Ochutnávka prázdninových zážitků aneb kam v červenci na jižní Moravě

Taky máte pocit, že dny, týdny a měsíce kolem letí kosmickou rychlostí? V pátek si děti domů přinesou vysvědčení a prázdniny můžou začít! Co v červenci nabídne jižní Morava? Není toho zrovna málo, tak pojďme na to.

více informací do oblíbených


Na vlně folkloru

Pro (téměř) každou jihomoravskou vesnici jsou největším svátkem v roce hody. Jejich sezóna je v plném proudu, stačí jen zapátrat, kde se zrovna místní sláva plná hudby, zpěvu, krojů a lidových tradic odehrává. 6 .- 8. července bude pod májú veselo v Němčičkách nebo v Čejči, třetí víkend v červenci se hody konají v Šakvicích a 27. - 28. 7. se bude slavit v Lednici nebo třeba v Moravské Nové Vsi.  Nestihli-li jste poslední červnový víkend Mezinárodní folklorní festival Strážnice, chuť si můžete spravit na Soutěžním festivalu folklorních souborů v Dambořicích 5. - 7. 7. nebo na Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou od 18. do 21. července. 28. 7. přijďte zažít dožínky do Skanzenu ve Strážnici. Trošku netradiční folklorní zážitek slibuje Cimbálum v Mikulčicích.

Degustuj kulturu

Léto nás obejme svou slunečnou náručí a přinese na jižní Moravu hvězdy populární i klasické hudby. V červenci pokračuje seriál koncertů v prostředí vinic a vinařství Hudba na vinicích. Kombinace Znojma a prázdnin znamená jediné: Hudební festival Znojmo s podtitulem Festival jak víno! Letos slaví dvacet let a přiveze do královského města na řece Dyji světové špičky klasické hudby. Svátek hudby již tradičně zahájí virtuóz Pavel Šporcl a v dalších dnech budou mít návštěvníci možnost vidět a slyšet koncerty na nejrůznějších místech historického Znojma i v jeho okolí. V Brně oslavte 170. výročí narození Leoše Janáčka 3. července na piazzettě u Janáčkova divadla. V rytmu folku se rozezní Kyjov 12. července. V Mikulově se 19. - 21. 7. představí festival Národy Podyjí, který už 25 let dokazuje, že soužití národnostních menšin je nejen možné, ale i obohacující a prospěšné. Rytmy djembe a world music zaplní přírodní areál Vrabčí Hájek v Moravském Krumlově 26. - 27. 7. Světová show ABBA Symphonic rozvlní diváky v letním kině v Boskovicích a v amfiteátru v Mikulově.
Odkaz G. J. Mendela ve formě Mendel festivalu oslavíme v Brně mezi 14. a 21. červencem. V Mikulově až do poloviny září zavítejte na výstavu děl pop-artové ikony Andyho Warhola.

Mnoho památek v létě rozšiřuje nabídku o noční prohlídky. Například tajemný klášter Rosa Coeli nebo každou prázdninovou středu zámek Mikulov. 14. 7. si s celou rodinu užijte Divadelní den v parku ve Veselí nad Moravou a 20. 7. se vydejte s párou za horníky nebo na jarmark na Cornštejn. Druhý ročník pohádkového festivalu chystá Kyjov. Co ještě k létu neodmyslitelně patří? No přece letní kino! V samotném Brně se nabízí několik lokací, kde si můžete užít film pod hvězdami: například Špilberk, Vlněna nebo nádvoří radnice. Tuto sekci uzavřeme tipy z trochu jiného soudku. Výbušného… Významnou napoleonskou bitvu u Znojma 1809 připomenou hned dvě akce. První na historickém bojišti v Únanově u Znojma a druhá v Dobšicích. Součástí programu bude sobotní Dobývání dobšických sklípků.

Láska prochází žaludkem

Říkal tu někdo něco o plavkové sezóně? My vám raději naservírujeme tipy na gastronomické akce, které v červenci zaplaví náš kraj. Odstartujeme ve Valticích “po italsku”. 5. - 7. července nádvoří zámku ovládnou (nejen) italské speciality, ale samozřejmě také víno. Ve Vyškově si připravte chuťové pohárky na 13. 7. - bude Piknik festival! Malé pivovary přivezou to nejlepší ze svých várnic 5. - 6. 7. na festival VESUF. Každé letní úterý a pátek zve na grilovací večery Vranovská pláž. V sobotu 6. 7. vás ve Vinařském domě v Němčičkách provedou degustačním menu restaurace Kounický dvůr. Párovat se bude s rosé víny.
Symbolem jihomoravského léta jsou meruňky. A že se jim letos daří! Nadýchané meruňkové knedlíky, koláče, marmelády, sirupy, pálenky a dokonce i víno! Kde ochutnat? 6. 7. dobroty ze slaďoučkého ovoce představí Velkopavlovické meruňkobraní. Meruňková jízda pokračuje o týden později v Židlochovicích, kde letos zvou na 9. ročník meruňkobraní s podtitulem Meruňkový piknik! Meruňky ve všech podobách slibuje také Miroslavské meruňkobraní spojené s jarmarkem, a to 19. - 21. 7. Letní meruňková noc v Bohuticích 27. července nám stylově uzavírá oranžovou tour. Na srpen se pomalu připraví okurky a rajčata a my jedeme dál!

Za vínem

Sváteční pátek 5. 7. si skleničkou zpříjemněte v Novém Šaldorfě, Sedleci nebo Moravské Nové Vsi. V sobotu otevírají vinaři veřejnosti sklepy v Mikulově, Hruškách, Terezíně a Miloticích. Ve Velkých Pavlovicích je otevřou v ten stejný den v noci, až si přes den dosyta užijete meruňkových specialit. 20. července za vínem vyjeďte do Hovoran, Slupi nebo Božic. Na noční otevřené sklepy pod hvězdami láká Vrbice a o týden později také Mikulov. Rozloučíme se s vámi tipem na rande s naturálními víny. Letní slavnost autentických vín zve 26. - 28. 7. do Velkých Bílovic na již 9. ročník!

Užijte si léto přesně podle svého gusta! Kompletní kalendář akcí máte vždy po ruce zde.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Meruňkové Židlochovicko se sklenkou vína

Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.

prohlédnout

Na křídlech motýlů ke Ždánickému lesu

Křehkou motýlí krásu nemusíte ve Ždánicích složitě hledat - po cestě se vám ochotně předvede sama!

prohlédnout

Moravský Jadran

Chorvati se o Jadran dělí s Italy, zato v ČR máme moravský Jadran jen pro sebe. Zajeďte na Vranovskou přehradu a přezdívku pochopíte. Plus to nádherné okolí národního parku Podyjí...

prohlédnout

Nášup blogových článků


Ochotnické divadlo v Jihomoravském kraji

Být či nebýt, to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? Ptá se Hamlet, kralevic dánský. A my se ptáme – co takhle zajít na ochotnické divadlo?!

5 minut čtení

Rozkvetlý máj aneb kam v květnu na jižní Moravě

Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?

5 minut čtení

Slovácko – tipy na školní výlety za tradicemi i Velkou Moravou

Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!

10 minut čtení