Státní zámek Vranov nad Dyjí

Vranovský zámek je ukázkové světské baroko. I proto je kulisou mnoha filmů a pohádek.

více informací do oblíbených



Hrady a často i pozdější zámky shlížely na kraj ze strategických vršků. Přepychový Vranov nad Dyjí má polohu rozhodně skvostnou. Navíc stojí v překrásné krajině Národního parku Podyjí. A ano, původně to byl hrad postavený strategicky na strmé skále 80 metrů nad řekou Dyjí, aby případní dobyvatelé neměli šanci. Po ničivém požáru z něj ale hrabata z rodu Althannů nechala vytvořit jednu z nejpozoruhodnějších světských staveb středoevropského baroka. Impozantní Sál předků, kaple Nejsvětější Trojice, švihácká zámecká zahrada a tak dále. Pozdější majitelé přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu porcelánu. I ten zde uvidíte.

Pokud máte rádi prohlídky zámeckých interiérů, tak víte, že ty barokní bývají všechno, jen ne skromné. Vranovský zámek je typický reprezentant. Možná i proto si ho volí filmaři jako kulisu do pohádek i ke snímkům, kde akce střídá akci. Možná znáte Troškovu pohádku Andělská tvář nebo film xXx s hollywoodským akčním hrdinou Vinem Dieselem.

A jestli máte stejně rádi hrady, tak o kus dál běžte na Bítov, který je na stavbu starou tisíc let v dokonalé kondici. Už roky pořádá o adventu jedny z nej vánočních prohlídek. Prohlídka interiérů vás ale nezklame ani během letní sezóny.

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.

prohlédnout

Hrad Boskovice

Zřícenina neznamená automaticky ruina! O zřícenině hradu v Boskovicích to platí trojnásob.

prohlédnout

Státní zámek Rájec nad Svitavou

Rokoko + klasicizmus v plné parádě a sbírka kamélií navrch, to je zámek Rájec nad Svitavou.

prohlédnout

Zámek Slavkov - Austerlitz

Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.

prohlédnout

Janův hrad

Tváří se jako zřícenina, ale vás neošálí – Janohrad ukrytý v lužních lesích prostě drnká na romantickou strunu.

prohlédnout

Státní hrad Veveří

Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.

prohlédnout

Státní zámek Lysice

Půvabné šlechtické sídlo s bohatou historií i dnes kulturně žije na max. Přijďte na kostýmovanou prohlídku nebo svatební veletrh.

prohlédnout

Státní hrad Pernštejn

V Čechách mají Karlštejn, na Moravě máme Pernštejn. Fotogeničtější hrad aby pohledal!

prohlédnout

Státní zámek Kunštát

Jeden z nejstarších hradů Moravy – dnes zámek – ocení fandové načančaných historických interiérů.

prohlédnout

Věstonická venuše

Vnadná kráska z pálené hlíny přinesla do malé jihomoravské vesničky rozruch světového formátu. Co je na ní tak fascinujícího?

prohlédnout

Hrad Špilberk

Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.

prohlédnout

Město Znojmo

Kromě metra nebo Legolandu najdete v královském městě vše – od podzemního labyrintu přes národní park po víno lahodné jako nebeský nektar.

prohlédnout