Letní sezóna startuje aneb kam v červnu na jižní Moravě

Červen je měsíc, kdy začíná léto. Červen je měsíc, kdy jsou dny nejdelší. Červen je měsíc, kdy začínají letní festivaly. Pojďte se s námi podívat do víru jihomoravské kulturní scény!

více informací do oblíbených


Oslava pro děti

Minule jsme tipy na akce zaměřené na dětské publikum končili, dnes jimi začneme. Důvod je nasnadě, 1. června celý svět slaví Mezinárodní den dětí! Kam vzít špunty první červnový víkend? Dětský den se bude slavit ve Znojmě, v Pasohlávkách, v Archeoparku Pavlov, V’RUN OFF’ Parku i na lesní stezce v Brně - Bystrci. Krásný program s rukodělnými dílničkami pro malé šikuly chystají v Jaroslavicích. VIDA! Vyjíždí na roadshow po Jihomoravském kraji a o víkendu 1.-2. 6. láskou k vědě zahoří Vyškov! Sportovní program si děti užijí v neděli 2. 6. v Dolních Kounicích. Ani zbytek měsíce není na program pro děti skoupý. TIC Brno má v rámci cyklu Autentické prohlídky 8. 6. na programu Brněnské pověsti pro děti. Ve stejný den a ve šmoulím stylu oslaví svůj svátek děti ve Vřesovicích. O den později chystají bohatý program ve Velkých Opatovicích. Celodenní program, kde se děti seznámí s antickými technologiemi, římskou armádou i s moderními postupy vědeckého pracoviště, propukne 15. 6. v Bráně do Římské říše

Červnové pecky

Co v červnu rozhodně neminout? Tady je náš výběr. Tradičně, poslední víkend v červnu, svátek pro všechny folkloristy a milovníky lidových tradic: Mezinárodní folklorní festival Strážnice. Světová soutěž ohňostrojů, IGNIS BRUNENSIS, letos už posedmadvacáté. Od 1. do 23. června na několika lokacích v Brně. Na konci června také startuje multižánrový Festival Uprostřed. Majitelé a obdivovatelé historických vozidel a motocyklů se sjedou 29. 6. do Slavkova. Nenechte si ujít Veteranfest. 7. 6. proběhne další ročník Noci kostelů a v průběhu června stále v některých muzeích pokračuje Muzejní noc. Den ve fantasy světě plný nejen vzdušné akrobacie slibuje ŠPILBERGIA 2024. Festival dětské knihy Knihopásek oživí centrum Mikulova od 19. do 22. 6. Poslední sobotu představí Paměť národa v krásném amfiteátru na Kraví hoře v Brně své aktivity a k tomu hudební program a spoustu dobrého jídla.

Plno jihomoravských chutí

Kde v červnu potěšit chuťové pohárky? První ze tří zastávek Festivalu plného chutí budou už 15. 6. Hrušovany nad Jevišovkou. Přijďte ochutnat, co nabízí jihomoravská gastronomie a jako dezert dostanete pořádnou nálož zábavy. Na hlavním pódiu vystoupí Support Lesbiens nebo Adam Mišík a na gastro stagi svůj um předvedou například Petr Stupka a Honza Vorel. K tomu po celý den doprovodný program (nejen) v režii FabLab a Hvězdárny Brno. Bude to stát za to!

Stejný víkend provoní Vyškov Slavnosti jídla. V sobotu 15. si dobrot užijí také Znojemáci, kde se chystá Street Food na České.

15. června se po pěti letech do Čejkovic vrací Bylinkové slavnosti, zatímco v Bzenci bude ten den velká ochutnávka gulášů! Pivní fajnšmekry potěší 7.-8. 6. Řečkovický Craftbeer festival, 8.6. Pivní slavnosti Znojemského pivovaru a 21.-23.6. Piváky 2024 v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Na návštěvu k vinařům

Od piva k vínu. Hned první červnovou sobotu na otevřené sklepy zvou Skoronice, Strachotín a Hlohovec. Nádavkem navštivte Čejkovické slavnosti vína nebo Vinné slavnosti na zámku Boskovice. Další sobotu 8. 6. štafetu přebírají Otevřené sklepy Kyjovska a Otevřené sklepy Šitbořice. Pod patronátem sv. Jana Křtitele se bude koštovat v Kurdějově a skleničku při měsíčku si vychutnáte v Mutěnicích. Dáme si od vína pauzu? Ale kdepak, i třetí víkend v červnu má co nabídnout. Sklepy otevřou dokořán ve Vlkoši u Kyjova nebo ve Chvalovicích na Znojemsku. Ve Valticích proběhne tradiční Zámecký košt. 21. 6. láká Hustopečský slunovrat s vínem. Vinaři pozvou milovníky vína v Konicích a Popicích a také v Dambořicích. Festival Mezi Sklepy oživí sklepní uličky v Mutěnicích a první ročník vinařského festivalu připravují v Břeclavi u zámku. Těšit se můžete na ochutnávku vín regionálních vinařů, streetfoodové speciality a hudební vystoupení na hlavním pódiu. Blíží se konec měsíce a máme tu výlet Za popickou Pálavou. Na závěr se hodí tip hned na tři akce, které se potkají poslední červnovou sobotu v Hnanicích. Hnanická vinná stezka, Otevřené sklepy a Babské hody. To už stojí za návštěvu, co říkáte?

K létu patří hudba

Cyklus Concentus Moraviae se letos v termínu od 31. května do 10. července uskuteční podevětadvacáté. Téma letošního ročníku je nabíledni – rok české hudby a dvousté smetanovské výročí. Mezi lokacemi najdete například hrad Pernštejn, synagogu v Lomnici, zámky v Lysicích, Miloticích, Slavkově či Mikulově nebo třeba Zámecký skleník v Boskovicích.

6. 6. centrum Brna naplní folklorem Happening Roku folklorních souborů. Rockovější ladění prokáží festivaly Rock in Vyškov, Slavnosti Břeclav, MiRock Fest Miroslav a Wostrowfest v Ostrově u Macochy. 8. 6. Ve Vyškově zahraje kapela Kryštof a v Lednicko-valtickém areálu hudební program oživí cyklostezky v rámci devátého ročníku Hudby na kole. 15. 6. se v mikulovském amfiteátru představí Richard Müller a 19. 6. vystoupí Ewa Farna v Boskovicích. Pokud vás zaručeně rozvlní tóny flamenca a world music, přijďte 21. 6. na festival Ibérica do Velkých Opatovic. V příjemném prostředí biotopu Brno-jih o den později zazní tóny populárního muzikálu Dracula. V červnu startuje šňůra koncertů, odehrávajících se pod širým nebem v prostředí českých a moravských vinařství. Mrkněte na program Hudby na vinicích a vyberte si podle svého gusta.

Kompletní kalendář hledejte jako vždy na našem webu.

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Na křídlech motýlů ke Ždánickému lesu

Křehkou motýlí krásu nemusíte ve Ždánicích složitě hledat - po cestě se vám ochotně předvede sama!

prohlédnout

Za čokoládou skrz levandulové království

Chceš na jižní Moravě zažít něco nevšedního a inspirativního? Pak pro tebe máme tip na perfektní výlet. Co takhle objevit levandulový ráj a pak putovat za sladkou vůní čokolády? Po cestě budeš mít zároveň příležitost pokochat se malebnými scenériemi, které nikde jinde nenajdeš.

prohlédnout

Za vodáckými zážitky mírnou Dyjí

Pro rodiny s dětmi, začátečníky i pro zkušené vodáky hledající klidné a bezpečné vody. Řeka Dyje má každému co nabídnout.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Pískem vysypávané ornamenty

Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!

5 minut čtení

Jihomoravské výlety s přívlastkem

Jižní Morava proslula vínem, proto párujeme výletní objekty v tomto článku s degustačními zastávkami po cestě. Všechny figurují také v gastro průvodci Gourmet jižní Moravy!

5 minut čtení

Svatomartinský přípitek aneb kam v listopadu na jižní Moravě

Nabízelo by se, že listopad se ponese v duchu sv. Martina. V listopadovém kalendáři o naši pozornost usiluje výrazných mužských postav ale víc! Budeme vzpomínat na Napoleona a na konci měsíce už také začneme vyhlížet Ježíška…

5 minut čtení