Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?
Bítovský hrad z 11. století stojí na ostrohu obtékaném Želetavkou nedaleko soutoku s Dyjí. Ze zdejší přírody Národního parku Podyjí budete paf. Zcela netypicky se nebudete k hradu škrabat do strmého kopce… ale naopak vás čeká pěkný sešup dolů! Až k vnější hradní bráně vede asfaltka, ale stačí z ní sejít pár kroků doleva po vyšlapaných cestičkách, které vedou k nejlepším pozorovacím místům – a máte před sebou (nebo spíš pod sebou) parádní výhled na řeku a do okolní překrásné přírody!
Poctivý kamenný hrad byl původně dřevěný. Na některých místech budete mít pocit, že hrad snad vyrůstá přímo ze skály, což je vlastně pravda… Mnohokrát ho přestavovali, takže uvidíte prvky renesance i baroka, ale převažuje novogotická podoba.
Při prohlídce se podíváte do palácových interiérů s historickým nábytkem, zbrojnice, vězení, hladomorny, mučírny, hradní kaple. Ve 2. patře si prohlédnete zoologickou sbírku dvou bratrů z rodu Daunů, kteří procestovali svět a domů vozili hromadu suvenýrů. Posledním soukromým vlastníkem hradu (až do roku 1945) byl průmyslník baron Haas, milovník zvířat. Přímo na hradě měl soukromou zoo, v té době jednu z největších v Evropě. Rozšířil zdejší sbírku vycpaných psů, která je dodnes největší na světě – 50 psů nejrůznějších ras. (Když budou děti plakat, uklidněte je, že pejsci zemřeli přirozenou smrtí a měli na hradě krásný život!)
V době adventu místní nadšenci pořádají již mnoho let vánoční komentované prohlídky ukončené v hradní kuchyni svařákem, punčem, cukrovím…
Nahoře nad hradem můžete nechat auto u obrovské sochy krkavce Rumburaka! A vyšplhat na rozhlednu. A jestli vás bítovský hrad navnadí na další hradní zážitky, určitě se běžte do lesů podívat na romantickou zříceninu Cornštejn!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Nádherný zámek, za ním nádherný zámecký park. Sem se vyplatí vydat nejen v době napoleonských slavností.
Byl zde pohřben český král Přemysl Otakar II. Dnes je to muzeum, kde při tvorbě expozic myslí i na děti.
Hrad ve městě, s výhledem do údolí Dyje, až se tají dech… a pár kroků odtud rotunda a ještě můžete degustovat víno. Třeba to znojemské.
Vranovský zámek je ukázkové světské baroko. I proto je kulisou mnoha filmů a pohádek.
Chtěli byste vlastnit zámek? A uměli byste ho opravit? Tady se to soukromému majiteli povedlo dokonale.
Hrad, který natolik prolnul a srostl s okolní přírodou národního parku Podyjí, že získal vzhled filmového starožitného sídla.
Renesanční krasavec s bohatou historií. Ten, co prošel mnoha změnami. Navštivte Starý zámek nad řekou Jevišovkou.
Barokní krasavec vás zve do luxusních opulentních interiérů, na procházku do zámecké zahrady a nejspíš neodoláte vinné degustaci.
Zřícenina neznamená automaticky ruina! O zřícenině hradu v Boskovicích to platí trojnásob.
Tváří se jako zřícenina, ale vás neošálí – Janohrad ukrytý v lužních lesích prostě drnká na romantickou strunu.
Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.
Půvabné šlechtické sídlo s bohatou historií i dnes kulturně žije na max. Přijďte na kostýmovanou prohlídku nebo svatební veletrh.