Výlety s vůní kávy

Vytipovali jsme dokonalá výletní místa a ke každému jsme vybrali blízký tip z průvodce Gourmet jižní Moravy z kategorie kaváren a cukráren, kde se pro další putování posílíte dávkou kofeinu i hezké atmosféry.

více informací do oblíbených


Znojmo napůl mezi kávou a vínem, mezi nebem a undergoundem

Hustota gastro podniků je tu úctyhodná. Nebudeme se držet při zemi a začneme vítězným podnikem Gourmetu jižní Moravy v kategorii kavárny a cukrárny! Manželské duo půlnapůl sdílí lásku ke kávě, kromě dezertů pečou řemeslný chléb z kvásku půl napůl pšenice a žito, vaří sezónní obědy z místních surovin. A vše je tu tak krásné, že je to potrava i pro oči. 

Balance coffee & wine také není jen kavárna. Harmonicky balancuje mezi výběrovou kávou a kvalitním vínem nejen znojemské oblasti. Napůl cesty mezi oběma podniky si udělejte odbočku do středověku. Vystoupejte po točitých schodech na gotickou radniční věž. Je to nejhezčí rozhledna, jakou si výletník může přát. Naopak 50 metrů od ní sejděte na nejstarším znojemském náměstí zvaném Slepičí trh do středověkého podzemí, jednoho z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů střední Evropy. Nejste z cukru? Vyberte si adrenalinovou trasu.

V Lednicko-valtickém areálu také na kávu (i víno)

Při putování po Lednicko-valtickém areálu rádi doporučujeme kromě velkých zámků i drobné stavby. Kolonáda na Reistně je jednou z nich. Postará se o parádní kulisy pro focení a také se tu můžete vydat na okružní Stezku bosou nohou

A kam v blízkých Valticích na pořádnou kávu? Café Hostina servíruje nejen ji. Čeká vás krásná atmosféra půvabného dvora i úžasné dorty. A jestli doputujete areálem do Lednice, zajděte do Coffee Square. Kavárna-pražírna vám připraví také horkou čokoládu, vlastní dezerty, ochutnáte vína z rodinného vinařství. 

Na výlet a kávu na jihovýchod od Brna

Designový kontejner na dvorku bořetické fary s posezením pod jabloní a ve stodole má prosté jméno Dvorek. Ale zážitek si odnesete košatý od výběrové kávy po lokální vína, sýry, paštiky, pivo a vymazlené dezerty. Pak se vydejte na Kraví horu. Rozkládá se tu Svobodná spolková republika Kraví hora! Během roku pořádá různé vinařské akce…

V lázeňském Hodoníně doporučujeme ZOO v kulisách lužního lesa. Je pohodová, menších rozměrů, chrání desítky ohrožených druhů. Na kávu vás vezmeme do Fabrica de Café jen pár kroků od rušného centra. Rozjímejte nad šálkem v industriálním interiéru nebo na půvabné zahrádce. Kávu praží a dezerty pečou sami, pivo a víno je od lokálních srdcařů. 

Pražírna Kyjov o kus dál je kavárna a bar v jednom. Připraví vám prvotřídní kávu i vyvážený drink. Interiér dýchá pohodou, v létě se hezky hoví a nespěchá na terásce. Sedm kilometrů vás dělí od rozhledny Súsedské. Z nevšední „designovky“ se rozhlédnete po Slovácku opravdu do daleka. 


Na Hodonínsku vám doporučíme ještě jednu vizuálně nevšední rozhlednu – Radošov. Ze symbolického tvaru vinné číše se podíváte po Bílých Karpatech a ještě dál. A ve Veselí nad Moravou zakončíte výlet v Kafé v kině. Nelákáme vás na film, klidně skočte jen na kofeinový doping (na mlýnku bývá La Boheme Cafe a Coffeespot), obědovou polévku a lokální pivo či pálenku White Carpathians Distillery.

Na sever a na jih od Brna

Při cestě po Blanensku se zatoulejte do Boskovic. Doporučujeme důkladnou procházku po boskovické židovské čtvrti. Patří k nejzachovalejším v republice a má vše od synagogy po mikve. Na kávu od Fiftybeans tu zavítejte do KaKaBu. Nejen jméno kavárny je hravé, i dort a obložený chleba jsou umělecký počin. A ta zahrádka…

Naopak na jih od Brna nabízíme Coffee first v půvabných Dolních Kounicích. A jak už název doporučuje, dejte si nejdřív výběrovou kávu z Doubleshotu. Poté sladkou nebo slanou tečku, vše vzhledově i kvalitou božské. Interiér v nordic stylu ztělesňuje harmonii. Třešničkou na dortu vašeho výletu je klášter Rosa coeli. Ještě jste tu nebyli? Tak krásnou zříceninu jste nejspíš dosud neviděli. 

Tak šťastnou cestu a dobrou chuť!

Nášup blogových článků


Zlatá sobota – praxe v průběhu mariánské pouti v Žarošicích

Žarošice, proslulé poutní místo na Slovácku na okraji Ždánického lesa. Na mariánské pouti se tu každoročně fyzicky i emočně potká obrovské množství poutníků z Moravy, Slovenska i Rakouska. Kdo do Žarošic putuje, potěší své srdéčko, tvrdí starobylá poutní píseň. Tohle byste měli zažít také.

5 minut čtení

Vinobraní v centru dění aneb kam v září na jižní Moravě

Prázdniny končí a babí léto se chystá převzít vládu. To jihomoravské je navíc tradičně spjaté se sklizní úrody hroznů, s prvním burčákem a s mnoha kulturními akcemi, kde vino hraje prim! Nalaďte se na přicházející podzim i vy a vyberte si z nabídky zářijových akcí tu svoji.

5 minut čtení

Napoleonské války před děním na jižní Moravě

V červnu 1791 se v revoluční Francii král Ludvík XVI. pokusil v přestrojení prchnout s rodinou z Francie do tzv. Rakouského Nizozemí. Ve městě Varennes ho zadrželi, odvezli zpět do Paříže a v podstatě internovali.

5 minut čtení