Za vínem i moderními stavbami Velkopavlovicka

Na jižní Moravě se daří výhradně bílým odrůdám. Ale na Velkopavlovicku jsou doma modré odrůdy, je srdcem moravských červených vín. Přívlastky tu mají vína i krajina – „bezlesý kraj beze stínu“ a „kraj modrých hor“. Nebojte, zelenou přírodu si po cestě užijete po demižonech. Vyznavači cyklistiky ocení atraktivní terény a daleké výhledy do kraje, nad kterými extroverti ztichnou a introverti pronesou výmluvné aaah.

více informací do oblíbených


Hustopečský Starý vrch v novém vinařství

Hustopečsko je proslulé vinnou révou, mandloněmi a meruňkami. Studio POParch situovalo nové vinařství Starý vrch právě do meruňkového sadu v Hustopečích. Jak ve vinařství říkají – přivítají vás mezi meruňkami a loučit se budete u mandloní. Jejich révu obklopují stovky těchto ovocných stromů.

Tenhle vinařský areál je oázou klidu uprostřed přírody. Stavba architekta Podešvy s betonovým skeletem a mírně lomenými tvary přirozeně vyrůstá z terénu. Přírodní kámen a dubové dřevo dýchají čistotou a zasazení do přírodních kulis evokuje domáckou přívětivost soukromé zahrady. Interiér pro veřejnost kombinuje teplé dřevo, tmavý kámen na podlaze a vysoce elegantní černé kovové prvky. Degustační místnost navazuje na částečně krytou terasu s výhledem do zahrady, kam sejdete po pár schodech. Venkovní posezení u stolků pod korunami meruněk chrání před sluncem i zvědavými pohledy kolemjdoucích dokonale.

Fabig snoubí víno s architekturou „black & white“

Mladý vinař má v krvi moravskou vinařskou tradici, potřebu dělat (nejen) víno jinak, než jak velí zvyk, a navrch zahraniční zkušenosti. Tenhle mix se odráží i v designu od vinět po stroze minimalistickou podobu vinařství ve stylu „minimal art“, které vyrostlo v sousedství zchátralého vepřína a prodejny elektromateriálu. Taková parcela je výzva pro majitele i architekta. Ale kdo neriskuje, nepije šampaňské (nebo exkluzivní vína z řady faBIG)...  

Vinařův přítel architekt Jakub Caha se ujal projektu. Vinařská hala neměla evokovat autoservis ale něco ušlechtilejšího, přesto aby návštěvníky trkla do očí na první dobrou. A tak vznikla jednoduchá antracitově černá hala ve tvaru kostky, kde okenní rastr odhaluje barikové sudy a minimalistický portál kontrastně září bílou proti okolní černé fasádě. Materiály doplňuje nadčasový beton, který zaručuje strohý, zároveň luxusní ráz. JEČMEN-CAHA architekti doplnili halu v druhé fázi o betonovou siluetu skladových prostor a vinařskou techniku schovali novátorsky pod přístřeškem za oponu z průmyslové plachty. Strohost staveb postupně zjemňuje vysázená zeleň.

Vinařský dům Gurdau, kde budoucnost už nastala

Název dalo vinařství německé jméno obce Kurdějov, kde ve vinici nad kostelem vybudovali místo pro milovníky vína, jídla a architektury. Vinařský dům respektuje minimalismus, eleganci v nejčistší formě a přírodu. To platí i pro místní vína. Vychutnáte si je na terase s dechberoucím výhledem: vinice, remízky, louky, pohádkový kostel…

Architekt Aleš Fiala inspirován okolní zvlněnou krajinou rozvnil i stavbu z betonu. Zjemňuje ji dřevo a doplňují velkorysé prosklené plochy. Rozměrově velkorysá je také terasa, která vyrůstá z hlavní společenské části, aby vám poskytla to nej zázemí pro kochání se okolní scenérií. V interiéru přitahuje pohled krb levitující v prostoru inspirovaný tvarem vinné lahve. Unikátů je tu víc. Futuristický dojem podtrhuje vegetací porostlá střecha i stromy jakoby vyrůstající z betonových útrob stavby. Zažijete tu gastronomické pop-up akce a také místní šéfkuchař se zkušenostmi z michelinské restaurace nastavil gastronomickou laťku proklatě vysoko. Nečekané je i ubytování. Luxusní apartmány vznikly vlastně omylem díky chybě dělníků, kteří se oproti návrhu architekta „sekli o šest metrů“.

A kam na závěr? Na víno do barokní sýpky

Už jste někdy pili víno ve sklepích vévody? Ne? Zakončete architektonické putování za vínem stylově v centru Velkých Pavlovic ve sklepích Františka Lotrinského. Ochutnáte tu i odrůdy vyšlechtěné přímo ve Velkých Pavlovicích. Lotrinské sklepy vás vezmou do architektonicky lákavých prostor historického sklepení v propojení s novou moderní částí. Atmosféra dlouhých nasvícených chodeb a samostatných sklepení (hlavně Šlechtitelské síně) bude ideální tečka vinařského putování. Na dobrou náladu v hlavním sále dohlíží patronka těchto sklepů – socha Bohyně vína, kterou tu vyřezal na řezbářském sympoziu Ital Roberto Merotto.

Necelých 500 metrů odtud se posilníte nebo přespíte v hotelu Lotrinský. Desítky let chátrající barokní sýpku přeměnili EA architekti na půvabný hotel s restaurací. Na revitalizaci cenné technické památky z 18. století se podíleli lokální řemeslníci. Vyrobili na míru vybavení interiérů i působivou kašnu před vchodem sněhobílé sýpky. Technické zázemí umístili architekti do nové stavby vedle a aby nekonkurovala historické památce, zapustili ji částečně pod terén a na střechu vysázeli meruňkový sad. V barokní restauraci v bývalé sýpce si vyberte mezi tradičními i netradičními pokrmy nebo zkuste některý z výtvorů místního cukráře.

Kde se po cestě najíst

V samotných vinařstvích z našeho článku i v některých dalších po cestě – jako ve velkopavlovické Baraque wine gallery. Mimo vinařství potěší vaše chuťové pohárky v hustopečské restauraci Amande nebo Mandlárně, v sezoně nad Němčičkami v modrém foodtrucku Mezi Řádky (kde ochutnáte i místní vína). Ve Velkých Pavlovicích vás vínem i dobrým jídlem pohostí penzion a restaurace André v toskánském stylu.

Co ještě po cestě vidět

V Hustopečích rozhlednu v mandloňových sadech a Mandloňovou stezku. V Kurdějově vyhledejte opevněný kostel sv. Jana Křtitele s podzemními chodbami (ústí do obecní vinotéky!). Udělejte si zastávku v Arboretu Němčičky nebo na němčických Ovčích terasách. A ve Velkých Pavlovicích si užijte přírodu na rozhledně Slunečné ve tvaru keře vinné révy a jestli máte víc času, zamiřte do Biocentra Zahájka.


Nášup blogových článků


Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku

Je to ale pořádný rambajs! Součástí velikonočního hrkání jsou na Bučovicku obchůzky s Jidáši. Na Velký pátek nebo Bílou sobotu obchází ves maskovaný živý Jidáš, nebo nesou chlapci neživou figurínu. Čistě klučičí záležitost, ale divákem můžete být bez ohledu na gender!

5 minut čtení

Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

5 minut čtení

Hroznová koza

Moraváci jsou veselá kopa, o tom žádná. Vinařská tradice rozverně pojmenovaná hroznová koza má ale kořeny už v antice a možná ještě dál. Jaké má mýtická rohatá poslání?

5 minut čtení