Kouzlo letních nocí aneb kam v srpnu na jižní Moravě

Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Kam zamířit v teplých srpnových dnech a co ještě v létě stihnout na jižní Moravě?

více informací do oblíbených


Osvěžení u vody

Tropické dny táhnou k vodě. Již dříve jsme pro vás dali dohromady mapku koupališť, biotopů, lomů… zkrátka míst, kde se v parném počasí zaručeně zchladit. Znáte například Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova? Po koupačce vás na břehu příjemně překvapí bistro Panelka

U vody ještě zůstaneme. Nepřeberné množství zábavy, na vodě i na souši nabízí okolí Vranovské přehrady. Hned první srpnový víkend od 4. do 5. 8 na Vranovské pláži proběhne největší rodinný festival u vody PŘEHRADY fest.  18.8. tamtéž pod širým nebem zahrají Chinaski. 5. srpna bude veselo i v Pasohlávkách, Aqualand Moravia slaví desáté narozeniny.

Brno v létě žije

V Brně není nuda nikdy, léto nevyjímaje. Město o prázdninách žije hudbou, divadlem, tancem i dobrým jídlem. Na několika místech v centru pokračuje festival Uprostřed. Pobyt v rozpálených ulicích si zpříjemněte putováním za zmrzlinou. 11. - 13. srpna si Brno připomene slavné vítězství nad Švédy v roce 1645. Více na webu denbrna.cz

V podmanivých kulisách hradu Špilberk ještě první týden v srpnu běží Letní shakespearovské slavnosti. Ulovte si i na poslední chvíli vstupenku na Hamleta, Mackbetha nebo Sen noci svatojánské. Za nefalšovanou karnevalovou atmosférou jižní Ameriky nemusíte jen do Ria. Brazilské rytmy rozvlní Brno od 3. do 6. srpna.  Nebudou chybět tamní speciality ani přehlídka plná barev a divokého tance. 

Do parku na Kraví hoře se 1. - 8. srpna opět přikutálí Festival planet. A už jste navštívili brněnskou Morii? 12. srpna máte jedinečnou šanci do tajuplných vodojemů nahlédnout během Maratonu hudby. Pomyslným završením letní sezony je rodinný festival pouličního divadla a nového cirkusu Na prknech, dlažbě i trávě

Kouzlo letních nocí

Kdy jindy si protáhnout večerku než v létě, když jsou noci dlouhé a vlahé. Protančený večer v jednom z našich moderních vinařství v rytmu hudebního vystoupení českých a slovenských interpretů bude jeden z těch, na který se nezapomíná. V programu Hudby na vinicích si vybere každý. V srpnu vystoupí například MIG21, Čechomor, Tomáš Klus nebo Wohnout. 

Holdujete spíš historii? Zámek Vranov nad Dyjí si na 13. srpna pro fanoušky připravil individuální noční prohlídky. Podobný zážitek na vás čeká i na zámku v Mikulově, a to každou srpnovou středu. 

Romantickou atmosféru slibují noční prohlídky Znojma s ochutnávkou vín od Balance coffee & wine. Třešničkou na dortu potom bude pozorování noční oblohy nad Podyjím. 

Slavnostní zarážení hory s degustací vín a piknikem pod hvězdami zažijete poslední srpnový pátek ve Vrbovci

Za lidovými zvyky

Zarážení hory je obyčej, jehož kořeny sahají až do středověku. V každé obci má tento zvyk vlastní folklorní podobu, často spjatou se setkáváním lidí, popíjením vína a muzikou. Zarážení hory je symbolem, že do vinohradu až do vinobraní už nesmí vstoupit nikdo kromě samotného vinaře, a to kvůli ochraně dozrávajících hroznů. Koná se většinou právě ve druhé polovině srpna. 

12. srpna vinaři slavnostně uzavřou vinohrady například v Tasovicích nebo v Mikulově při příležitosti Festivalu Sousedé. 19. srpna se za lidovým svátkem vydejte do Vlkoše, Bořetic nebo Velkých Bílovic. Další z možností letos svátek vidět na vlastní oči se naskytne v Kobylí 26. srpna. 

I druhý prázdninový měsíc po celé jižní Moravě pokračují hodové zábavy. V Hustopečích se krojovaní sejdou 4. - 6. 8. Druhý srpnový víkend bude živo na sólech v Pavlově, Valticích, Novosedlech nebo v Horních Věstonicích. Ve Velkých Pavlovicích ještě o týden později. 

A vrcholem srpnového folklorního kalendáře je 21. ročník festivalu Slovácký rok, který rozproudí život v Kyjově od 10. do 13. 8. 

Letní mix: jídlo a hudba

Ověřená kombinace lokálních dobrot s bohatým kulturním programem míří v sobotu 12. srpna do Letovic! Druhá zastávka Festivalu plného chutí proběhne na tamním zámku a kromě široké nabídky jídla představí také zábavný program od VIDA! Science centre, FabLab a Hvězdárny a planetária Brno. Z hudebníků se těšte na Bena Cristovao, Aleše Brichtu nebo Xindla X. 

Co patří ke Znojmu jako perník k Pardubicím? No přece okurky! Slavnosti okurek s bohatým programem dorazí do královského města na řece Dyji 4. srpna. Hned o den později pořádají nedaleké Jaroslavice Otevřené sklepy. Návštěvu spojte s obědem v Picérce a využijte tak jednu z posledních šancí ochutnat menu v této vyhlášené restauraci. 

Jubilejní 10. ročník Slavností rajčat provoní prostranství za synagogou v Břeclavi 12. srpna. Kromě všemožných dobrot (rajských i jiných) atmosféru doladí hudební vystoupení a doprovodný program pro děti. 

A co víno, bude? I v srpnu poteče proudem. Otevřené sklepy pro návštěvníky z blízka i daleka budou v Bořeticích, v Čejči, ve Svatobořicích, v Mikulčicích a v Čejkovicích. Košt přímo královský se chystá 17. 8. ve Znojmě. Autentičtí vinaři se představí 12. srpna na AutentikFestu v Moravské Nové Vsi.  

Letní rozmanitosti, vybere si každý

Téma moderní architektury (zejména té vinařské) je nám letos blízké. Moderní architekturu města Znojma poznávejte při tematických procházkách po celý měsíc. Ve Valticích pokračuje výstava Megabrouci. Kromě dechberoucího nahlédnutí do světa hmyzu oceníte i chladivé prostředí nově zrekonstruovaných prostor Zimní jízdárny. 

 jste slyšeli o mikroregionu Kahan? Seznámit se s ním můžete při zážitkovém výletě S párou za horníky. 12. srpna se těšte na řemeslný jarmark a pohádková a žonglérská vystoupení na hradě Bítov při příležitosti 31. ročníku slavnostní pouti. Z jiného soudku je festival, který 19. 8. hostí Boskovice. Tam si přijdou na své fanoušci hip hopu a drum’n’bass. Tipy uzavíráme pozvánkou na festival nepopulární hudby MikuLove, který navazuje na dvacetiletou historii akce Eurotrialog Mikulov. 

Kompletní kalendář akcí najdete tady


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Starobylé Bítovsko s příchutí piva a středověké romantiky

Romantiku nad písečnými plážemi Vranovské přehrady v létě oživují ještě šermíři, kejklíři a divadelníci. Plavky s sebou, nic víc netřeba!

prohlédnout

Za magickou krajinou Moravského Toskánska

Pěší výlet za neskutečnými vyhlídkami Moravského Toskánska – navrch působivé kroje a víno jak med. A vy ještě váháte?

prohlédnout

Zchlaďte se v brněnském podzemí

Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!

prohlédnout

Nášup blogových článků


Podzimní ladění aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Nebývale slunečné a teplé počasí nás provázelo celým zářím. Jak to bude v říjnu? Užijeme si ještě venkovních akcí? A budeme se mít kam schovat, když přijde ten pravý podzim? S našimi tipy vás nic nepřekvapí.

5 minut čtení

Za oceněným vínem a architekturou Mikulovska

Dominantou je vápencový masiv Pavlovských vrchů (Pálavy). Tam kdo nebyl, měl by odevzdat cestovní pas moravského výletníka. Přirozenou metropolí je Mikulov, ale vynikající vinařské polohy mají i další obce, jak potvrzují filmové Bobule. Důležitou pozici mají Valtice a právě tam odstartujeme.

10 minut čtení

Tipy na jarní prázdniny aneb kam v únoru na jižní Moravě

Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.

5 minut čtení