Slovanské hradiště v Mikulčicích

Kde jinde se dozvědět o historii nás Slovanů v lokalitě proslulé Velké Moravy než v jednom z jejích největších sídel?

více informací do oblíbených



Slovanské hradiště v Mikulčicích patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. Jeden z TOP výletních cílů jižní Moravy a velkomoravský unikát raného středověku z 9. století. Budete obdivovat původní opevnění rozlehlé akropole, pozůstatky kamenných církevních staveb i paláce, dříve vodního hradu, zřejmě sídla samotného velmože a jeho rodiny.

V hlavní budově vás uvítá návštěvnické centrum se suvenýry, prvními exponáty i nástěnným modelem zpracovaným výhradně dle archeologických výzkumů. Z rozhledny vysoké 30 m uvidíte nejen na areál hradiště s jeho dochovanými částmi, ale také například vrcholy Bílých Karpat nebo Pálavy. Jelikož je postavena v nadmořské výšce 160 m n.m., je potvrzena jako nejníže položená rozhledna v Česku. 

Expozicí II je „Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“. Uvidíte autentický nálezový stav základů kostela i hrobové jámy s pohřby. Emotivní prožitek umocní spojení mluveného slova, hudby a 3D projekce s prohlídkou muzejních exponátů - kvalitních kopií šperků a maket původních staveb. Výstava ostatně získala cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní expozice roku 2008.

Součástí areálu je půvabný lesopark. Procházkou po značeném okruhu v areálu hradiště, okolo kopií základů prastarých kostelních staveb a zbytků obranné zdi nasajete atmosféru českých národních dějin...

Novinkou roku 2019 je most přes hraniční řeku Moravu. Lávka Velké Moravy slouží pro pěší i cyklisty a navazuje na dvě národní sítě cyklostezek. A zavede vás k další raně středověké památce nedaleko Kopčan, ke kostelu svaté Margity Antiochijské.

Pokud budete mít ještě energii a čas, doporučujeme navštívit také Masarykovo muzeum v Hodoníně.

Přílohy ke stažení

Co zrovna frčí u nás na jižní Moravě?

Co zrovna frčí?

A tady už jste byli?

Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.

tip na 12 míst

Státní zámek Milotice

Zámek Milotice má přívlastek perla jihovýchodní Moravy. Unikátně zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury vás pohladí po duši.

prohlédnout

Hrad Špilberk

Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.

prohlédnout

Permonium - zábavní park s příběhem

Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.

prohlédnout

Salon vín, zámek Valtice

Jsou zámky, kde vám nabídnou rytířský souboj. Na tom valtickém vám nalijí nejlepší vína z celé republiky.

prohlédnout

Státní hrad Bítov

Jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů české země, ke kterému půjdete strmě dolů místo strmě nahoru. Nevěříte?

prohlédnout

Město Znojmo

Kromě metra nebo Legolandu najdete v královském městě vše – od podzemního labyrintu přes národní park po víno lahodné jako nebeský nektar.

prohlédnout

Státní hrad Veveří

Přehrada jak moře, hrad jak Brno. Vydejte se na pátračku po jednom z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů na dohled metropole.

prohlédnout

Moravské zemské muzeum – Anthrophos

Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.

prohlédnout

Zoo Brno

Je tolik druhů, které potřebují chránit. Je toho tolik, co o nich (ještě) nevíte. Pojďte je poznávat do této zoo.

prohlédnout

Archeopark Pavlov

Prehistorie je pravěká nuda? V Pavlově z vás udělají fandu pravěku! Děti budou na pozoruhodnou expozici vzpomínat dlouho.

prohlédnout

Baťův kanál

Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.

prohlédnout

Moravské zemské muzeum - Dietrichsteinský palác

Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.

prohlédnout