Loucký klášter ve Znojmě

Původní domov Strahovské knihovny, dnes pokladnice vinařství na Znojemsku. Necháte se přemluvit i na degustaci?

více informací do oblíbených



Národní kulturní památka, která zaujme nejen svými rozměry. Původní domov Strahovské knihovny a duchovního života celého kraje, současná pokladnice vinařství na Znojemsku a přehlídka promyšlené architektury.

Stojí tu přes 800 let. Sloužil církvi, vojsku, průmyslu i kultuře. Uvnitř štukové sály, románské krypty a rozsáhlá sklepení nejen vinného charakteru. V srdci areálu se tyčí kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava s téměř původními varhany, jejichž krásný barokní zvuk zní dodnes na mších. Víte, jak přispěl Loucký klášter k bezpečnosti nás všech? Prokop Diviš tu vynalezl a sestrojil bleskosvod, tedy dnešní hromosvod.

Část klášterního komplexu s evropským renomé nyní využívá Znovín Znojmo. Vezme vás na prohlídku areálem, pohostí v návštěvnickém centru, poučí v bednářském a vinařském muzeu. Přihodí potřebné informace k pěším i cyklovýletům po okolí, děti se venku vyřádí na hřišti s prolézačkami z vinných sudů.

V Louckém klášteře vás budou oči přecházet také na výstavě Slovanské epopeje v puzzlovém provedení. Ptáte se jak tato rarita vznikla? Pod rukama 266 lidí od února do května v roce 2015. Puzzloví nadšenci z nedaleké Miroslavi chtěli touto cestou vrátit na jižní Moravu Muchův odkaz (v té době byla Slovanská epopej vystavena v Praze). Nenechejte si ujít výsledek seskládaný z neuvěřitelných 163 000 dílků! 

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Archeopark Pavlov

Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.

prohlédnout

Kraví hora u Bořetic

Věděli jste, že na jižní Moravě je samostatná vinařská republika? Navštivte Svobodnou spolkovou republiku Kraví Horu u Bořetic.

prohlédnout

Renesanční zámek v Rosicích

Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.

prohlédnout

Státní hrad Bítov

Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?

prohlédnout

Sklepní uličky

Místa na konci vesnice, kde lišky dávají dobrou noc… ale hlavně tu vinaři nalévají z koštýřů lahodný mok. Pojďte degustovat!

prohlédnout

Státní zámek Lednice

Perla jižní Moravy, jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi, skvost UNESCO. A kolem kopa dalších výletnických lákadel.

prohlédnout

Moravské zemské muzeum – Anthrophos

Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.

prohlédnout

Státní hrad Pernštejn

V Čechách mají Karlštejn, na Moravě máme Pernštejn. Fotogeničtější hrad aby pohledal!

prohlédnout

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Kde jinde se dozvědět o historii nás Slovanů v lokalitě proslulé Velké Moravy než v jednom z jejích největších sídel?

prohlédnout

Malovaný sklep v Šatově

Návštěva vinného sklípku je vždy příjemný zážitek. A když je ten sklep navíc jak malovaný… vlastně ne JAK, on je malovaný!

prohlédnout

Památník na Žuráni

Jedna z dominant bojiště slavné bitvy tří císařů, kde dokonale nasajete atmosféru událostí památného roku 1805.

prohlédnout

Zámek a Vrbasovo muzeum ve Ždánicích

Sběratelé všech zemí, zbystřete! V tomhle zámku uvidíte na jednom místě přes 6 tisíc exponátů.

prohlédnout