Na Slovácko za nej vínem a architekturou

Slovácko je kraj stále živých lidových tradic a místní si je hýčkají. Čekáte proto jeden malovaný sklípek s barevnými ornamenty vedle druhého? Ty tu samozřejmě jsou. Ale teď bude řeč o vinařstvích v moderním pojetí od strohé severské jednoduchosti po mlýn, který (už) vůbec mlýn není.

více informací do oblíbených


Hrozny místo hrušek

Nejdřív vás pošleme do vinařské obce s půvabným jménem Hrušky. Pro degustaci vín tu najdete místo se svěžím espritem. Villa Hrušky vibruje pozitivní energií a klid uzavřeného areálu se dokonale hodí pro komorní náladu boutique penzionu. Jestli je někde ideální místo pro relax nad degustací lokálního vína, pak tady. Vychutnejte si sommeliérem pečlivě vybíraná vína z regionu Podluží. Klidně přibalte i kola a zdolejte místní cyklostezku – ve Ville mají překrásné ubytování. Večer si pak zahrajete třeba pentangue na osvětleném hřišti.

Objekt má navíc poutavou historii. Mlynářská rodina si tu chtěla vybudovat na dohled od mlýna rodinný dům. Ale ještě před dostavbou jim po únoru 1948 mlýn zabavili a oni dům nedokončili. Až teď ho dostavěl jejich vnuk! Jen z plánovaných chlévů je společenská část penzionu, přesto původní hospodářskou stavbu připomíná kolonáda s ocelovými sloupy a všudypřítomné dřevo. Zruční řemeslníci stvořili s architekty Pelčákem a Vořechovskou dokonalý celek, kde zahrada láká k aktivnímu pobytu a je stejně promyšlená jako stavby.

Milujete industriální styl? Zaskočte do Mlýna

A jen o 70 metrů dál dojdete k Mlýnu Hrušky. Ten velkolepý interiér v čistě industriálním stylu musíte vidět na vlastní oči. Beton, cihly, kovové prvky, dřevo… nádhera. Hlady a žízní také nebudete – i tato stavba sice ztratila původní účel (mlýn nahradili už komunisté výrobnou krmiv pro JZD), ale získala hned několik nových. Vítejte v bistru, vinotéce, kavárně, snídárně…

Za návrhem stojí opět studio Pelčák a partner architekti. Výrazná cihelná fasáda se dočkala restaurování a nové střechy. Venkovní posezení na zahrádkách je z obou stran Mlýna – vyberte si podle nálady, zda chcete koukat na cvrkot hlavní ulice Hrušek nebo do zenového klidu zahrady na druhé straně.

Bistro, které trumfne kdejakou restauraci

V Čejkovicích milovník vína neví kam dřív. Milovník nadčasového designu a minimalistických interiérů ví – do rodinného vinařství Škrobák. Už zvenku elegantní tmavá fasáda umně kontrastuje s okolní zelení. Degustování vína tu láká k vychutnávání výhledů do okolní krajiny díky maximální otevřenosti celého objektu. Škrobákovi se rozhodli pro výrazně moderní vzhled vinařství a spojení vína s gastronomií. V suterénu probíhá výroba vína, přízemí je zasvěcené degustaci a gastronomii, v patře přenocujete v butik hotelu. Wine bistro páruje kvalitní víno s pečlivě připravovaným jídlem z místních surovin. Kulisy stylově čistého prostředí podporují dokonalý gastronomický zážitek.

Interiér v čistém minimalistickém duchu navrhlo studio ID_arch známé výrazně moderním přístupem a puntičkářským zpracováním. Architektka Ivana Dombková promyslela každý detail a pohrála si s kontrastem tradice a moderny – dřevo jako základní prvek rafinovaně kombinuje s luxusní černou a moderními materiály i technologiemi. Koresponduje to s vizí vinařské rodiny nahlížet na tradiční vinařské řemeslo novou perspektivou.

O třech stodolách a barevných luxferách

Ve vedlejším Starém Poddvorově zajděte do vinařství Krásná hora. Tentokrát vás čeká naopak sněhobílá neorustikální stavba. Vlastně hned tři. Aby nová architektura organicky zapadla do okolí, pojal ji architekt Tomáš Havlíček z ateliéru Létajících inženýrů jako trio stodol se sedlovou střechou. Zasadil je do původní zástavby tak citlivě, až za ně získal několik architektonických cen – třeba 3. místo za nejlepší novostavbu v historickém prostředí od Klubu Za starou Prahu. Prý sem proto chvíli jezdilo víc architektů než znalců vína… Architekt prosadil jeden prvek typický pro pozdně socialistickou moravskou vesnici – luxfery! Zadavatel nejdřív nebyl nadšený… Ale jak uviděl výkres, nechal do fasády vyřezat otvory, kterými slunko posílá do interiéru paprsky jak reflektory na jeviště.

Pro vychutnávání vína je hlavní posezení ve druhém podlaží. Velká prosklená stěna a terasa vám dopřejí luxusní výhledy na vinohrad. Co se týče vína, laťka je tu vysoko. Určitě ochutnejte některou z odrůd z místního vinohradu jako Pinot Gris nebo Noir, Gewurztraminer nebo Merlot. Návštěvu v Krásné hoře si domluvte s majiteli předem. 

Toskánská oáza pro moravské výletníky

Stranou našeho vinařsko-architektonického putování je Archlebov. Přesto tuhle odbočku doporučujeme jako dokonalou tečku nebo jako samostatný výlet. Už léta plánujete dovolenou v Toskánsku, ale pořád to nevychází? Zajeďte do vinařství SPIELBERG! Druhé takové vinařství na Moravě nepotkáte. Těžko věřit, že to v 70. letech býval kulturní dům s typickou socialistickou architekturou. Dnes je to vinařský areál v tak toskánském duchu od podloubí po dřevěné okenice a terakotové květináče… že budete od personálu čekat italštinu. Ostatně jen pár kilometrů odtud začíná oblast Moravského Toskánska.

Za aktuální podobou areálu stojí architekt Ondřej Bořil. V toskánském stylu jsou i okolní budovy a zahrady. Srdcem vinařství je Křišťálový sál s noblesními křišťálovými lustry, které prostoru dominují. Degustaci v rámci běžného výletu si ale nejspíš užijete podle počasí v lehátku na kamenné terase nebo v moderním Degustáriu. V něm se z ručně kreslené podsvícené mapy dozvíte legendy, které se vážou k místním vinicím. Do tradičního sklepa zamiřte na delší degustaci a na místní specialitu Soté z daňka na červeném víně.

Kde se po cestě najíst

Kromě samotných vinařství se po cestě posilníte v překrásných interiérech i exteriérech čejkovické kavárny Sonnentor nebo v kyjovském koktejlovém Yalla baru. Máte chuť protáhnout si výlet z Archlebova do nekonečna a ještě dál? Fantasticky se najíte v Bukovanském mlýně, v Kyjovském pivovaru, Pražírně Kyjov nebo Prostě burger.

Co ještě po cestě vidět

V bylinkovém ráji Sonnentor v Čejkovicích mají letos nový prohlídkový okruh! Z Čejkovic ještě nespěchejte a vyhledejte půvabný Domek T. G. M. Ve Starém Poddvorově prostě nesmíte minout malebný větrný mlýn. Berou vás rozhledny? Rozhledna Súsedská na Kyjovsku u Hýsel je navíc architektonická jednohubka! V Bukovanském mlýně se nejen po moravsku najíte, zabavíte tu sebe i hordu dětí. Kdo se chystá do archlebovského vinařství SPIELBERG, má doslova po ruce (lze dojít i pěšky) do Ždánic – městečka malého rozměry, leč velkého srdcem. Na místním zámku vás nečeká nudná prohlídka, ale fascinující Vrbasovo muzeum! A na okraji Ždánic zajděte do hvězdárny třeba na denní pozorování Slunce. 


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Architektonické poklady vinařského Slovácka

Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.

prohlédnout

Znojemsko odhaluje perly vinařské architektury

Chcete tip na výlet, kde potěšíte všechny smysly? Vydejte se do míst, kde víno ochutnáte v kulisách dokonalé architektury a designu. Znojemsko vedle nedotčené přírody skrývá i originální moderní stavby. Výlet jsme naplánovali spolu s Kristou, která stojí za profilem a aplikací Úžasná místa v Česku.

prohlédnout

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Kouzlo letních nocí aneb kam v srpnu na jižní Moravě

Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Kam zamířit v teplých srpnových dnech a co ještě v létě stihnout na jižní Moravě?

10 minut čtení

Tipy na jarní prázdniny aneb kam v únoru na jižní Moravě

Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.

5 minut čtení

Prázdninová inspirace: příměstské tábory

Jarní prázdniny se kvapem blíží a ani u těch letních se nevyplácí s výběrem tábora pro ratolesti příliš otálet. Místa v tradičních pobytových i v příměstských táborech mizí rychlostí blesku.

5 minut čtení