Státní zámek Lednice

Perla jižní Moravy, jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi, skvost UNESCO. A kolem kopa dalších výletnických lákadel.

více informací do oblíbených



700 let vzorné péče jednoho rodu se musí projevit… Liechtensteinové drželi lednické panství ve správě od roku 1322, propojili ho s břeclavským a valtickým. Dnešní podobu vtiskli zámku v polovině 19.století. Usoudili, že Vídeň není pro šlechtické bankety to pravé ořechové a přebudovali Lednici na letní sídlo v duchu anglické (novo)gotiky. Velkolepá setkání evropské smetánky se odehrávala v přízemí v reprezentačních sálech s vyřezávanými stropy a luxusním mobiliářem. První patro zabraly soukromé pokoje rodiny a do druhého poslali děti s guvernantkami. Prohlídka zámku je luxusní zážitek, nebudete vědět kam koukat dřív. 

A jestli vaše děti ještě nemají na prohlídku zámku trpělivost, zavítejte jen do tropického skleníku a špacírujte po úchvatném parku s romantickými stavbami na každém kroku. (Určitě doporučujeme aspoň orientální Minaret, který je zároveň rozhlednou po celé okolí.) Na vodních plochách umělé ostrůvky hostí nejen vodní ptactvo. Krajinotvorbě a historii areálu se podrobně věnují interaktivní expozice v krásných prostorách lednických jízdáren.

V průběhu sezóny probíhají na zámku vystoupení šermířů nebo dravců, výstavy květin, promenádní koncerty. Lednický zámek a jeho překrásný areál nejspíš za den nepokoukáte. Většina návštěvníků se sem opakovaně vrací.

Přílohy ke stažení

Co zrovna frčí u nás na jižní Moravě?

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Vranovský zámek je ukázkové světské baroko. I proto je kulisou mnoha filmů a pohádek.

prohlédnout

Státní zámek Buchlovice

Co takhle piknik v jedné z nejkrásnějších zámeckých zahrad České republiky?

prohlédnout

Státní hrad Bítov

Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?

prohlédnout

Znojemský hrad

Hrad ve městě, s výhledem do údolí Dyje, až se tají dech… a pár kroků odtud rotunda a ještě můžete degustovat víno. Třeba to znojemské.

prohlédnout

Zámek Miroslav

Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.

prohlédnout

Slavkov u Brna

Samozřejmě je to místo konání té slavné bitvy tří císařů. Ale Slavkov vás osloví také úctyhodným zámkem s rozsáhlým podzemím nebo si tu zahrajete golf.

prohlédnout

Věstonická venuše

Vnadná kráska z pálené hlíny přinesla do malé jihomoravské vesničky rozruch světového formátu. Co je na ní tak fascinujícího?

prohlédnout

Moravská galerie v Brně

V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!

prohlédnout

Zámek Strážnice

Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.

prohlédnout

Zámek Letovice

Chtěli byste vlastnit zámek? A uměli byste ho opravit? Tady se to soukromému majiteli povedlo dokonale.

prohlédnout

Brána do Římské říše

Tudy kráčela historie – tisíce římských vojáků a pro ně tu také vznikly první doložené lázně na území Česka!

prohlédnout

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál, zahrada Evropy! Jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů České republiky… ale také nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě.

prohlédnout