Za oceněným vínem a architekturou Mikulovska

Dominantou je vápencový masiv Pavlovských vrchů (Pálavy). Tam kdo nebyl, měl by odevzdat cestovní pas moravského výletníka. Přirozenou metropolí je Mikulov, ale vynikající vinařské polohy mají i další obce, jak potvrzují filmové Bobule. Důležitou pozici mají Valtice a právě tam odstartujeme.

více informací do oblíbených


Obelisk, anticky nadčasová moderna

Inspirací pro budovu vinařství byla antika, aby objekt organicky vrostl do kontextu širšího okolí fenoménu jménem Lednicko-valtický areál. Duo Bainarových z AiD teamu stavbu vizuálně i ideově napojilo na Valtice, kolonádu na Reistně a panorama Pálavy. Zarostla do krajiny, jako by tu stála už od zmíněné antiky. Minimalistický železobetonový skelet, betonová deska podpíraná třemi řadami sloupů… nic neruší, viditelná část stavby jen nepatrně vystupuje z vinohradů. Většina objektu je zanořená v zemi, první housle hraje dechberoucí výhled na vinice z horního proskleného patra pavilonu. Právě tam budete degustovat místní víno/panorama. Kámen a dubové dřevo doplňují čisté materiály sklo, ocel, beton, corten. Stárnou přirozeně s okolními reáliemi. Vysoké stropy umocňují velkolepý dojem, přesto vám v interiéru bude útulně díky barvám od béžové po hnědou, dřevěné podlaze i dřevěné intarzii na stropě od výtvarnice Natalie Perkof, která má evokovat barokní stropy valtického zámku.

Gala – přírodní, tradiční, velké tak akorát

Vinařství Gala na planině nad obcí Bavory je z úplně jiného architektonického soudku. Tady nerozptýlili výrobu a prostory pro návštěvníky pod sebe jako v Obelisku, ale do tří propojených staveb inspirovaných tradičním venkovským stavením. Ale je to pořádná moderna! Ateliér Burian-Křivinka dokonale vystihl filozofii vinařství – přírodní, tradiční, velké tak akorát. Sedlová střecha, podélně orientované hřebeny. Vedle stodoly opláštěné modřínem stojí dva domy z místních historických cihel rozestoupené tak, aby tvořily patio s výhledem po Pálavě. Částečně kryté patio je srdcem stavby, tady se odehrává vše podstatné. Větší dům patří vinařské rodině, menší je zasvěcený degustaci. Interiér vás pohladí po duši dřevem a filigránsky propracovanými prvky od nečekaně strohého schodiště z černého kovu po domácky modrý koberec.

Gotberg, kde víno je božské jako architektura

Vinařství Gotberg nad Popicemi s titulem Nejlepší průmyslová stavba JMK 2009 láká na přívlastková vína a pálavský výhled z otevřené terasy. Na řízenou degustaci vás pozvou do podzemí. Degustační místnost jménem Diamant je jako vystřižená z hollywoodského filmu odehrávajícího se far far away v budoucnosti. Bukolsky architekti svázali stavbu s krajinou, zapasovali ji do svahu, který ji částečně překrývá. Novotvar vinařského dvora využívá přednosti tradiční stavby. Exteriér vás překvapí futuristickým pojetím. Výrobna tradičně zapuštěná do terénu je opláštěná sendvičovými betonovými panely, ozeleněná střecha je pochozí. Architekti použili kontrast mezi přívětivostí dřeva a strohostí betonu. Přiznané konstrukční prvky dřevostavby evokují rytmizaci okolních vinohradů. Prezentace vína se odehrává v Kvelbu, který je srdcem domu. Je reminiscencí na tradiční podobu vinného sklepa – ovšem v ultra moderním pojetí s klenbou ze železobetonových lomenic v podobě broušeného diamantu.

Sonberk aneb v záplavě slunce a vína

Podobně moderní šmrnc má další popické vinařství Sonberk zasazené doprostřed vinohradů. Architekt Josef Pleskot (AP Atelier) respektoval okolní krajinu i historii místa, do tvorby zapojil i sklepmistra. Výsledkem je z dálky nenápadná „ležící“ budova, která roste s každým vaším krokem, jak se k ní blížíte. Už široké přístupové schodiště hlásá vstřícnost a otevřenost vinařského domu a zve vás dál. Výrobní betonová část zapuštěná v zemi pomáhá udržovat přirozené tepelné podmínky. Na radu sklepmistra se sváží hrozny zezadu horní části a při zpracování padají dolů jen za pomoci gravitace. Sklepmistr mluvil také do prostoru pro sušení hroznů na slámové víno – střecha s vlnitou krytinou nejen měkce modeluje světlo. Je vzdušná a hrozny pod ní ideálně schnou na dřevěných rámech. Dominantní střecha kopíruje pohyb hladiny blízké Novomlýnské nádrže.

Moderní Wine bar Reisten pod romantickou zříceninou

Na nádrž Nové Mlýny budete mít nad sklenkou vína výhled i z dalšího vinařství. Znojemský ateliér ORA proměnil bývalý sklad v Pavlově na vinný bar. Jednoduchá stavba se sedlovou střechou dává vyniknout důmyslně řešenému interiéru. ORA dala zelenou přírodním materiálům a autorským designovým kouskům s motivem vinařských atributů. Propojila bar s velkou degustační terasou prostřednictvím francouzských oken. Interiéry jsou záměrně prosté, hlavní slovo dostávají výhledy na okolní dominanty. A že jich tu je. Už zmíněná vodní nádrž, rozlehlý vinohrad a hlavně proslulá zřícenina hradu Děvičky, místní výletnický Olymp.

Přátelé Pavlova (a znamenitého vína)

Budovu pavlovského vinařství s veselým jménem Přátelé Pavlova opět obklopují vinice. Návrh Atelieru Štěpán evokuje spartánsky jednoduchou stodolu v ultra přírodní podobě s rovnou zelenou střechou. Při stavbě využili co nejvíc lokálních materiálů, navíc úzký výběr, žádné hýření. Převažují materiály dva – litý železobeton na obvodových zdech a dřevo na střešní konstrukci. V interiéru působí snoubení strohého šedého betonu s výrazným odstínem dřeva vzrušujícím dojmem. Architekt Štěpán respektoval polohu v CHKO Pálava, proto zvolil nízký horizont stavby a mírně nakloněnou střechu umně kopírující terén. Při pohledu dronem nebo z Pavlovských vrchů střecha nepůsobí jako pěst na oko – je vegetační a splývá s krajinou. Z okna degustační místnosti se kocháte křivkami zříceniny Děvičky, z dalších míst hladíte pohledem hladinu Nových Mlýnů.

Kde se po cestě najíst

Při výletování po architektonicky povedených vinařstvích nejednomu vyhládne. Zastávkou ve valtické restauraci Zlatá terasa nebo v Café Hostina neuděláte krok vedle. V Mikulově zase doporučíme Kuk Bistro, kamenné Pedro´s Streetfood Bistro nebo Restauraci Víno Šílová, případně Vican Wine

Co ještě po cestě vidět

Ve Valticích opulentní zámek a přilehlý park, bylinkovou zahradu, pod zámkem stovky metrů podzemí (i to je spojené s vínem!) a nad městem cestou kolem kolonády na Reistně si dejte aspoň krátký okruh Stezky bosou nohou. Jedete na kole? Od sedla si odpočiňte za Sedlecem na letohrádku Portz (v létě bistro pro cyklisty). Jihovýchodně od Mikulova zkontrolujte, jak se povedla oprava půvabného barokního cihlového mostu Tichý ostrov / Portz Insel. Cestou přes Pálavu si vyzobněte některou z pálavských jednohubek (u Mikulova jeskyni Na Turoldu nebo přírodní památku Kočičí skálu, u Klentnice zříceninu Sirotčí hrádek, pavlovskou zříceninu Děvičky, muzejně architektonický klenot Archeopark nebo sportovní relax u Nových Mlýnů). Poslední etapu mezi Popicemi a Pouzdřanami zdoláte pěšky jako my? Máte naše sympatie a přihodíme doporučení – zajděte k soutoku Jihlavy a Svratky, než se vlejí do Nových Mlýnů (jsou tu prima cestičky pro kolo). Potom se dejte na druhou stranu cestou přes Pouzdřanskou step a užijte si výhledy na Pálavu, poté přes Popice a Gotberg/Sonberk.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Mikulov plnými doušky

Připravte se na celodenní výlet do města malého rozlohou, velkého ve všem ostatním. Mikulov poblíž Lednicko-valtického areálu je /gastro/ poklad.

prohlédnout

Přes kopečky kolem Mikulova

Máte raději projížďky na kole mírně zvlněným terénem než po rovince? Pak se vydejte do kraje vín kolem Mikulova.

prohlédnout

Na kole krajem vína

Chystáte se na výlet do Mikulova, ale toužíte zamířit mimo davy? Krajina kolem města má rozhodně co nabídnout. Netradiční suvenýry jako bonus!

prohlédnout

Nášup blogových článků


TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

10 minut čtení

Technologie tkaní činovati na Horňácku

Ruční výrobky mají magickou vlastnost. Kromě krásy svého provedení z nich na první pohled vyzařuje pracnost, fortel a srdcařství jejich tvůrce. Přesně tohle vyzařují poklady z Horňácka utkané technikou činovať.

5 minut čtení

Rozkvetlý máj aneb kam v květnu na jižní Moravě

Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?

5 minut čtení