Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

více informací do oblíbených


Den první

Máte-li cestu přes Brno, zásobte se před cestou na Farmě Ráječek. Nakoupíte tu čerstvou lokální zeleninu, ovoce a další farmářské dobroty. A potom už vzhůru ke svůdné siluetě Pálavských vrchů! Na okraji Pavlova, přímo v místě sídliště pravěkých lidí, vznikl architektonicky unikátní Archeopark. Nasajte genia loci moderní stavby pod dohledem Dívčích hradů a potom se ponořte do minulosti. Expozice bude bavit malé i velké. Když na vás během prohlídky přijde hlad nebo kofeinový deficit, u vchodu v sezóně najdete Karbar, stylový freshbar na kolečkách. 

Jižní Morava se neobejde bez vína, to dá rozum! Vinařství Reisten na úpatí Pálavy vám představí svou filozofii založenou na úctě k přírodě a pečlivé práci na vinici. Cestujete obytňákem? Zaparkujte na noc přímo uprostřed vinohradů, bude to zážitek, na který se nezapomíná. 

Den druhý

Přijedete do Mikulova, na jehož severním okraji čeká Turold - sedmipatrová jeskyně se smaragdovým jezírkem, kterou jako útočiště objevili naši předci už v době kamenné. Naobědvejte se v Restauraci Šílová s kouzelnou zahrádkou. Menu se mění podle ročního období a vždy je složeno z čerstvých lokálních surovin. 

Nabrali jste sílu? To je dobře. Teď šlápnete do pedálů a porozhlédnete se po okolí Mikulova, které, stejně jako město samotné, nabízí mnoho zajímavých míst. 

Zpátky ve městečku se středomořskou atmosférou by byl hřích minout nárožní Korek. Na jednom místě ochutnáte to nejlepší od vinařů z Dunajovských kopců a když si vzpomenete včas, připraví vám na přání piknikový koš plný dobrot. Vemte ho s sebou právě do kopců nad Dolními Dunajovicemi a u romantické večeře se sklenkou vína vychutnávejte západ slunce a netradiční výhledy na Mikulov. 

Den třetí

Zaparkujte v Lednici - pokud s sebou máte domeček na kolečkách, doporučujeme k přespání nový Stellplatz u vinařství Annovino. Potom ale kolečka vyměňte za vodní hladinu. Plavba loďkou po zámecké Dyji je nádherným zážitkem. Doveze vás k Minaretu nebo až k Janohradu v meandru Staré Dyje. Cestou uvidíte následky ostrých zubů bobrů a možná zahlédnete i vzácného ledňáčka. Janův hrad se tváří jako zřícenina, ale vás neošálí! Skvostná stavba prostě drnká na romantickou strunu. 

Zpátky v Lednici si dejte oběd v Pedro foodtrucku. Výrazné chutě a poctivé provedení, tady se na množství ani na kvalitě provedení nešetří! A kam na kávu a pohárek? Odpověď zní: Knoll
Z Lednice nikdy nemusíte jet daleko, abyste narazili na další zajímavou stavbu. Vyberte si třeba Apollonův chrám, kde pohodlně zaparkujete i s obytňákem. Užijte si procházku na břehu Mlýnského rybníka a pokračujte do Valtic. Tam totiž čeká něco speciálního. 

Víte, v jakém labyrintu vám našenkují dobré víno? Ve Valtickém podzemí! Taková prohlídka katakomb v parném létě přijde vhod!  Západ slunce si nejlíp užijete u kolonády na Reistně

Den čtvrtý

Valtice neopouštějte bez procházky zámeckým parkem, na jehož okraji k návštěvě láká voňavá bylinková zahrada. Na kávu a něco dobrého se schovejte do stínu stromů na nádvoříčku u Café Hostina.

Cestou z Valtic do Břeclavi lužní lesy ukrývají další romantickou stavbu: Rendez-vous, druhým jménem Dianin chrám. Empírová kráska, která je vzdáleným příbuzným pařížského Vítězného oblouku. 

Pokud vyrážíte na výlet obytňákem, přidáváme tipy na přenocování: Vinařství Reisten Pavlov, Camping Mikulov, Vinařský Stellplatz Annovino.

Mapa na cesty

Rozklikněte si trasu výletu, ať vám žádný tip při putování po jižní Moravě neunikne.


Nášup blogových článků


Za vínem i moderními stavbami Velkopavlovicka

Na jižní Moravě se daří bílým odrůdám. Ale na Velkopavlovicku jsou doma modré odrůdy, je srdcem moravských červených vín. Přívlastky tu mají vína i krajina – „bezlesý kraj beze stínu“ a „kraj modrých hor“. Nebojte, zelenou přírodu si po cestě užijete po demižonech. Vyznavači cyklistiky ocení atraktivní terény a daleké výhledy do kraje, nad kterými extroverti ztichnou a introverti pronesou výmluvné aaah.

10 minut čtení

Za oceněným vínem a architekturou Mikulovska

Dominantou je vápencový masiv Pavlovských vrchů (Pálavy). Tam kdo nebyl, měl by odevzdat cestovní pas moravského výletníka. Přirozenou metropolí je Mikulov, ale vynikající vinařské polohy mají i další obce, jak potvrzují filmové Bobule. Důležitou pozici mají Valtice a právě tam odstartujeme.

10 minut čtení

TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení