Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Hrad Špilberk vybudovali ve 13. století strategicky na vysokém vrchu, aby měli dokonalý přehled o okolí. I dnes vás kopec porostlý zelení s mohutnou pevností na vrcholku zdraví už zdaleka.
Původně zeměpanské sídlo, ale v čase se úloha Špilberku hodně měnila. Důležitá ale byla vždy, žádné vedlejší role! Díky jihozápadnímu bastionu se kdysi Brno ubránilo nájezdům Švédů, tedy než ho o mnoho let později Napoleon pro jistotu vyhodil do povětří. Z pevnosti, kde nejprve přebývala moravská markrabata, se stalo nejtěžší vězení rakouské monarchie. A posledních 40 let je Špilberk sídlem Muzea města Brna.
To se s láskou stará o historické nálezy i umělecká díla – a dává je na odiv v expozicích, které se věnují historii Špilberku a Brna i místnímu výtvarnému umění. Mohla by se vám líbit třeba historická expozice cechovních památek. Uvidíte opravdové exponáty mistrů všech možných cechů jako perníkářské formy nebo nástroje hřebenářů…
Pojďte se podívat z rozhledny na celé město nebo naopak vstupte do kasemat s temnými kobkami, mučírnou a skřipcem. Místní cely „hostily“ ty nejtěžší a nejnebezpečnější zločince a také mnoho známých postav – italského vlastence a básníka Silvia Pellica, barona Trencka nebo loupežníka Babinského.
Dnes už není hrad dějištěm tortury, ale kulturních akcí: divadelních festivalů, Letních shakespearovských slavností, kulinárního Špilberk food festivalu, letního kina, koncertů vážné hudby a tak dále.
Pro děti je zážitek i pouhá návštěva kasemat. Mlsné jazýčky potěší v areálu hned několik objektů od bistra přes kavárnu po restauraci a vinárnu.
Pro návštěvu hradu Špilberk můžete využít BrnoPas, který vám přináší tipy na zajímavá místa, slevy na vstupné a mnoho dalších výhod včetně dopravy po Brně zdarma.
Mrkněte na všechny výlety, kam se můžete snadno rozjet!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Majestátní zámek vás bude lákat na prohlídku už z velké dálky. Však zde nocoval třeba i samotný Napoleon.
Tudy kráčela historie – tisíce římských vojáků a pro ně tu také vznikly první doložené lázně na území Česka!
Zámek Milotice má přívlastek perla jihovýchodní Moravy. Unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury vás pohladí po duši.
Hrad ve městě, s výhledem do údolí Dyje, až se tají dech… a pár kroků odtud rotunda a ještě můžete degustovat víno. Třeba to znojemské.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?
Moderní chrám vědy, který umí uspořádat super akce pro laiky a právem sbírá lajky.
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.
Hrad, který natolik prolnul a srostl s okolní přírodou národního parku Podyjí, že získal vzhled filmového starožitného sídla.
Tváří se jako zřícenina, ale vás neošálí – Janohrad ukrytý v lužních lesích prostě drnká na romantickou strunu.
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.