Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.

více informací do oblíbených



Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy představuje regiony Slovácka – díky areálu Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnického areálu a areálu lučního hospodářství. V terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení a odpovídá původnímu prostředí.

Děti i vy si prohlídku užijete s kamarádem Fanoškem, který provádí zábavným prohlídkovým okruhem.  

Expozice seznamují se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde se většina rolníků upsala pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a zařízení plus vinohrad představující pěstování vína od nejstarších dob po současnost je jedinou expozicí svého druhu u nás. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. 

Jako vstupní objekt muzeu slouží barokní budova bývalého pivovaru z roku 1612. Pivo tu vařili ještě v roce 1874. Hlad zaženete v místní restauraci, vkusný suvenýr koupíte v prodejně lidových výrobků Folklorika od výrobců, kteří jsou držiteli titulu Nositel tradice. 

Otevřeno je během letní turistické sezony, interaktivní programy zažijete i v zimním období. Na jaře je to velikonoční pořad s vynášením smrtky, nošením létéčka, pletením pomlázek, malováním kraslic... děti baví Hasičská neděle s ukázkami historické i současné techniky a hasičských zásahů. To adventní program představuje zvykosloví i gastronomii tohoto oblíbeného období. Poslední červnový víkend je muzeum jedním z míst, kde se uskutečňuje Mezinárodní folklorní festival Strážnice a Dětská Strážnice. 

 

Bezbariérový přístup

Mrkněte na všechny výlety, kam se můžete snadno rozjet!

Přílohy ke stažení

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Salon vín, zámek Valtice

Jsou zámky, kde vám nabídnou rytířský souboj. Na tom valtickém vám nalijí nejlepší vína z celé republiky.

prohlédnout

CHKO Moravský kras

Nejproslulejší krasové území ČR. Místa plná magie a netopýrů. Podzemní řeka a nejfotogeničtější tuzemská propast.

prohlédnout

Archeopark Pavlov

Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.

prohlédnout

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál, zahrada Evropy! Jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů České republiky… ale také nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě.

prohlédnout

Dům přírody Moravského krasu

Stalaktity, stalagmity, stalagnáty… pletou se vám jeskyňářské pojmy a dojmy? Navštivte Dům přírody a krasovou tematiku budete mít v malíku.

prohlédnout

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Kde jinde se dozvědět o historii nás Slovanů v lokalitě proslulé Velké Moravy než v jednom z jejích největších sídel?

prohlédnout

Památník písemnictví na Moravě/Rajhradský klášter

Na pohodový výlet zamiřte do Rajhradu. Místní Památník písemnictví na Moravě vás dostane, i když nejste knihomol.

prohlédnout

ZOO Hodonín

Malá, atraktivní a v krásné přírodě. Užijte si kontakt se zvířaty naplno – hodonínská zoo je útulná a bezprostřední.

prohlédnout

Zámek a Vrbasovo muzeum ve Ždánicích

Sběratelé všech zemí, zbystřete! V tomhle zámku uvidíte na jednom místě přes 6 tisíc exponátů.

prohlédnout

Muzeum Terra Technica

Superhrdinové na hatích. Jen co by kamenem dohodil, pár minut od Znojma, se nachází největší muzeum jukeboxů a pinballů na světě. Vydejte se na cestu časem do nevšední každodenní kultury Ameriky 50. let.

prohlédnout

Technické muzeum v Brně

Proč tohle muzeum vyhrává jednu cenu za druhou? Protože tady není technika žádná věda! Tedy je a není…

prohlédnout

Dům přírody Bílých Karpat

Staňte se parťáky vzácné užovky stromové a nechejte se vést nádhernou krajinou chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

prohlédnout