Mendelovo muzeum

„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.

více informací do oblíbených



Mendelovo muzeum v augustiniánském opatství na Starém Brně je „dítětem“ Masarykovy univerzity. Dbá na odkaz G. J. Mendela, který prostřednictvím svých známých pokusů s rostlinami (hlavně už zmiňovaného hrachu) zkoumal zákonitosti genetiky a stal se prakticky otcem genetiky. Tento zvídavý augustiniánský opat bádal ale také na poli meteorologie a byl vášnivým včelařem. Zkrátka renesanční osobnost. 

Muzeum vám přiblíží nejen tohoto badatele. Představí vám ho na expozici Gregor Johann Mendel – příběh skromného génia jako člověka. Oč se během života zajímal, kde studoval, uvidíte jeho rukopis, badatelské předměty, osobní věci i jeho včelín v zahradě opatství. Kromě toho se hravou formou seznámíte s genetikou od mendelských počátků po současnost. 

Zapálení milovníci vědy by neměli minout přednášky z cyklu Mendel Lectures. Představují významné světové osobnosti z oborů biologie, genetiky a molekulární biologie. 

Přijďte se nadechnout do zahrady opatství, ucítíte nejen vůni včelího medu, ale také genia loci. Opatství bylo ještě před vznikem brněnské univerzity intelektuálním centrem moravské metropole.

Mapa

Přílohy ke stažení

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Aqualand Moravia

Největší koupačka široko daleko, navíc ve vodě z termálního vrtu plné blahodárných minerálů, k tomu panorama Pálavy.

prohlédnout

Moravské zemské muzeum - Dietrichsteinský palác

Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.

prohlédnout

Státní zámek Lednice

Perla jižní Moravy, jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi, skvost UNESCO. A kolem kopa dalších výletnických lákadel.

prohlédnout

Baťův kanál

Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.

prohlédnout

Dům přírody Hodonínské Dúbravy

Krajinou doubrav, vzácných druhů rostlin a živočichů, rybníků a vodního ptactva provádí nový Dům přírody, který v roce 2024 otevřel poblíž hodonínské ZOO.

prohlédnout

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Hurá na výlet do pralesa! Nepřeslechli jste se. V Bošovicích čeká Papouščí ZOO – jediná svého druhu v Česku.

prohlédnout

ZOO Hodonín

Malá, atraktivní a v krásné přírodě. Užijte si kontakt se zvířaty naplno – hodonínská zoo je útulná a bezprostřední.

prohlédnout

Státní zámek Lysice

Půvabné šlechtické sídlo s bohatou historií i dnes kulturně žije na max. Přijďte na kostýmovanou prohlídku nebo svatební veletrh.

prohlédnout

Státní zámek Valtice

Barokní krasavec vás zve do luxusních opulentních interiérů, na procházku do zámecké zahrady a nejspíš neodoláte vinné degustaci.

prohlédnout

Archeopark Pavlov

Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.

prohlédnout

Technické muzeum v Brně

Proč tohle muzeum vyhrává jednu cenu za druhou? Protože tady není technika žádná věda! Tedy je a není…

prohlédnout

Salon vín, zámek Valtice

Jsou zámky, kde vám nabídnou rytířský souboj. Na tom valtickém vám nalijí nejlepší vína z celé republiky.

prohlédnout