Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
21.3 km
1:45 hodin
368 m
Poznejte krajinu kolem Rosic na kole nebo pěšky na Stezce permoníků. Startujete z železniční stanice obce Zastávka cyklotrasou 5173. Odsud vyjížděly do světa vagony plné uhlí už za Rakousko-Uherska, je to jen pár minut k dolu Ferdinand. Zdatnější vyšplhají na zdejší haldu, kopec vytěžené hlušiny z dolu. Přímo v Zastávce se můžete stavit i v rodiném podniku BAN bistro.
Zamiřte dál do Babic a Zbýšova, kolem Muzea průmyslových železnic. Koukněte na termíny a svezte sebe i ratolesti parním nebo dieslovým vláčkem! Halda ve Zbýšově je proslulá fascinujícím výhledem. A mají tu ještě jeden unikát - technickou památku, těžní věž dolu Simson, vysokou 24 metrů. Na přelomu století se horníci v rosicko-oslavanské uhelné pánvi dostávali až do hloubky 1,5km pod zemský povrch.
Ze Stezky permoníků vás svede útulné odpočinkové místo u bývalé cihelny na zelenou turistickou značku. Přírodní památka Rybičková skála má pro své návštěvníky připravenou dechberoucí podívanou. Skalní “plátno” na čtyřicetimetrovém řezu představuje zkamenělé otisky ryb i rostlin. Atlas prvohor in natura!
Projdete Neslovicemi a Kratochvilkou, okolo pomníku obětem 2.světové války a pak doprava k Naučné stezce Rosickou historií. Kolem kaple Nejsvětější trojice a podél lipového stromořadí vás dovede do Rosic. Uhlobaron Rahn ovlivnil nejen podobu zdejšího náměstí - když projdete obcí, uvidíte také jeho rodinnou hrobku. Co nesmíte vynechat? Rosický zámek je renesanční perlou - pozvedněte v romantických sálech zraky k překrásným stropům nebo sestupte do raritního protiatomového krytu pod zámeckou zahradou.
Zdař Bůh, jak znělo v hornických časech, zdař Bůh i vaší cestě!
Poznejte tenhle kout Brněnska do hloubky!
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Připravte se na nenáročný cyklovýlet plný historie! Tento okruh zvládnou i méně zdatní cyklisté. Čeká vás 20 km a celkové stoupání 257 m.
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.