Vranovský zámek je ukázkové světské baroko. I proto je kulisou mnoha filmů a pohádek.
Hrady a často i pozdější zámky shlížely na kraj ze strategických vršků. Přepychový Vranov nad Dyjí má polohu rozhodně skvostnou. Navíc stojí v překrásné krajině Národního parku Podyjí. A ano, původně to byl hrad postavený strategicky na strmé skále 80 metrů nad řekou Dyjí, aby případní dobyvatelé neměli šanci. Po ničivém požáru z něj ale hrabata z rodu Althannů nechala vytvořit jednu z nejpozoruhodnějších světských staveb středoevropského baroka. Impozantní Sál předků, kaple Nejsvětější Trojice, švihácká zámecká zahrada a tak dále. Pozdější majitelé přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu porcelánu. I ten zde uvidíte.
Pokud máte rádi prohlídky zámeckých interiérů, tak víte, že ty barokní bývají všechno, jen ne skromné. Vranovský zámek je typický reprezentant. Možná i proto si ho volí filmaři jako kulisu do pohádek i ke snímkům, kde akce střídá akci. Možná znáte Troškovu pohádku Andělská tvář nebo film xXx s hollywoodským akčním hrdinou Vinem Dieselem.
A jestli máte stejně rádi hrady, tak o kus dál běžte na Bítov, který je na stavbu starou tisíc let v dokonalé kondici. Už roky pořádá o adventu jedny z nej vánočních prohlídek. Prohlídka interiérů vás ale nezklame ani během letní sezóny.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Hrad ve městě, s výhledem do údolí Dyje, až se tají dech… a pár kroků odtud rotunda a ještě můžete degustovat víno. Třeba to znojemské.
Kde jinde se dozvědět o historii nás Slovanů v lokalitě proslulé Velké Moravy než v jednom z jejích největších sídel?
Perla jižní Moravy, jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi, skvost UNESCO. A kolem kopa dalších výletnických lákadel.
Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.
Hrad, který natolik prolnul a srostl s okolní přírodou národního parku Podyjí, že získal vzhled filmového starožitného sídla.
Pravá italská noblesa. Vznešené oblouky arkádového nádvoří trylkují jako noty v operetě, fontána zpívá romantickou árii. Bella, bella!
Zámek Milotice má přívlastek perla jihovýchodní Moravy. Unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury vás pohladí po duši.
Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.
Co takhle piknik v jedné z nejkrásnějších zámeckých zahrad České republiky?
Sběratelé všech zemí, zbystřete! V tomhle zámku uvidíte na jednom místě přes 6 tisíc exponátů.
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...