydatný oběd do pivovarské ReZtaurace hned vedle Enotéky. Na víno i jídlo do Slepičáku na nejstarším náměstí ve Znojmě jménem Slepičí trh. Ten tu probíhal ve středověku, dnes na tomto náměstí vstoupíte do Znojemského podzemí. A kde uvidíte ve Znojmě příklad secese? Zajděte do útulného kina Svět na Havlíčkově ulici, kde se posilníte v Bistrografu a na stěnách okouknete ilustrace Matúše Maťátka. 

Co ještě po cestě vidět

Nabijte se pozitivní energií v Podyjí – jediném národním parku jižní Moravy, v Popicích navštivte rodný dům Charlese Sealsfielda nebo si připomeňte období železné opony


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Kulinární výlet po královském Znojmě

Gastronomie ve Znojmě stoupá nahoru ne po stupních, ale rovnou celých patrech. Několik století staré památky citlivě doplňují hodnotné moderní stavby. A často se tu právě gastronomie a architektura organicky propojují.

prohlédnout

Boskovice židovské i empírové

Jak vypadaly židovské čtvrti v českých městech? Kde leží půvabný empírový zámek? Vítejte v Boskovicích. Köhn, jdou dál, tady se nudit nebudou!

prohlédnout

Cyklotoulky kolem Jaroslavických rybníků

Plochá niva řeky Dyje láká k poklidné projížďce krajinou blízko rakouských hranic. Pohodovou trasu, kterou zvládnou malí i velcí, zakončete ve vyhlášené restauraci na náměstí.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Pískem vysypávané ornamenty

Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!

5 minut čtení

Rozkvetlý máj aneb kam v květnu na jižní Moravě

Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?

5 minut čtení

Na výletě za parádním street foodem

Vytipovali jsme prima místa pro výlety po jižní Moravě. A protože na čerstvém vzduchu jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízký gastro tip z průvodce Gourmet jižní Moravy – tentokrát se zaměřením na bistro scénu!

5 minut čtení