Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Co otevřeli Labyrint pod Zelným trhem, začalo se o podzemních brněnských prostorech často mluvit. A právem. Brno je pod zemí hodně zajímavé…
Labyrint pod Zelným trhem vás překvapí až útulnými sceneriemi… Uděláte si obrázek, jak to tu chodilo ve středověku. I dnes probíhá na Zelňáku ve všední dny trh s ovocem, zeleninou, bylinkami. A ve středověku se tu obchodovalo s kdečím. Hlavně v době baroka pod místními domy rostly sklepy jako houby po dešti. Obyvatelé v nich skladovali jídlo, zrálo tu pivo a víno a v době ohrožení města se sem lidé schovávali před dobyvateli.
50minutová exkurze baví dospělé i děti. Uvidíte nejen samotné prostory, také předměty denní potřeby objevené pod Zelným trhem při archeologických průzkumech. Průvodci vás protáhnou tajemnými zákoutími středověkých chodeb a sklepů. Čeká vás dohromady 212 schodů, středověký pranýř (originál!), alchymistická laboratoř, vinný sklípek i krčma. Prohlídky jsou každou hodinu a vstup najdete na Zelném trhu č. 21.
Odtud to máte jen kousek pěšky k Nové radnici do Sklepení domu mincmistrů. Historické sklepní prostory jsou pod domem, kde prý bydlíval mincmistr Bruno. Expozice připomíná právě historii mincovnictví v Brně a na Moravě od středověku po dnešek. A když budete mít štěstí, potkáte ve sklepě samotného mincmistra, který vám vyrazí minci...
Trojici podzemních prostor doplňuje Kostnice u sv. Jakuba – druhá největší v Evropě. Jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Pivní lázně v centru Brna přinášejí širokou nabídku relaxačních koupelí a procedur pro všechny, nejen pro vyznavače zlatavého moku.
V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...
Při procházce Brnem si nenechte ujít návštěvu letohrádku, kde se dříve pořádaly společenské slavnosti, které navštívili i císaři Napoleon I. a František I.
6 tisíc čtverečních metrů vědy ukazuje svět zábavně a srozumitelně pro 5letou princeznu i 40letého tátu. Je čas odpálit raketu.
Moderní chrám vědy, který umí uspořádat super akce pro laiky a právem sbírá lajky.