Slovácko – tipy na školní výlety za tradicemi i Velkou Moravou

Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!

více informací do oblíbených


Hodonín, rodiště našeho 1. prezidenta

Jestli do Hodonína přijedete vlakem, hned kousek od nádraží dojdete k jedinému muzeu naftařiny v ČR. Často jsou děti překvapené – cože, nafta u nás?! Muzeum ropy vysvětluje dobývání zásadní suroviny na našem území i právě přímo na Slovácku, kde se těží už sto let ropa i aktuálně tolik diskutovaný zemní plyn. 

V místním zámečku uvidí děti osobnost 1. československého prezidenta z nečekaných úhlů. Masarykovo muzeum má v repertoáru i předměty spojené přímo s Masarykem jako repliku oblíbeného jezdeckého oděvu nebo jeho karikatury.  

Hlavně mezi menšími dětmi školkového věku a 1. stupně ZŠ zabodujete návštěvou zoo Hodonín. Má pohodovou atmosféru v přírodě lužního lesa. Chrání 70 ohrožených druhů světové fauny, ale zvířat uvidíte samozřejmě mnohem víc včetně oblíbených surikat a lemurů. 

Z Hodonína je to pěšky 8 kilometrů ke Slovanskému hradišti v Mikulčicích. To nejlepší místo, kde s dětmi probrat velké dějepisné téma Velké Moravy! Právě tady bývalo jedno z jejích největších sídel a dodnes patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. Mají tu pětku edukačních programů pro školy, pořádají programové dny a soutěže. Termín zvoleného edukačního programu vám rádi přizpůsobí. Počítají s dětmi všeho věku od MŠ po 2. stupeň ZŠ. 

Bylinkový ráj a trio větrných mlýnů

Jedete na vícedenní školní výlet? Zařaďte zastávku u větrného mlýna Starý Poddvorov. Tři kilometry od obce dojděte na návrší, kde stojí větrný mlýn německého typu. Areál je otevřený celoročně, prohlídky s průvodcem probíhají jen v létě, jinak si průvodce domluvte extra. Prohlídka dětem ukáže, jak předkové zpracovávali naši dodnes zásadní surovinu. 

Se staršími dětmi se z mlýna vydejte ideálně pěšky do Bylinkového ráje v Čejkovicích (je to něco přes 3 kilometry). Sonnentor patří mezi nadšené průkopníky ekologického zemědělství v ČR. S dětmi si užijete voňavou zážitkovou exkurzi do výroby biočajů a biokoření. Prohlídka trvá 50 minut a je vhodná pro školky, ZŠ i SŠ. V areálu si také odpočinete v přírodní bylinkové zahradě svaté Hildegardy. Od května do října si v ní prověříte znalosti bylinek, které používaly naše babičky běžně. Nechybí Čajový salón s kavárnou a prodejna, kde nakoupíte voňavé suvenýry.

Areál větrného mlýna v Kuželově také ukáže dětem názorně tradice a život našich předků. Zděný mlýn holandského typu má otáčivou střechu. (A funkčních holandských mlýnů už moc nenajdete.) Technické muzeum v Brně ho dokonale zrekonstruovalo a v okolních hospodářských budovách čeká ještě expozice horňáckého bydlení, života a hospodaření přelomu 19. a 20. století. 

Třetí slovácký mlýn holandského typu, který rádi doporučujeme, je Bukovanský mlýn s krásným areálem vystavěný v tradičním stylu moravského Slovácka. Je to dokonalé místo pro celodenní výlet pro školáky ze prvního i druhého stupně. Mlýn je zároveň rozhlednou, interiér skrývá muzejní expozici o historii Bukovan. Atmosféra vás přenese do časů prababiček. V restauraci s dětmi ochutnáte dobroty tradiční slovácké a staročeské kuchyně jako patenty s povidly a mákem. Užijete si bohatě i fyzické aktivity. Můžete uspořádat rodinný nebo třídní turnaj v minigolfu, lukostřelbě… Nebo si dopřejte některou akci z programu, který mlýn pro své hosty vymyslel. Možná Hru o mlýnský poklad? Zapojíte hlavu i svaly. Navíc je to ideální tmelicí záležitost, protože nejde o soupeření mezi týmy, ale o spolupráci celé skupiny.

Bílé Karpaty – týdenní škola v přírodě nebo zážitkový adaptační pobyt

Nekonečnou porci možností, kde s dětmi v prostředí krásné přírody zažijete staré tradice, je oblast Bílých Karpat. Získaly pozornost po vydání Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale Bílé Karpaty jsou víc než kopce kolem Žítkové. CHKO Bílé Karpaty zasahuje do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín, je tu vyhlášena biosférická rezervace UNESCO. Turistické trasy jsou dobře značené, nechybí naučné stezky jako unikátní Oskerušová stezka, proto je to perfektní lokalita pro vícedenní školní výlety se středoškoláky i týdenní školy v přírodě pro ZŠ

Při putování zavítejte třeba do Salaše Travičná jen 3 kilometry z Tvarožné Lhoty (po cestě se po kraji rozhlédněte z rozhledny Travičná). Projdete se tu muzeem kopaničářských roubených staveb, ekologickou naučnou stezkou a arboretem, kde ochutnáte plody běžně méně známých dřevin od oskeruší po moruše. Nadšené budou i malé děti, které se vyřádí na atrakcích, uvidí domácí zvířata. Není problém domluvit si předem posezení u táboráku… V Blatničce narazíte na Tradice Slovácka. Bývalá škola je plná nádherných krojů i šikovných rukou, které dětem předvedou, jak se kroje tvoří. Kromě stálé expozice pořádají výstavy a workshopy tradičních řemesel.

Na dosah máte Strážnici. Tam s dětmi zavítejte do Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. Skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor. Pořádají tematické pořady pro děti ZŠ a MŠ, připravili zábavný prohlídkový okruh s kamarádem Fanoškem. 

O kousek dál vám prozradí tajemství modrotisku. Ten figuruje od roku 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Strážnická dílna má navíc titul Nositel tradice. Na exkurzi si budou moct děti dokonce samy zkusit tisk. 

Přihodíme ještě jedno parádní místo, kde umí hodinové vzdělávací programy pro děti i pobytové programy od pondělí do pátku. Vzdělávací středisko Bílé Karpaty. Vnitřní i venkovní aktivity počítají s mateřskými školami, 1. a 2. stupněm ZŠ i se středoškoláky. 

Čím zabodujete u dětí všech věkových kategorií

Vyvezte je na lodi! Samozřejmě řídit nemusíte a dokonce se ani starat o program. A kde nastoupíte? Kde se vám to při výletování po Slovácku bude hodit. Baťův kanál má přístavy ve více městech, některá jsme v článku už zmínili (Hodonín, Veselí nad Moravou, Strážnice…). Počítají tu se školkovými dětmi, základkami i středoškoláky. 

VÍMe, že se vám bude hodit parťák na organizaci

Nevíte si rady s ubytováním pro školní výlet? A co jídlo na dvoudenní školní výlet? Jak zajistit program na třídenní výpravu nebo týdenní školu v přírodě? Se vším pomůže VIM, Vzdělávací institut pro Moravu. Připraví exkurzi, výukové programy, zpestří program na škole v přírodě nebo během lyžáku a v malíku mají také adaptační kurzy, aby ve třídě zavládla správná týmová atmosféra. Každý výlet řeší VIM individuálně po konzultaci s vámi.

VIM


Nášup blogových článků


Máj, výletníků ráj aneb květen na jižní Moravě

Zdál se vám letošní březen a duben poněkud rozmarný? Přichází květen a s ním snad i stabilnější počasí, na jaké jsme v této části roku v našich podnebných šířkách zvyklí. Kam vyrazit na výlet, ať už je hezky nebo prší, to vám poradíme v následujícím článku.

10 minut čtení

Slovácký verbuňk

Co si představíte, když se řekne mužský tanec? To nám se vybaví slovácký verbuňk, vyšívané kroje a lidové písně! Nohy pěkně od podlahy, hudba pěkně od srdce... No, ne náhodou figuruje verbuňk na seznamu UNESCO.

5 minut čtení

Jarní vábení aneb kam v březnu na jižní Moravě

Březen, za kamna vlezem? To snad letos nebude třeba. Čekají nás příjemné jarní teploty, navíc byste přišli o spoustu zajímavých akcí. Ze zimního spánku se probouzí mnoho památek a s krásnými akcemi se přímo roztrhl pytel. Co v březnu na jižní Moravě neminout? Čtěte dál a vybírejte.

5 minut čtení