Cože? Na Moravě máme moře?

Nic se nebojte, stále zůstáváme vnitrozemským státem. Moravský Jadran je však přezdívka, kterou si vysloužila Vodní nádrž Vranov. A ta letos slaví už 90 let existence!

více informací do oblíbených


90 let Vranovské přehrady

Vranovská přehrada byla vybudována na řece Dyji v letech 1930–1934 a je dnes desátou největší přehradou České republiky. Patří k našim nejteplejším a nejčistším vodním nádržím a krajina okolo ní přitahuje svou malebností, čistotou přírody i turistickými možnostmi. 

Její vody stráží z jedné strany majestátní hrad Bítov, společně se zříceninami hradů Cornštejn a Frejštejn, a z druhé strany věhlasný barokní zámek Vranov nad Dyjí. Půvabné starobylé obce lemují její zátoky a celá oblast je vyhlášeným rájem chatařů, rybářů, turistů i cyklistů. Krásu zdejší přírody podtrhuje těsné sousedství Národního parku Podyjí, jehož hranice začíná jen pár metrů od hráze. Řeka Dyje tu meandruje v blízkosti rakouské hranice romantickým údolím a tvoří krásnou kulisu pro výletování.  

Slaví po celou sezónu

A kdy si výlet k moravskému Jadranu naplánovat? Toto léto je ideální volbou! ZnojmoRegion ve spolupráci s dalšími partnery totiž připravil k příležitosti 90. jubilea přehrady bohatý program.  

Ve vybrané dny různé památky nabízí vstupy zdarma nebo se slevou. Hned v sobotu, v den zahájení sezóny na Vranovské přehradě, nabízí vstup pro děti zdarma zřícenina hradu Cornštejn. Po celý víkend se se stejnou akcí přidává i hrad Bítov a Vranovský zámek. Slevu v sobotu nabídnou plavby po přehradě a po celý víkend V’RUN OFF’ PARK - rozlehlý zábavní areál pro celou rodinu.  

V průběhu celé sezóny oslavy jubilea doplní speciální akce a výstavy. Na Vranovském zámku si prohlédnete výstavu V proměnách času, mapující ve fotografiích historické a současné pohledy na barokní dominantu. I prohlídkovou trasu na Cornštejně obohatí nová výstava velkoformátových fotografií zachycujících historii Vranovské přehrady. Od konce května do konce září využijte možnost nahlédnout do nitra vodní elektrárny. Některé dny navíc nabídnou i prodlouženou trasu prohlídky včetně strojovny, která zůstává zrakům návštěvníků běžně skryta. Pro fajnšmekry je tu ještě přednáška Miroslava Vaňka o historii a stavbě vodního díla Vranov. 

Pestrý program

Na návštěvníky dále čekají hudební a kulturní programy pro všechny věkové kategorie, speciální gastronomické zážitky, programy a atrakce pro rodiny s dětmi včetně hledaček - tras s hledáním úkolů a luštěním šifer.

Těšte se také na interaktivní mapy s trasami výletů pro pěší, cyklisty, kočárky i motorkáře. Budete moct sbírat razítka do Vranovského turistického pasu s originální odměnou na konci. A chybět nebude ani soutěž o dovolenou a zážitky na Vranovské přehradě!

Vranovsko jako ideální rekreační lokalitu pro letní dovolenou u vody už objevila řada turistů i výletníků, a to nejen z České republiky. Přidáte se k nim letos taky? 

Zdejší turistická nabídka i služby dosahují velmi vysoké úrovně a nespornou výhodou je také jejich hustá koncentrace na relativně malém území. Zkrátka perfektní destinace pro vaši letní dovolenou!
 

90 let Vranovské přehrady

Kompletní přehled všech akcí najdete pod tlačítkem.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Moravský Jadran

Chorvati se o Jadran dělí s Italy, zato v ČR máme moravský Jadran jen pro sebe. Zajeďte na Vranovskou přehradu a přezdívku pochopíte. Plus to nádherné okolí národního parku Podyjí...

prohlédnout

Výletní kroužek kolem Bítova

Co stupeň, to kilometr. Okolí Bítova je svěží a jiskrné, jako když na jazyku perlí dobrý chmelový mok. Jestli si pro orosenou odměnu dojedete na kole nebo pěšky, už necháme jen na vás.

prohlédnout

Za vodáckými zážitky mírnou Dyjí

Pro rodiny s dětmi, začátečníky i pro zkušené vodáky hledající klidné a bezpečné vody. Řeka Dyje má každému co nabídnout.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Výlety na místa, kde hlad a nuda nehrozí

Vytipovali jsme dokonalá místa pro výlety autem, pěšky i na kole. A protože na tripech jednomu vytráví, ke každému výletnímu objektu servírujeme blízkou restauraci z průvodce Gourmet jižní Moravy.

5 minut čtení

Podzimní ladění aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Nebývale slunečné a teplé počasí nás provázelo celým zářím. Jak to bude v říjnu? Užijeme si ještě venkovních akcí? A budeme se mít kam schovat, když přijde ten pravý podzim? S našimi tipy vás nic nepřekvapí.

5 minut čtení

Fašank jako živá tradice na jižní Moravě

Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Odkud tato tradice pochází a kde se s ní na jižní Moravě můžeme setkat?

5 minut čtení