Brno a okolí – školní výlety a exkurze pohodovou metropolí s pestrým programem za humny

Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.

více informací do oblíbených


Brno, nejzábavnější učebna fyziky i dějepisu

Ve žhavém i širším centru máte k ruce dokonalý program pro půldenní nebo jednodenní školní výlet. A pokud jste z větší dálky, klidně tu strávíte s dětmi vícedenní školní výlet. Nosné téma? Dějepis, fyzika, biologie…

  • Vida! science centrum Brno – dokonalé místo pro dokonalou demonstraci nejen fyzikálních jevů. Na školy jsou tu natěšení a připravili tematickou výuku, pracovní listy, 3D filmy i science show pro školy. 
  • Technické muzeum v Brně – pro školy mají pestrou nabídku od loutkového představení pro malé po vzdělávací programy a výtvarně-technickou dílnu pro větší.
  • Mendelovo muzeum – tak tohle je pecka. Mendelovský odkaz roste v Brně houževnatě jako ten oddének hrášku. A muzeum ukazuje, že genetika nemusí být věda a s Mendelem je zábava. Programy zábavně přibližují menším i větším dětem vědecké obory genetiku, meteorologii, včelařství. 
  • Hvězdárna a planetárium Brno – pro 1. i 2. stupeň ZŠ je repertoár tak hezký, že bychom tam šli nejraději s vámi. Kde jinde by vysvětlili (a ukázali!) dětem třeba Sluneční soustavu výmluvněji? 
  • Pavilon Anthropos – jde o člověka v pravěku, ale děti uvidí i oblíbený obří model mamuta s mládětem. Muzeum připravilo lektorské programy pro děti všech věkových kategorií od MŠ po gymnázia. A nejde jen o zmíněný pravěk, ale také třeba o Velkou Moravu – vybírejte dle věku a probírané dějepisné látky… 
  • Brněnské podzemíživot ve středověkém městě pochopí děti překvapivě pod zemí! Kromě poutavých prohlídek s vtipným průvodcem třeba v Labyrintu pod Zelným trhem můžete zavítat i do technické památky. Stále funkční atomový kryt 10-Z dokonale ukáže, jak to v takovém bunkru chodí…

3x zoo aneb Od dinosaurů po jedinou papouščí zoo Evropy

Tahle lokalita nabízí parádní možnosti pro poznávání fauny přesně podle toho, co zrovna s dětmi probíráte v přírodopisu. Výlet po brněnské zoo si naplánujte ideálně jako celodenní. Budete na čerstvém vzduchu v lese, pořád v pohybu. Nestačila dětem svačina od mámy? Je tu několik možností k doplnění proviantu. Pro školy zoo připravila samoobslužné pracovní listy třeba o našich savcích pro oba stupně ZŠ. (Napište si o ně předem.) Místní výukové programy a exkurze pro školy jsou velmi oblíbené – pro MŠ, oba stupně ZŠ i středoškoláky – proto je nutné rezervovat je dlouho předem. 

Zoo Park Vyškov pojal koncept jinak než jiné zahrady. Zaměřili se na domácí a hospodářská zvířata! Kromě tuzemských i zahraničních slepic a králíků všech barev a velikostí tu ale děti uvidí i exotické lemury a spol. Park cílí na vzdělávání. Zajděte s dětmi do repliky hanáckého statku s expozicí tradičního venkovského života a centrem environmentální výchovy. Děti se zábavnou formou pomocí smyslů seznámí s ekologickými tématy. Zoo má v rukávu výukové programy pro školy od MŠ po SŠ (témata jako ochrana přírody v ČR). Součástí zoo je vyškovská hvězdárna v Marchanickém hájku s denním pozorováním Slunce speciálními dalekohledy. Máte dost času? Zajeďte ještě do DinoParku opodál, kam vás zaveze ze zoo speciální vláček přímo přes centrum Vyškova. Desítky pravěkých zvířat v životní velikosti zábavně doplní dějepis ze školních lavic. 

Nevšední papouščí zoo u Brna hledejte v Bošovicích. Najdete přes 50 druhů papoušků! Arové z Jižní Ameriky, kakadu z Austrálie, nechybí zástupci Afriky. Atmosféra příjemná a tropická. Malé děti potěší výběh s morčaty a kozami, pro které nezapomeňte u vstupu koupit krmení. S hladem a žízní počítá kavárna Kakadu. 

Hrady a zámky třeba na téma Napoleon

V Brně vás pošleme na hrad Veveří. Plánujete celodenní školní výlet? Vemte to z přístaviště po červené turistické značce kolem Brněnské přehrady až na hrad. Rozsáhlý areál je volně přístupný i bez průvodce. Berete v dějepise Lucemburky? Nevynechejte výstavu věnovanou moravské větvi slavného rodu. Zpátky do přístaviště dojeďte nejlépe parníkem. S většími dětmi můžete podniknout ještě sportovní vsuvku a v některé z půjčoven si půjčit šlapadla nebo paddleboardy. 

Jiný slavný rod důležitý pro české dějiny poznáte s dětmi na hradě Pernštejnu – rod Pernštejnů, jeden z nejbohatších a nejvlivnějších rodů českých zemí. Prohlídková trasa Od gotiky po 20. století ukáže dětem názorně zásadní styly. Pro malé děti je ideální okruh Ztratila se bílá paní, s puberťáky si střihněte možná jen zkrácený okruh. Citlivě zrekonstruovaná vrchnostenská zahrada bude dokonalá tečka za prohlídkou. Na hrad se dostanete pěšky po značených naučných stezkách, které startují z vlakového nádraží v Nedvědici.

To na zámku Slavkov u Brna přiblížíte dětem nejen slavný rod Kouniců, ale také napoleonskou tematiku. Klidně si do této lokality udělejte dvoudenní školní výlet. Před slavkovskou bitvou na zámku nocovali spojenci rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I., po bitvě naopak francouzský císař Napoleon I. Toto období připomíná rozsáhlá expozice Historického muzea v jednom ze zámeckých křídel. Na zámku počítají s dětmi všeho věku od školky po střední školy. Program školní výpravy protáhněte do zámecké zahrady. Tady si s dětmi připomenete antiku! Zábavně prostřednictvím poznávací hledačky Hra s antickými bohy. S dětmi ze ZŠ nebo SŠ si půjčte nádobíčko pro petangue, lukostřelbu, slack line… a uspořádejte třídní olympiádu. Nebo se vydejte na poznávací okruh Slavkovským bojištěm. Zabere vám dvě tři hodiny a průvodce dětem povykládá nejen to, jak probíhala bitva tří císařů. Po cestě se zastavíte třeba na Mohyle míru

Renesanci ukážete dětem nejlépe na zámku Rosice. Ale najdete i prvky baroka a klasicizmu. Zámek nabízí stálou výstavu hraček i protiatomový kryt. Renesanci ve vrcholné formě uvidí děti také na zámku Bučovice. V kapse pro vás máme ještě chuťovku pro školní výlet se středoškoláky – zajeďte vlakem do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy. Pěšky se vydejte podél řeky Jihlavy na 12kilometrový trek na zříceninu templářského hradu Templštejn, kde si předem zamluvte komentovanou prohlídku.

Jeden klášter romantický, jeden klášter knihomolský

Na celodenní školní výlet s porcí krásných reálií vás pošleme do Dolních Kounic. Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích je nepopsatelně působivá zřícenina. Hlavně nezastřešené torzo hlavní lodě kostela a zachovalé schodiště porostlé břečťanem má obrovské kouzlo a děti nejspíš budou nadšeně prolézat trosky a cvakat fotky. Pohnutou historii kláštera si vyslechněte na komentované prohlídce. Objednejte si ji u místního turistického centra – ideálně v kombinaci s prohlídkou nádherné kounické synagogy

Z úplně jiného soudku je klášter a v něm Památník písemnictví na Moravě Rajhrad. Areál je dílem slavného architekta Santiniho. V historické benediktinské knihovně s 65 000 svazky si člověk připadá málem jak v Sixtinské kapli. Památník je expozicí literatury psané na Moravě – T. G. M., Bezruč, Nezval, Skácel, Kundera... A také tu děti na vlastní uši uslyší staroslověnštinu (v expozici moravského písemnictví 9.-18. století)! Pro třídní kolektivy připravili tematické programy – pro školky, základky i SŠ. Ke klášteru se dostanete za pár minut z Brna vlakem, s většími dětmi můžete cestu absolvovat na kole po příjemné cyklotrase Brno–Vídeň

VÍMe, že se vám bude hodit parťák na organizaci

Nevíte si rady s ubytováním pro školní výlet? A co jídlo na dvoudenní školní výlet? Jak zajistit program na třídenní výpravu nebo týdenní školu v přírodě? Se vším pomůže VIM, Vzdělávací institut pro Moravu. Připraví exkurzi, výukové programy, zpestří program na škole v přírodě nebo během lyžáku a v malíku mají také adaptační kurzy, aby ve třídě zavládla správná týmová atmosféra. Každý výlet řeší VIM individuálně po konzultaci s vámi.

VIM


Nášup blogových článků


Prázdninová inspirace: příměstské tábory

Jarní prázdniny se kvapem blíží a ani u těch letních se nevyplácí s výběrem tábora pro ratolesti příliš otálet. Místa v tradičních pobytových i v příměstských táborech mizí rychlostí blesku.

5 minut čtení

Nová sezóna - kam v dubnu na jižní Moravě

Jaro už se bez všech pochybností přihlásilo o slovo. Květena pučí a teplejší počasí nás táhne ven. Památky se probouzejí ze zimního spánku a kulturní kalendáře se plní zajímavými akcemi.

5 minut čtení

Jízda králů

Lidový obyčej, co má tradici dobrých šest století. Viděli jste někdy v TV zprávách chlapce na koni v kroji, s růží mezi rty? Ale nepamatujete si, co k tomu reportér říkal… přesně, protože jízdu králů musíte zažít na vlastní smysly!

5 minut čtení