V úterý 25. června proběhne v Káznici na Cejlu v Brně další z večerů věnovaných české poezii z cyklu Skrytá tvář české literatury, poslední v divadelní sezóně 2023/24.
Večer bude věnovaný dílu kunštátsko-brněnského autora Klementa Bochořáka. Jeho dílo budou živě interpretovat herci Vladimír Krátký, Ema Červenáková, Michal Bumbálek a Lukáš Rieger za hudebního doprovodu Pavla Čeňka Vaculíka. Zhlédneme také krátký film o autorovi od Petra Barana a Anny Mrázkové. Úvodní slovo má Tomáš Bochořák.
Klement Bochořák (* 18. leden 1910, Kunštát – † 10. srpen 1981, Brno )
Narodil se do úřednické rodiny v Kunštátu, jeho život ale byl již od šestnácti let spjat s městem Brnem, kam nastoupil na obchodní akademii. Školu nedokončil a živil se různými příležitostnými pracemi, byl například úředníkem nebo soudním praktikantem. Od roku 1945 působil jako knihovník. V roce v roce 1960 byl ale pro náboženské přesvědčení propuštěn a po přiznání invalidního důchodu žil ve skromných podmínkách a věnoval se literatuře.
Významný vliv na Bochořákovu básnickou tvorbu mělo jeho přátelství s další významnou osobností spjatou s Kunštátem, Františkem Halasem. Blízký si ale byl i s mnoha dalšími zásadními básníky té doby – jako například Jiří Orten, Jan Čep, Jan Zahradníček, Ivan Blatný nebo Kamil Bednář. Přispíval do řady nejen literárních periodik: Lumír, Akord, Kritický měsíčník, Lidové noviny, Host do domu aj. Po roce 1948 nemohl po určitou dobu z ideových důvodů publikovat svou poezii, proto se jeho zájem soustředil na literaturu pro děti a mládež. Tato jeho tvorba navazuje na tradice moravských lidových pohádek a povídek, v nichž je realita dějů opět podrobena pevným zákonitostem duchovního řádu. Je zástupcem brněnské samizdatové tvorby, například jeho básnická sbírka Staronové básně (1981) vyšla v samizdatové edici Petlice spisovatele Ludvíka Kundery.
Bochořák byl básníkem výrazně spirituálního ladění, jeho lyrika vyrůstala z hlubokého prožitku křesťana, vnímajícího svět s pokorou a odevzdaností do vůle Boží. Ve svých počátcích byl ovlivněn zejména tvorbou Františka Halase a Jana Zahradníčka, později spěl stále intenzivněji k básnické oproštěnosti a k téměř dětsky naivní optice, s níž hleděl na život člověka. Od litanické formy veršů a folklorní písňovosti dospěl posléze k převaze volného verše, umožňujícího plné rozvinutí meditativní vrstvy jeho poezie. Touha po harmonii a idylickém štěstí se v jeho básních často promítá na horizont rodného moravského kraje a jeho přírody.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jedním z nejkrásnějších a nejpůsobivějších kostelů v Brně. V rámci projektu Brno a jeho chrámy jej můžete navštívit každou neděli od 14 do 18 hodin, připravili jsme ale také prohlídku pro ty, kteří by se rádi dozvěděli ještě více.
Další letní večer před námi! Pojď si vychutnat příjemné posezení s malováním na plátno, drinkem a tapas.
Začínali jsme v sedmdesátých letech a v sedmdesáti jsme pořád tady… Zakladatelé a protagonisté Folk Teamu slaví v roce 2025 sedmdesátiny.
31. října 2025 vás srdečně zveme do Mahenova divadla na koncert dvojice vzácných umělců – houslisty Josefa Špačka a klavíristy Miroslava Sekery.
Hana a Petr Ulrychovi jako protagonisté týmu Javory a Javory beat působí na naší hudební scéně už desítky let.
Taneční škola Balladine pořádá v Brně tři letní taneční příměstské tábory pro děti od 3 do 10 let.
Open Air Open Stage – jediný open stage pod širým nebem v Brně!
Kino Art letos opět vyráží na prázdniny na zahradu Vily Löw-Beer, kde vám každý pátek bude pod hvězdným nebem promítat artovky, letní hity i klasiky.
Brněnský baletní soubor vstupuje do nové sezony s výraznými uměleckými počiny, beneficí i účastí na prestižních akcích.
Brněnská opera vstupuje do nové sezony s pestrým programem, který potěší milovníky klasiky i rodiny s dětmi.
Přirozené a smysluplné spojení dvou kulturních institucí působících v blízkosti Moravského náměstí vyústilo do společného projektu Scalního letňáku: Janáček.