Památník písemnictví na Moravě/Rajhradský klášter

Na pohodový výlet zamiřte do Rajhradu. Místní Památník písemnictví na Moravě vás dostane, i když nejste knihomol.

více informací do oblíbených



Památník písemnictví na Moravě sídlí v klášteře s krásnou parkovou úpravou. Areál je dílem slavného architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. V historické benediktinské knihovně s 65 000 svazky si člověk připadá málem jak v Sixtinské kapli. Tak krásný je to prostor. Klenby s nástropními freskami, štuková výzdoba, zlatem se nešetřilo… ale také obří mechanický globus a další zajímavosti. 

Památník je expozicí literatury psané na Moravě – T. G. M., Bezruč, Nezval, Skácel, Kundera... A také tu můžete slyšet na vlastní uši staroslověnštinu, zásadní jazyk i pro naši dnešní moderní češtinu. A to v expozici moravského písemnictví 9.-18. století

V muzeu najdete mnoho nečekaných pokladů. Jako korespondenci malířského mága Alfonse Muchy, který měl kořeny v moravských Ivančicích. A že na své rodiště ani v dobách největší slávy nezapomněl a rád přijížděl na návštěvu, dosahuje právě rozsáhlá korespondence uložená tady v Rajhradě.

A po duchovním zážitku si zajděte v areálu do klášterní Taverny u Benediktinů. Famózně vaří a nalévají nejlepší moravská vína.

Ke klášteru se dostanete za pár minut z Brna vlakem. A také sem vede mezinárodní cyklotrasa Brno-Vídeň.

Mapa

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Zoo Park Vyškov

Jako jediná česká zoologická zahrada chová Zoo Park Vyškov hlavně domácí a hospodářská zvířata z celého světa. Ale rozhodně nejen je...

prohlédnout

CHKO Moravský kras

Nejproslulejší krasové území ČR. Místa plná magie a netopýrů. Podzemní řeka a nejfotogeničtější tuzemská propast.

prohlédnout

Bylinkový ráj Sonnentor

Tady roste radost. Místo s úžasnou atmosférou, kde si kromě vůně bylinek vychutnáte pohodu non plus ultra.

prohlédnout

Státní zámek Lysice

Půvabné šlechtické sídlo s bohatou historií i dnes kulturně žije na max. Přijďte na kostýmovanou prohlídku nebo svatební veletrh.

prohlédnout

VIDA! science centrum Brno

6 tisíc čtverečních metrů vědy ukazuje svět zábavně a srozumitelně pro 5letou princeznu i 40letého tátu. Je čas odpálit raketu.

prohlédnout

Brněnské podzemí

Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.

prohlédnout

Zoo Brno

Je tolik druhů, které potřebují chránit. Je toho tolik, co o nich (ještě) nevíte. Pojďte je poznávat do této zoo.

prohlédnout

Wellness Kuřim

Aquapark s několika bazény, tobogánem a fitkem má dokonalé zázemí i pro klidný relax – třeba regenerační procedury a opalovací terasu.

prohlédnout

Zámek Slavkov - Austerlitz

Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.

prohlédnout

Státní zámek Valtice

Barokní krasavec vás zve do luxusních opulentních interiérů, na procházku do zámecké zahrady a nejspíš neodoláte vinné degustaci.

prohlédnout

Moravské zemské muzeum - Dietrichsteinský palác

Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.

prohlédnout

Aqualand Moravia

Největší koupačka široko daleko, navíc ve vodě z termálního vrtu plné blahodárných minerálů, k tomu panorama Pálavy.

prohlédnout