Státní hrad Veveří

Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.

více informací do oblíbených



Hrad posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě už na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad pro kratochvíle moravských markrabat.

Po druhé světové válce týral komunistický režim hrad několika snahami o naprosto nevhodná využití areálu. Až na konci 20. století odstartovala systematická práce na jeho postupné obnově – je to ale mise na mnoho a mnoho let. 

Přesto stojí prohlídka hradu už teď za to. Můžete k němu dojet autem po silnici pěkně až ke vstupní bráně, ale dojít k němu můžete i pěšky z druhé strany po červené turistické značce. A to od přístaviště Brněnské přehrady (v hantecu známé coby Prýgl) po pravém břehu. Když už zmiňujeme přístaviště a přehradu – až k hradu dojedete také parníkem v rámci brněnské městské hromadné dopravy. Ovšem jen v letní sezoně, protože parník není ledoborec. Děti to milují a co by pro ně člověk neudělal...

Hrad si zdarma včetně všech nádvoří projdete sami bez průvodce. Ale kdo má rád průvodcovská povídání, má na výběr ze dvou okruhů, z toho jeden docela fyzicky náročný.

V sále za hradní pokladnou je k vidění výstava malovaných erbů majitelů hradu Veveří a výstavu replik zbraní 30. leté války. V průjezdu Anglického traktu uvidíte formou kreseb rekonstrukce hradů a jejich zřícenin v údolí řeky Svratky pod názvem Copuli lapidum. 

Z hradu zpět do Brna se dostanete opět nejpohodlněji parníkem. Zvlášť když vás zmůže hradní vinotéka a děti pobíhání po rozlehlém hradě.

Mapa

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Město Znojmo

Kromě metra nebo Legolandu najdete v královském městě vše – od podzemního labyrintu přes národní park po víno lahodné jako nebeský nektar.

prohlédnout

Zámek Slavkov - Austerlitz

Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.

prohlédnout

Státní zámek Kunštát

Jeden z nejstarších hradů Moravy – dnes zámek – ocení fandové načančaných historických interiérů.

prohlédnout

Státní hrad Pernštejn

V Čechách mají Karlštejn, na Moravě máme Pernštejn. Fotogeničtější hrad aby pohledal!

prohlédnout

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Kdo byl nejvýznamnějším hodonínským rodákem? Pojďte do muzea, které vás provedou fascinujícím životem 1. československého prezidenta.

prohlédnout

Zámeček Pohansko

Empírový lovecký zámeček nechcete na svém putování po Lednicko-valtickém areálu minout!

prohlédnout

Moravské zemské muzeum – Anthrophos

Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.

prohlédnout

Zámek Strážnice

Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.

prohlédnout

Archeopark Pavlov

Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.

prohlédnout

Zřícenina Nový Hrádek u Lukova

Hrad, který natolik prolnul a srostl s okolní přírodou národního parku Podyjí, že získal vzhled filmového starožitného sídla.

prohlédnout

Zřícenina hradu Cornštejn

Jedno z nejromantičtějších míst na jižní Moravě. Odložte červenou knihovnu a jeďte ji prožít na hrad Cornštejn.

prohlédnout

Státní zámek Rájec nad Svitavou

Rokoko + klasicizmus v plné parádě a sbírka kamélií navrch, to je zámek Rájec nad Svitavou.

prohlédnout