Zřícenina neznamená automaticky ruina! O zřícenině hradu v Boskovicích to platí trojnásob.
K hradu se dostanete dvěma cestami. Kdo se rádi prochází po lesích, zvolí cestu vedoucí pod hradem, kde zhruba v půli trasy stojí dřevěná vyhlídka. Přemluví vás na chvilku odpočinku a pokochání výhledem na okolní lesy a část Boskovic. Cesta je na mnohých úsecích úzká a pod vámi se nachází strmý sráz. Proto kdo má raději pevnou půdu pod nohama, ať vyšlápne kopec po asfaltové cestě. Nahoře se před vámi objeví travnaté prostranství a romantická podívaná na zříceninu goticko-renesančního hradu.
Hrad býval mohutným krasavcem, ale když ho v 18. století opustili, rozebrali postupně zdivo na stavbu budov ve městě. Inu, o dobrý stavební materiál je nouze v každé době… Díky postupné rekonstrukci dnes můžete navštívit velkou část torza hradního paláce a vychutnat si impozantní výhled do krajiny. Ale za to stojí i „výhled“ do 26 metrů hluboké studny poháněné šlapacím kolem. Je jediným funkčním v naší republice a taková rarita rozhodně stojí za vidění!
Hrad vlastnilo mnoho rodů – páni z Boskovic, Kunštátu i Dietrichsteinové. Od roku 1856 patří rodu Mensdorf-Pouilly. Rodina Mensdorf-Pouilly vlastní i zámek , který vede cestou ke hradu.
Otevřete mapu, podívejte se severně od Brna a najdete Boskovice – už se těšíte na výlet?
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Kdo byl nejvýznamnějším hodonínským rodákem? Pojďte do muzea, které vás provedou fascinujícím životem 1. československého prezidenta.
Pravá italská noblesa. Vznešené oblouky arkádového nádvoří trylkují jako noty v operetě, fontána zpívá romantickou árii. Bella, bella!
Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.
Barokní krasavec vás zve do luxusních opulentních interiérů, na procházku do zámecké zahrady a nejspíš neodoláte vinné degustaci.
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.
Byl zde pohřben český král Přemysl Otakar II. Dnes je to muzeum, kde při tvorbě expozic myslí i na děti.
Vnadná kráska z pálené hlíny přinesla do malé jihomoravské vesničky rozruch světového formátu. Co je na ní tak fascinujícího?
Na kopci jej uvidíte už z velké dálky. Majestátní hrad vám ukáže gotiku, renesanci i baroko.
Milovníci hradů a zámků, tady si přijdete na své – hrad i zámek na jednom místě! A ne ledajakém...
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.
Hrad, který natolik prolnul a srostl s okolní přírodou národního parku Podyjí, že získal vzhled filmového starožitného sídla.