Tudy kráčela historie – tisíce římských vojáků a pro ně tu také vznikly první doložené lázně na území Česka!
Právě tady, hluboko v nepřátelském území osídleném Markomany, si Římané na strategickém místě postavili centrálu, odkud měli perfektní přehled o okolí. Bylo to ve druhé polovině 2.století za vlády Marka Aurelia, kdy římská říše sahala přibližně na úroveň dnešní Vídně.
Překvapila vás zmínka o lázních? Pevnost na Hradisku kdysi sloužila nejen jako správní a logistické centrum, ale také pro péči o zraněné a k ubytování významných návštěv. A tak si svůj tábor Římané postavili se vším všudy – s lázněmi, bazény a podlažním vytápěním nevyjímaje. I dnes můžete účinky stejné léčivé vody zažít na vlastní kůži a to v nedalekém wellness resortu Aqualand Moravii.
V nové expozici Brána do Římské říše si prohlédněte archeologické exponáty jako například šperky, keramiku nebo části výzbroje a multimediální formou se dozvíte zajímavé detaily o životě Římanů. Nejlépe si však vše představíte při procházce po naučné stezce na návrší Hradisko. Infotabule vás provedou cestou k odkrytému archeologickému nalezišti.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Kdo byl nejvýznamnějším hodonínským rodákem? Pojďte do muzea, které vás provedou fascinujícím životem 1. československého prezidenta.
Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.
Zřícenina neznamená automaticky ruina! O zřícenině hradu v Boskovicích to platí trojnásob.
Trio vodních nádrží u paty Pálavy, odkud shlíží zřícenina Děvičky dolů na opuštěný kostel na ostrůvku uprostřed vod. Romantika non plus ultra.
Vnadná kráska z pálené hlíny přinesla do malé jihomoravské vesničky rozruch světového formátu. Co je na ní tak fascinujícího?
Na kopci jej uvidíte už z velké dálky. Majestátní hrad vám ukáže gotiku, renesanci i baroko.
Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?
Zámek Milotice má přívlastek perla jihovýchodní Moravy. Unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury vás pohladí po duši.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...
Jedna z dominant bojiště slavné bitvy tří císařů, kde dokonale nasajete atmosféru událostí památného roku 1805.