Vychutnejte sijižní Moravu

Láska Moraváků k dobrému jídlu je proslulá. Tak skvělé baristy, znalce vína a kreativní kuchaře aby pohledal. Ochutnejte kulinární nebe.

za skvělým jídlem


Místní gastronomie je hotová astronomie. Současná situace však nenahrává nikomu a gastro podnikům teprve ne. Je libo kávu, dobroty z místních kuchyní či láhev vína na dlouhé podzimní večery? Nahlédněte do mapy a udělejte (si) radost. Zaslouží si naši podporu.

Pokud váš oblíbenec v mapě chybí, napište na gourmet@ccrjm.cz a společně to napravíme.

 


Co je celosvětově nejoblíbenější téma pro konverzaci? Přece jídlo! A na jižní Moravě to je téma velké. Místní gastronomie je hotová astronomie. Vesmír chutí. Ochutnáte ho samozřejmě v metropoli Brno. Ale pozor, i v malých vesničkách najdete vyhlášené gastropodniky od fantastických kaváren po moderní bistra. Kulinární vrcholky pro vás mapujeme v Gourmetu JIŽNÍ MORAVA.

Jižní Morava je vyhlášená láskou k tradicím a všemu lokálnímu. A pro místní gastroscénu to platí do poslední mrkve. Dlouhodobý trend používat v kuchyni co nejvíc lokálních surovin roste a roste. Kromě artyčoku nebo avokáda umí vykouzlit místní farmáři prakticky vše – v Moravském krasu najdete dokonce farmu s vysokohorskými kašmírskými kozami.

Top kategorií místních pěstitelů jsou vinaři. Vína z jižní Moravy jsou národní poklad a oceňují ho stříbrem i zlatem hodnotitelé po celém světě. Dejte jim za pravdu třeba při pěším nebo cykloputování po Moravských vinařských stezkách. Že jste spíš na pivo? Tak to jste na jižní Moravě správně! Pivní kultura tu jen kvete, maličké i velké pivovary vaří piva na vysoké úrovni. Ochutnejte je v designových pivnicích i během putování po pivních stezkách.

tip na 17 míst
seřadit podle
  • oblíbenosti
  • vzdálenosti
  • názvu

Region

Hraniční zámeček

Château de Frontiere, kdysi letní sídlo Lichtenštejnů, dnes chrám fantastického jídla.

prohlédnout

Malovaný sklep v Šatově

Návštěva vinného sklípku je vždy příjemný zážitek. A když je ten sklep navíc jak malovaný… vlastně ne JAK, on je malovaný!

prohlédnout

Vinné sklepy na Vrbici

Řeknete si – kopec. Ale tenhle skrývá 7 pater vinných sklepů jako z pohádky. Vítejte ve vinařské oblasti Velkopavlovicka.

prohlédnout

Vinice Šobes

Jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic leží v srdci národního parku Podyjí, pěkně v meandru řeky Dyje.

prohlédnout

Loucký klášter ve Znojmě

Původní domov Strahovské knihovny, dnes pokladnice vinařství na Znojemsku. Necháte se přemluvit i na degustaci?

prohlédnout

Moravské vinařské stezky

1200 km značených vinařských cyklotras vás provede jihomoravskou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po Uherské Hradiště na Slovácku - objevte malebná města i vinařské vesničky s typickou sklepní architekturou, historické a přírodní památky UNESCO a také folklór a vína pohostinných moravských vinařů.

prohlédnout