Aprílový výběr zážitků aneb kam v dubnu na jižní Moravě

Duben, to je jaro v plném proudu. Mandloně a meruňky odkvétají, stromy se začínají zelenat a památky otevírají své brány. Naše tipy tentokrát odstartujeme velikonočním obdobím, které letos připadá na přelom března a dubna.

více informací do oblíbených


Velikonoce v jihomoravském stylu

Kam vyrazit za velikonočními zvyky a tradicemi? Na velikonoční slavnosti a jarní trhy zve Náměstí Svobody v Brně, Znojmo, Valtice, Mikulov i Vracov. Velikonoce slaví i brněnská ZOO, Merlinův dětský svět v Hatích u Znojma a Archeopark v Pavlově. Tam oslavíte svátky s pravěkými lovci mamutů a v sobotu čekají na děti tvořivé dílničky. 

Velikonoce bývají tradičně obdobím, kdy na novou sezónu otevírají památky. To platí i pro věhlasný barokní zámek ve Vranově nad Dyjí, kde na vás při prohlídce dýchne velikonoční atmosféra. Hrad Bítov zve návštěvníky na Hraběcí Velikonoce. V boskovickém arboretu si připravili velikonoční pomlázkování a velikonoční program chystá i zámek v Moravském Krumlově

Otevřené památky

Všechny památky, které spadají pod Národní památkový ústav zahajují novou sezónu na Zelený čtvrtek, tedy 28. března. Zámek Lysice láká na nově zrekonstruovanou zahradu a zároveň zve na výstavu Oblečené jaro. Dále otevírají například zámky ve Valticích, Uherčicích, Miloticích, Rájci nad Svitavou a také hrad Veveří. 

Od 1. dubna začínají vody Vranovské přehrady brázdit výletní lodě. Pravidelnou vyhlídkovou trasou vás svezou od přehradní hráze až pod hrad Bítov. Vranovská přehrada letos oslaví 90 let existence a v průběhu sezóny se chystá mnoho výstav a speciálních akcí spojených s tímto jubileem. Pro více detailů sledujte web ZnojmoRegion. V dubnu také přibude pohodlná možnost pro cyklonadšence, jak se dostat s kolem z Brna do centra Lednicko-valtického areálu nebo do Znojma, které je perfektním výchozím bodem do Národního parku Podyjí. Začne jezdit Cyklovlak Expres Pálava - Podyjí

3. 4. otevírá rovněž expozice v Památníku holocaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu. Strážnický skanzen bude mít v dubnu otevřeno o víkendech a 28. dubna zahájí sezónu oficiálně slavnostním stavěním máje. V březnu otevřel ve Veselí nad Moravou nový Dům přirody Bílých Karpat. V dubnu má otevřeno od čtvrtka do neděle, od května potom každý den kromě pondělí. 

Aktivní turistika

Skvělou možností, jak lépe poznat Brno z mnoha různých úhlů jsou AutenTICké prohlídky, které pořádá TIC Brno. Předprodej na ty jarní byl spuštěn 20. března. Podívejte se na témata procházek se zasvěcenými průvodci, jsou opravdu pestrá a vybere si každý. Namátkou: Brněnské kavárny, Napoleon, Moravský Manchester, asanace Brna, muraly v brněnském Bronxu, prohlídky železniční, s kolem i pro nadšené běžce. 

Ve Znojmě se přidejte na procházku Gránickým údolím, kde se navíc dozvíte spoustu zajímavého o ptactvu. Pro změnu botanickou procházku chystají na Pálavě, tématem jsou jedlé rostliny. V Břeclavi se přidejte k běhu kolem Dyje a na Znojemsku v okolí Hnanic se 20. dubna chystá velmi příjemná procházka s 8 zastaveními na ochutnávku vína – Den Znovín walkingu.
Máte rádi recesi, dlouhé procházky a pivo? Toho všeho se vám měrou vrchovatou dostane při tradičním zahájení turistické sezóny v Moravském krasu. Navíc si budete moct zasoutěžit o pobyt na jižní Moravě na dvě noci. 

Víno nesmí chybět

Velkobílovičtí vinaři zvou 6. dubna již posedmnácté na putování Ze sklepa do sklepa. Ve stejný den odemknou naučnou stezku Hroznové kozy v obci Vrbovec, akce bude doplněna o košt vín. Ve Velkých Pavlovicích se koná košt vín o týden později, 13. dubna. Další týden vyrazte na výstavu vín do Konic nebo se vydejte Po kobylských uličkách za vínem. Vinařskými zážitky bude nejvíc nabitá poslední dubnová sobota. Tradiční výstavu vín pod širým nebem chystají v Ratíškovicích, otevřené sklepy vinařů Strážnicka si užijete v Plžích, jarní termín otevřených sklepů pořádají také v Pavlově na úpatí Pálavy a v Hnanicích, a v neposlední řadě Opatství na Mendlově náměstí v Brně bude hostit Natural Wine Fest

Kulturní tipy z celého regionu

Fandíte barevným kostičkám? Výstava LEGO svět běží ještě po celý duben v Muzeu Vyškovska. Přiznivce české stavebnice SEVA zase potěší výstava Svět kostiček v břeclavském Muzeu pod Vodárnou. Na hravé vlně ještě chvíli zůstaneme: druhý dubnový víkend zve všechny fanoušky fantasy, scifi, deskovek, komiksů a filmů festival BozaCon v Boskovicích. 

Na brněnském výstavišti vyrostl edukačně zábavní park Space Mission, kde až do konce září můžete prožít dobrodružství dobývání vesmíru. VIDA! Science centre 6. dubna opanují Zvířecí hrdinové. Botanická zahrada na Kotlářské oslaví 20. dubna Den země a jen o pár dnů později zamíří do Brna také cestovatelská a outdoorová akce Expediční kamera. 13. dubna všichni food lovers na Špilas! Koná se tam Food Day Festival: to nejlepší z českého street foodu. Poslední dubnový týden Brno oživí festival vizuálního umění

Mikulovské náměstí roztančí 20. 4. festival Music of Mikulov. V Boskovicích vystoupí November 2nd, v Mahenově divadle v Brně Mňága a Žďorp a ve Strážnici Adam Ďurica

Čarodějnice

K poslednímu dubnovému dnu patří pálení čarodějnic. Kde ho letos zažít? Čarodějnice se sletí na Zámku v Moravském Krumlově, v Mikulově, Sedleci, Drnholci a Horních Věstonicích. Krásná bývá každoročně akce ve Valticích se spoustou úkolů pro děti a opékáním špekáčků na česko-rakouském pomezí. Kde se s vámi v dubnu potkáme? 

Kompletní kalendář najdete na webu


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Do Rasticova města nejen za Slovany

Delší trasa? Ano, ale rovinatý terén zvládnou i děti. Vzhůru za Slovany do srdce Velkomoravské říše! A taky za barevným podlužáckým foklorem.

prohlédnout

Projížďka v Muchových stopách

Poznejte elegantní zámky a ničím nerušený, téměř zapomenutý kout čisté znojemské přírody. Tenhle výlet bude balzám pro vaši duši.

prohlédnout

Za nejkrásnější jeskyní Moravského krasu

Chtěli jste zamířit k Macoše? Ta je sice nejznámější, ale vězte, že největší parádnicí Moravského krasu je jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy. Bludiště pod Balcarovou skálou vyniká mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou.

prohlédnout

Nášup blogových článků


TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení

Brno a okolí – školní výlety a exkurze pohodovou metropolí s pestrým programem za humny

Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.

10 minut čtení

Napoleonské války před děním na jižní Moravě

V červnu 1791 se v revoluční Francii král Ludvík XVI. pokusil v přestrojení prchnout s rodinou z Francie do tzv. Rakouského Nizozemí. Ve městě Varennes ho zadrželi, odvezli zpět do Paříže a v podstatě internovali.

5 minut čtení